Aplikacja, która działa niczym czujny księgowy. Pomoże ci przejść przez każde przepisy

Polski Ład wprowadza do systemu podatkowego wiele zmian. Dotkną nie tylko samych przedsiębiorców, ale i zatrudnianych przez nich pracowników. Właściciele firm nie muszą jednak samodzielnie przedzierać się przez setki stron zmian w przepisach. O to, by eksperci od podatków, płac i kadr postępowali zgodnie z najnowszymi przepisami, zadba oprogramowanie rozwijane od 20 lat. Sięgają po nie nawet firmy specjalizujące się w doradztwie podatkowym.

Rok 2022 będzie wyzwaniem dla podatników. Wszystko przez Polski Ład, czyli rewolucję, którą w systemie podatkowym wprowadził rząd. Zmienia się sporo - rośnie kwota wolna od podatku, zmieniają się progi podatkowe, w inny sposób rozlicza się składkę zdrowotną, a do systemu prawnego wprowadzone zostają nowe pojęcia takie jak "ulga dla klasy średniej".

Rewolucja, jak każda duża zmiana, budzi niepewność. Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badania dotyczącego tego, jak Polacy postrzegają Polski Ład.  Emeryci, którzy zyskają głównie na skutek podniesienia kwoty wolnej do 30 tys. zł, o projekcie rządu wypowiadają się głównie dobrze - zmiany w sondażu przeprowadzonym w lipcu poparła połowa osób w wieku 65+. Inni tak optymistyczni jednak nie są. 74 proc. badanych w grupie do 24 lat ocenia plany zmian podatkowych negatywnie, podobnie jak ankietowani w wieku do lat 34.

enova365enova365 Materiał promocyjny

Przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości. Setki stron zmian w podatkach. Ale jest rozwiązanie

Największe wątpliwości wobec zmian podatkowych mają jednak przedsiębiorcy. I to nie tylko dlatego, że dotkną ich bezpośrednio - m.in. przez nowy sposób wyliczania składki zdrowotnej. W 2022 roku w życie wejdzie bowiem rekordowa liczba zmian w prawie, które dotkną kwestii PIT, CIT i VAT.

Przedsiębiorca z pewnością chce wiedzieć, czy jego pracownicy odpowiedzialni za rozliczanie podatków i płac, mają odpowiednią wiedzę i umiejętności, by wdrożyć zapisy Polskiego Ładu. Tylko znajomość przepisów może bowiem pomóc w minimalizowaniu strat, jakie wywołać może podatkowa rewolucja.

Właściciele firm nie są jednak zupełnie bezbronni wobec dogłębnych zmian, jakie dotkną w przyszłym roku system podatkowy. Na rynku jest bowiem dostępny system enova365 . To oprogramowanie typu ERP, które pozwala księgowym, specjalistom od kadr, płac, HR i innym kierownikom łatwiej orientować się w zmianach podatkowych.

enova365enova365 Materiał promocyjny

Aplikacja, która sama monitoruje zmiany przepisów

enova365 , rozwijana od 20 lat, od zawsze wyróżniała się bowiem olbrzymim naciskiem na zgodność systemu z przepisami prawa. Jest to więc jeden z najprostszych sposobów, by zapisy Polskiego Ładu przekuć na praktykę.

System zachowuje się niczym czujny księgowy. Wydatnie pomaga w unikaniu błędów podatkowych. Jest też na bieżąco aktualizowany, dzięki czemu właściciel firmy nie jest zmuszony do nieustannego monitorowania przepisów. enova365 czuwa nad zmianami za niego.

O tym, jak skutecznym narzędziem jest system stworzony przez krakowską firmę Soneta sp. z o.o. przedsiębiorcy mogli przekonać się przy okazji wprowadzania przez rząd kolejnych Tarcz Antykryzysowych. Tempo zmian legislacyjnych wymagało aktualizowania systemu nawet kilkanaście razy w miesiącu. Ale eksperci stojący za Sonetą za punkt honoru postawili sobie, by użytkownicy mogli polegać na oprogramowaniu i mu ufać. To szczególnie istotne w kontekście zmian legislacyjnych, które już są zapowiadane. Wiadomo bowiem już dziś, że niektóre przepisy wymagają doprecyzowania, w przeciwnym część podatników może… uniknąć konieczności płacenia podatków.

Nie tylko oprogramowanie, ale baza wiedzy

enova365 to system, z którego korzysta w Polsce 16 tys. firm, również tych specjalizujących się w doradztwie i analityce rynku. Oprócz samego oprogramowania eksperci mogą bowiem liczyć na solidną bazę wiedzy. Twórcy programu co roku publikują bowiem specjalny raport, który jest przewodnikiem po zmianach podatkowych.

"Kompas na zmiany 2022" pozwala zorientować się, jakie zmiany Polski Ład wprowadza w podatku PIT, CIT i VAT. Omawia nowe sposoby rozliczeń podatkowych. Wyjaśnia też, jakie nowe obowiązki na pracodawcę i przedsiębiorca spadną od stycznia.

W roku 2022 zmian będzie więcej. Oprócz Polskiego Ładu zmianie ulega np. sposób rozliczania służbowego samochodu, pojawia się rejestr e-Faktur, firmy przygotowują się też do zmian w systemie ubezpieczeń, które pojawić się mają w kolejnym roku. enova365 jest więc systemem, który pozwala trzymać rękę na pulsie zmian. Stara zasada ignorantia legis non excusa mówi bowiem, że nieznajomość prawa nie zwalnia przedsiębiorcę z konsekwencji. Warto ich uniknąć zapewniając firmie dostęp do sprawdzonego, aktualizowanego i rozwijanego od dekad eksperckiego systemu księgowego.

Więcej o: