Dostałeś kiepski prezent na święta? Sprzedaj go w sieci. To łatwiejsze niż myślisz

Okres świąt to - oby dla wszystkim - czas obdarowywania najbliższych radością, miłością i oczywiście prezentami. Te ostatnie zamiast cieszyć, potrafią czasami raczej zakłopotać? Warto pamiętać, że nieudany podarunek można zawsze łatwo i szybko sprzedać w sieci.

Książka, gra albo płyta, którą już mamy.  Kolorowy sweter – zupełnie nie w naszym stylu oraz, co gorsze, rozmiarze. Sprzęt RTV/AGD, którego nie potrzebujemy. Perfumy o duszącym zapachu. Kolejna para wełnianych skarpet. A może hantle od szwagra, który od dziesięciu lat bezskutecznie próbuje w nas znaleźć partnera do treningów na siłowni?

Historie niechcianych upominków są bardzo różne, ale łączy je jedno – kłopot dla obdarowanego. Eksperci co roku mają te same spostrzeżenia – los nietrafionych prezentów świątecznych jest ciężki. Wiele z nich albo ląduje na śmietniku (obciążając przy tym środowisko!), albo – częściej – np. w piwnicy, na zakurzonych regałach albo dnie szafy, żeby przy najbliższych porządkach… również trafić do kontenera na śmieci.

Co zrobić z nietrafionym prezentem?Co zrobić z nietrafionym prezentem? Shutterstock/RTimages

Jak dać nietrafionym prezentom drugie życie lub odzyskać przestrzeń w domu?

Na kilka różnych sposobów można nietrafionym podarunkom jednak dać drugie życie, jeśli to pierwsze nie zapowiada się kolorowo.  Prezenty świąteczne wędrują np. do ubogich albo są przekazywane innemu członkowi rodziny czy znajomemu. Choć może to być kłopotliwa sytuacja, to warto też pamiętać, że obdarowujący często może jeszcze zwrócić albo wymienić prezent (np. sprzęt elektroniczny, książki, gry albo ubrania), jeśli tylko zachował paragon.

Coraz więcej osób przekonuje się też do jeszcze jednego rozwiązania – sprzedaży nietrafionego podarku w sieci. Nie ma się co oszukiwać – gotówka zawsze się przyda, dzięki niej samemu można sobie sprawić najlepszy prezent. Zresztą sam porządek w domu – jeśli taki niepotrzebny prezent sprzed roku czy dwóch „zagraca" nam szafę czy regały – też jest miłą okolicznością.

Nie trzeba się też ograniczać do niechcianych upominków. Może dostaliśmy na święta kolejne wspaniałe książki, ale po prostu regał jest już pełny i trzeba na nim zrobić miejsce, pozbywając się pozycji już dawno przeczytanych, a do których nie czujemy specjalnego sentymentu czy przywiązania? Może znaleziona pod choinką nowa wieża jest od dawna wymarzona, ale przecież „stara" wcale nie jest taka stara, wciąż działa bez zarzutu i mogłaby grać jeszcze długo komuś innemu.

Także w takich sytuacjach warto rozważyć sprzedaż w internecie. Tym bardziej, jeśli jest to proces błyskawiczny i bardzo prosty, jak na Allegro Lokalnie – jednej z największych platform handlu okazjonalnego w Polsce - w ramach akcji "Sprzedaj nietrafiony prezent na Allegro Lokalnie".

Po świętach akcja „Sprzedaj nietrafiony prezent na Allegro Lokalnie"

Akcja Allegro Lokalnie trwa do 16 stycznia 2022 r. W jej ramach każdy, kto doda ofertę (zarówno w ramach opcji „kup teraz", jak i licytacji), otrzyma pięć Monet Allegro. Nagradzane są cztery pierwsze oferty, więc łącznie można otrzymać nawet 20 Monet, dzięki którym obniżymy wartość kolejnych zakupów na Allegro (20 Monet to równowartość 20 zł). 

Oczywiście z platformy Allegro Lokalnie warto korzystać przez cały rok, nie tylko w okresie poświątecznym. Po prostu do 16 stycznia dodawanie ofert opłaci się dzięki promocji jeszcze bardziej niż zwykle.

Co również ważne, wystawiać oferty na Allegro Lokalnie mogą użytkownicy zwykłych kont Allegro. Z Allegro Lokalnie można korzystać zarówno w aplikacji na smartfonie, jak i na komputerze. Średni czas dodania ogłoszenia przez aplikację Allegro Lokalnie wynosi zaledwie około dwie minuty. Na cały proces składa się m.in. dodanie zdjęć i opisu przedmiotu, określenie jego kategorii, stanu, lokalizacji i ceny, a także wybór metody dostawy.

Warto też pamiętać, że wszystkie transakcje, do których doszło w ramach płatności online, są objęte Programem Ochrony Kupujących. Oznacza to, że w przypadku problemów z zamówieniem kupujący otrzyma zwrot zapłaconych pieniędzy (nawet do 10 tys. zł). Do dyspozycji sprzedających i kupujących pozostaje też czat, w ramach którego można ustalać szczegóły transakcji, w tym np. negocjować cenę.