Praktyczne ekrany, głęboki dźwięk, wyjątkowy poziom bezpieczeństwa. W tym samochodzie poczujesz się jak w wygodnym fotelu

ABS, ESP i inne systemy to nie wszystko. W nowoczesnym samochodzie znajdziemy dziś znacznie więcej rozwiązań wspomagających bezpieczeństwo, ale też komfort. Wybierając nowe auto, warto zwrócić uwagę na wyposażenie, aby za kierownicą czuć się jak w fotelu przed telewizorem.

Od wielu lat producenci coraz śmielej inwestują w nowe rozwiązania technologiczne w samochodach. Zaczęło się od systemów wspomagających jazdę i zwiększających poziom bezpieczeństwa, a dziś technologie pomagają nam w niemal każdym aspekcie, abyśmy mogli poczuć się za kierownicą pewnie, bezpiecznie i wygodnie jak w domu. Warto jednak dobrze zastanowić się przy wyborze idealnego auta, bo nie każdy producent potrafi połączyć nowoczesność z komfortem i bezpieczeństwem na drodze.  

Przykładem samochodu, w którym się to udało jest Skoda Kodiaq.  W tym modelu producent wyraźnie postawił na wygodę i bezpieczeństwo, nie zapominając o wyjątkowym komforcie kierowcy i jego pasażerów. Nowa generacja praktycznego SUV-a czeskiej marki to idealne połączenie wszystkich cech, których oczekujemy dziś od SUV-a, wzmocniona o praktyczne dodatki, których się nie spodziewamy. 

Praktyczne ekrany, czyli sam wybierz swój styl 

Sporych rozmiarów ekran umieszczony w centralnej części deski rozdzielczej to nie wszystko, czego możemy oczekiwać w nowoczesnym aucie. W Skodzie Kodiaq pojawił się również dodatkowy wyświetlacz (o przekątnej 10,25 cala) umieszczony za kierownicą, w miejscu klasycznych zegarów wskazujących prędkość i obroty silnika. 

Co jednak niezwykle istotne, w SUV-ie Skody przestrzeń za kierownicą jest w pełni konfigurowalna. Każdy kierowca może dostosować ją do własnych preferencji, zmieniając położenie, wielkość czy kolor zegarów. Samochód umożliwia też wybranie jednego z predefiniowanych trybów – np. tryb sport, gdzie obroty silnika wyeksponowane są w centralnej części ekranu lub autostradowy, gdzie w oczy rzuca się przede wszystkim prędkość pojazdu. 

Dodatkowo ekran za kierownicą umożliwia też sterowanie niektórymi funkcjami auta (za pomocą przycisków i pokrętła na kierownicy) lub pozwala wyświetlić m.in. nawigację pomiędzy wskaźnikami prędkości auta i obrotów silnika. To niezwykle wygodne i bezpieczne, bo praktycznie nie musimy odrywać wzroku od drogi i rąk od kierownicy. 

Oczywiście wszystkimi systemami i funkcjami samochodu  możemy sterować też z umieszczonego centralnie wyświetlacza, który umożliwia obsługę dotykową. Ten świetnie sprawdza się chociażby na postoju lub podczas oczekiwania na światłach. Wybór należy do kierowcy. 

Skoda KodiaqSkoda Kodiaq Materiał promocyjny

Bezpieczeństwo przede wszystkim 

Wczytując się w listę systemów i funkcji nowego Kodiaqa widać wyraźnie, że inżynierowie Skody stawiali na bezpieczeństwo za kierownicą. Pojawiła się chociażby ulepszona wersja systemu Crew Protect Assist, która – dzięki zamontowaniu radarów z tyłu pojazdu – reaguje na pojazdy stwarzające ryzyko kolizji. 

W zależności od modelu do wyboru jest też nawet osiem różnych systemów asystujących kierowcy. Do wyboru jest m.in. predykcyjny tempomat Predictive Cruise Control dostosowujący prędkość do pojazdu znajdującego się przed nami, asystent pasa ruchu Adaptive Lane Assist i ulepszona wersja rozpoznawania znaków drogowych wspomagająca kierowcę podczas jazdy. 

Warto podkreślić również, że Skoda dopracowała reflektory LED oświetlające drogę, przeprojektowując nieco ich umiejscowienie i dostosowując działanie. Czujniki i kamery znajdujące się z przodu modelu Kodiaq rozpoznaje samochody jadące z przeciwka i zmienia położenia lamp w taki sposób, aby nie oślepiać innych kierowców, a dodatkowo doświetlić drogę przed nami. 

