Jak oszczędzać wodę w ogrodzie i domu? Innowacje, które pomogą zadbać o portfel i ekologię. Sprawdź, jak to działa

Oszczędzanie wody, istotne w dobie troski o środowisko, jest łatwiejsze niż można by przypuszczać. Wystarczy sięgnąć po rozwiązania, które są stworzone przez specjalistów. Inżynierowie wiedzą bowiem, jak skutecznie wykorzystać deszczówkę nawet, gdy nawodnić musimy spory ogród lub działkę. Co się sprawdzi?

O tym, że powinniśmy oszczędzać wodę, słyszymy od dawna. Jakie są jednak realne zasoby wody w Polsce? Zbadał to Główny Urząd Statystyczny, który pod koniec ubiegłego roku opublikował raport na ten temat.   

Zasoby wody słodkiej przypadającej na jednego mieszkańca kraju to około 1600 m sześciennych, co uznawane jest za zagrożenie zwane stresem wodnym. Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem w Europie. Zasoby świeżej wody są niepokojąco niskie nie tylko w Polsce, ale i na Malcie, Cyprze oraz w Czechach. Spadły tam poniżej poziomu bezpieczeństwa wodnego.  

Dane bezwzględnie potwierdzają, że konieczne jest oszczędzanie wody. Jednym z najdoskonalszych sposobów oszczędzania tego kluczowego zasobu jest wykorzystywanie deszczówki. Jest to korzystne nie tylko dla planety, ale i naszych portfeli. Po pierwsze z uwagi na oszczędności polegające na zmniejszenie poboru wody z sieci wodociągowej. Po drugie dzięki kwestiom podatkowym – montaż zbiornika na deszczówkę pozwala zmniejszyć daninę odprowadzaną do państwa. 

Oszczędzaj wodę i licz zyski

W praktyce wykorzystanie wody opadowej wymaga odpowiedniego sprzętu. Wszystko po to, by deszczówkę wykorzystać skutecznie i efektywnie? Jednym z rozwiązań może być pompa Kärcher BP 1 Barrel-Set. Jest dostosowana do wypompowywania wody z beczki. Sprawdzi się dla tego typu pojemnika o pojemności do 250 litrów. Montaż jest prosty – wydajne urządzenie wystarczy zamontować przy pomocy praktycznej klamry na krawędzi beczki. Równie praktyczny jest przełącznik, który umożliwia włączenie systemu za każdym razem, gdy chcemy z niego skorzystać np. by podlać rośliny w ogrodzie lub na działce. 

Inżynierowie firmy Kärcher zadbali o to, by korzystanie z pompy było łatwe i wygodne. Stąd też specjalny filtr, który chroni delikatne części maszyny takie, jak wirnik, przed zablokowaniem. Liście czy drobne kamienie nie będą w tym wypadku problemem. 

Warto podkreślić też inne cechy urządzenia. Spora moc, wynosząca aż 400 W przy dużej wydajności (3800 l/h), pozwala skutecznie nawodnić mnóstwo roślin przy jednym użyciu. Istotnym czynnikiem jest maksymalne ciśnienie (1,1 bar), co oznacza, że pompa wypompuje wodę nawet z głębokiej beczki. 

Sięgaj głębiej i dalej po wodę

Dzięki rozwiązaniom firmy, która innowacje związane z nawadnianiem opracowuje od lat, możliwe jest wykorzystanie jeszcze większych zasobów deszczówki. W przypadku większych zbiorników, o pojemności nawet 700 litrów, zastosować można dwa sposoby.  

Pierwszy to pompa ogrodowa BP 3 Garden Set Plus. A w zasadzie cały komplet, bo producent dołącza zarówno wąż o długości 3,5 m ogrodowy Kärcher PrimoFlex. Innymi elementami zestawu są szybkozłączki i adapter na kran. Sprawi to, że urządzenie będzie można w łatwy sposób wykorzystać w istniejącej instalacji nawadniającej. 

Narzędzie stworzone przez markę Kärcher tłoczy wodę pod ciśnieniem. Dzięki temu deszczówkę wykorzystać można do zasilania spryskiwaczy czy zraszaczy. Użyć można też pistoletów oraz innych akcesoriów służących do nawadniania. Do podłączania pompy nie są potrzebne żadne narzędzia, a z jej użyciem poradzi sobie każdy, nawet mało zaawansowany ogrodnik czy działkowicz. Urządzenie nie wymaga też żadnej regulacji – jest gotowe do użycia. 

Projektanci zadbali o aspekt praktyczny – duży wyłącznik położony jest w miejscu, które umożliwia wygodne sterowanie stopą. O solidności i wytrzymałości urządzenia świadczy też długa, bo pięcioletnia gwarancja.  

Sojusznikiem w oszczędzaniu wody będzie też zraszacz oscylacyjny OS 3.220. Sprawdzi się on przy nawodnieniu ogródków o maksymalnej powierzchni 220 m kw. Innowacyjność projektu Kärchera polega na zaprojektowaniu wytrzymałej przekładni oraz ciągła regulacja zasięgu, która przekłada się na precyzyjne podlewanie. 

Bądź eko i oszczędzaj. Dzięki rozwiązaniom na lata

Niemiecki gigant i tym razem zadbał o praktyczną stronę urządzenia. Po pierwsze zraszacz dostępny jest ze szpilkami i płozami, których montaż jest łatwiejszy niż w poprzednich modelach. Zraszacz oscylacyjny bez problemu możemy podłączyć za pomocą tradycyjnych szybkozłączek, można więc wykorzystać go do podlewania nawet odległych obszarów naszego ogrodu. Wygodę użytkowania zapewni też ucho ułatwiające zawieszanie i przechowywanie oraz igła czyszcząca, która umożliwi utrzymanie dysz w odpowiednim stanie. Przełoży się to na przedłużenie trwałości urządzenia oraz podniesie jego skuteczność. 

Kärcher po raz kolejny udowodnił, że potrafi zaprojektować nie tylko urządzenia praktyczne, trwałe i dostosowane do potrzeb. Firma pomaga swoim klientom w przyłączeniu się do zielonej rewolucji, w której troska o zasoby natury jest na pierwszym miejscu. Jak widać wodę można oszczędzać, wystarczy tylko skorzystać z innowacji.

ZADBAJ O SWÓJ OGRÓD I PLANETĘ