Jak można sfinansować zakup samochodu? Przegląd możliwości

Liczba instrumentów finansowych, po które możemy sięgnąć kupując nowe auto jest imponująca. Sami decydujemy, jak duży chcemy wnieść wkład własny, przy czym może być on. zerowy. Po zakończeniu umowy samochód możemy wykupić lub. oddać. By po chwili wyjechać z salonu nowym modelem. Warto przekonać się, jakie to wygodne.

Nowy samochód to spory wydatek, na który nie zawsze możemy pozwolić sobie sięgając do portfela. Transakcja nie musi być jednak wielkim obciążeniem dla naszych finansów, bo dostępnych jest wiele instrumentów, które pozwalają na wygodne zdobycie samochodu. 

Nowy samochód, czyli komfort, bezpieczeństwo i prestiż 

Dlaczego jednak w ogóle warto rozważyć zakup nowego auta? Chodzi nie tylko o prestiż i komfort, ale i bezpieczeństwo. Każdy nowy model jest bowiem udoskonalany – również, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. W samochodach wysokiej klasy, takich jak Skoda KODIAQ, który w nowej odsłonie debiutuje na polskim rynku, o bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy dba kilkanaście systemów. Pomagają bezpiecznie pokonywać zakręty, rozpoznają znaki drogowe (i automatycznie na nie reagują). Systemy bezpieczeństwa potrafią wykryć pieszych czy przeszkody, samodzielnie zatrzymać pojazd, pilnować, byśmy nie przekraczali linii, a nawet samodzielnie zaparkować.  

KODIAQ to SUV, który zachwyca nie tylko nowoczesną bryłą, ale i poziomem komfortu – ergonomiczne fotele można regulować w wielu płaszczyznach, a funkcja wentylacji i masażu tylko podkreśla, z jak wysokiej klasy pojazdem mamy do czynienia.  

Wyjedź z salonu bez nadwyrężania portfela  

Rozsądnym wyjściem przy zakupie samochodu jest skorzystanie z któregoś z narzędzi finansowych. Skoda oferuje ich kilka i każde ma swoje zalety. 

Klienci indywidualni mogą korzystać z leasingu Konsumenckiego Skoda Leasing Niskich Rat. Sami decydujemy o wysokości wkładu własnego. Możemy go nie wpłacać w ogóle lub uiścić na początek do 35 proc. ceny pojazdu. Przez kolejne 24-48 miesięcy regulujemy niskie, nie obciążające zbytnio naszego portfela, miesięczne raty. Po okresie umowy możemy podjąć najlepszą dla nas decyzję – wykupić pojazd lub go zwrócić. Wtedy otwiera się przed nami możliwość wyjechania z salonu nowym modelem Skody. 

Kolejne rozwiązanie dla „zwykłego" klienta (takiego, który nie ma firmy) to Skoda Kredyt Niskich Rat [1]. Jego główna zaleta to niska wysokość comiesięcznej raty. Klienci spłacają bowiem tylko utratę wartości samochodu – i w ten sposób płacą raty niższe niż w klasycznym kredycie. I na tym polega główna różnica w porównaniu z klasycznym kredytem. Po zakończeniu umowy klient może oddać samochód do dealera, może też go wykupić na warunkach określonych podczas podpisywania umowy. Spłatę pozostałej wartości auta można zrealizować jednorazowo, ale również w miesięcznych ratach. Kredyt wiąże się z kosztem – w przykładowym kredycie Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 7,48 proc.  

Klienci indywidualni mogą też skorzystać z kredytu „2x0 proc.". Oprocentowanie kredytu wynosi w tym wypadku 0 proc., podobnie jak prowizja. Wkład własny wynosi w tym wypadku od 30 do 50 proc. [2]

Klienci instytucjonalni skorzystać mogą z oferty Skoda Leasing Niskich Rat na nieco odmiennych warunkach. Tu kwota opłaty wstępnej waha się bowiem w zakresie od zera do 45 proc. Umowa trwa również od 24 do 48 miesięcy i kończy się wyborem: spłata całości lub oddanie samochodu z możliwością cieszenia się nowym modelem. Klasyczny leasing to rozwiązanie, które umożliwia spłatę wartości całego samochodu. Możemy po nie sięgnąć bez wkładu własnego – i w tym wypadku może on wynieść 0 proc. Ale możemy znacząco zmniejszyć wysokość miesięcznych rat, bo wielkość wkładu własnego może sięgnąć aż 50 proc. 

W klasycznym leasingu okres trwania umowy może być dłuższy – wynieść aż 60 miesięcy. Po zakończeniu umowy pojazd możemy wykupić. I tu rozpiętość wartości wykupu daje sporo możliwości, by dopasować rozwiązanie do własnych potrzeb – waha się bowiem w przedziale od 1 do 25 proc.  

W jaki sposób stać się właścicielem Skody KODIAQ? 

Skorzystanie z instrumentów finansowych Skody jest wyjątkowo proste. Wystarczy odwiedzić dealera i wybrać odpowiedni model. A wybierać jest w czym, bo Skoda wprowadziła na rynek odświeżoną wersję swojego przełomowego dla rynku SUV-a. Do wyboru mamy więc wersję z silnikiem 2.0 TDI, oferowane z siedmiobiegową skrzynią biegów DSG. Możemy też zdecydować się na wersje benzynowe – 1.5 TSI (150 KM), 2.0 TSI (190 KM) i 2.0 TSI z silnikiem o mocy 245 KM. W przypadku tych wersji standardem jest również automatyczna, dwusprzęgłowa skrzynia DSG. 

Po podpisaniu umowy wystarczy jedynie uiścić wpłatę wstępną i czekać na kluczyki. Prestiżowego SU-a Skoda KODIAQ, który zadba o nasz komfort i bezpieczeństwo, można mieć więc łatwiej, niż się wydaje.

***

Przykład reprezentatywny

[1] ŠKODA Kredyt Niskich Rat - bardzo niskie raty miesięczne, spłacasz jedynie kwotę odpowiadającą utracie wartości pojazdu w okresie finansowania. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 7,48%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 73 280 zł, całkowita kwota do zapłaty 90 619 zł, oprocentowanie zmienne 3,80%, całkowity koszt kredytu 17 339 zł (w tym: odsetki 9 664 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 2 748 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 4 927 zł), 48 miesięcznych rat równych po 960 zł; rata finalna 44 518 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 10.05.2021 na reprezentatywnym przykładzie.

[2] ŠKODA Kredyt 2x0% - niskie miesięczne raty dzięki oprocentowaniu wynoszącym 0% dla okresów 36 i 48 miesięcy. Prowizja wynosi 0%. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 7%; całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 47 073 zł, całkowita kwota do zapłaty 52 168 zł, oprocentowanie zmienne 0%, całkowity koszt kredytu 5 095 zł (w tym: odsetki 0 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 2 677 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 2 418 zł), 36 miesięcznych rat równych po 1 449 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 10.05.2021 na reprezentatywnym przykładzie.