Komfort i bezpieczeństwo za kierownicą 

Inżynierowie Skody wyraźnie starali się, aby – jak to na dobrze wyposażonego SUV-a – przystało kierowca Kodiaqa mógł poczuć się jak dobrze na każdej drodze. Pozycja za kierownicą jest wygodna, a droga z perspektywy kierowcy świetnie widoczna. Poza wspomnianymi już technologiami i systemami zwiększającymi bezpieczeństwo kierowcy na pokładzie znalazły się również dodatki znacząco poprawiające jego komfort. 

Warto wymienić to chociażby kamery zewnętrzne, obejmujące zasięgiem całą przestrzeń wokół auta. Dzięki możliwości włączenia chociażby na ekranie widoku samochodu z lotu ptaka, parkowanie – nawet pomimo sporych rozmiarów auta – staje się zdecydowanie łatwiejsze. Trudniej jest o szkodę parkingową. 

Dodatkowo Kodiaq oferuje liczne systemy wspomagające lub wręcz wyręczające kierowcę w tej czynności. Komputer pokładowy analizuje skręt kół, wylicza w czasie rzeczywistym drogę samochodu, nanosząc przewidywaną trasę poruszania się samochodu na widok z kamery. Co więcej, w razie wykrycia potencjalnej kolizji może samoczynnie zatrzymać auto. 

Ta funkcja zdecydowanie przydaje się np. podczas cofania z przyczepą (np. kempingową), która zasłania widok za samochodem lub podczas parkowania równoległego, za którym część kierowców nie przepada.  

Jeśli zatłoczone parkingi to przestrzeń, w której nie czujemy się najlepiej, proces parkowania w ogóle można zostawić elektronice. Skoda Kodiaq jest w stanie dokończyć za nas parkowanie, bezpiecznie i sprawnie zajmując miejsce postojowe lub – jeśli preferujemy taką opcję – pomoże w wykonaniu odpowiednich ruchów kierownicy, aby zmieścić się na ciasnym parkingu. 

Skoda KodiaqSkoda Kodiaq Materiał promocyjny

Wygodnie też na miejscach pasażerów 

To oczywiście nie wszystkie elementy wpływające na komfort kierowcy i pasażerów. Wśród nowoczesnych udogodnień, których nie zabrakło w Kodiaqu jest chociażby system bezkluczykowy, czujniki deszczu, dźwiękochłonne szyby przednie w wersji L&K czy stała łączność z internetem dzięki karcie e-SIM. Pomyślano nawet o takich drobiazgach, jak praktyczny schowek na parasol ukryty w drzwiach kierowcy. 

Pasażerowie mogą też cieszyć się dużą ilością miejsca na każdym z sześciu dostępnych dla nich siedzeń (dwa ostatnie można złożyć powiększając przestrzeń bagażową). Skoda oferuje tu m.in. dodatki, takie jak pakiet komfortowego snu (zagłówki boczne do spania), składane stoliki, czy Jumbo Box czyli ukryty schowek znajdujący się w podłokietniku z przodu pojazdu.  

Nie zabrakło też licznych gniazd USB typu C, pozwalających na naładowania smartfona, a także dodatkowego gniazda USB ukrytego w lusterku, które pozwala na wygodne podłączenie kamery samochodowej. Dodatkowo Kodiaq został też wyposażony w ładowarkę indukcyjną znajdującą się na półce pod deską rozdzielczą oraz „domowe" gniazdko 230 V. 

Bardzo istotnym elementem nowego SUV-a Skody jest opcjonalny system nagłośnienia CANTON o łącznej mocy 625 watów. To zestaw składający się z aż dziesięciu głośników bocznych, centralnego głośnika w desce rozdzielczej oraz potężnego subwoofera w bagażniku. Z takim systemem w samochodzie możemy poczuć się jak w wygodnym fotelu w domowym kinie. 

Niezwykłą zaletą jest też jednak wielkość pojazdu. Skoda Kodiaq to przykład klasycznego SUV-a z nowoczesnym charakterem, który – dzięki swoim wymiarom – sprawia, że jazda staje się wyjątkowo komfortowa. I to niezależnie czy jedziemy w pojedynkę do pracy, zawozimy dzieci do szkoły czy wybieramy się na wakacje z całą rodziną.