Holandia. Podróżni z Polski będą musieli okazać certyfikat sanitarny

Od 24 października podróżujący do Niderlandów z Polski muszą okazać świadectwo zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - informuje holenderskie MSZ.

Jak podał resort zdrowia na Twitterze, od piątku Polska zmieni kolor zagrożenia koronawirusem z zielonego na żółty.

Niezależnie od wybranego środka transportu, podróżujący z Polski muszą się liczyć z kontrolami, czy mają unijny certyfikat potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19.

Podobne zasady zostały wprowadzone w stosunku do podróżnych z Czech oraz Portugalii.

Jak wyglądają obostrzenia w innych krajach? Czytaj więcej w naszym raporcie: Sytuacja pandemiczna znacznie się pogarsza. Coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie obostrzeń

Haga, Holandia. Budynek Binnenhof, siedziba parlamentu.Holenderski poseł o Polsce: zamrożenie funduszy pomoże wysuszyć zasoby rządu

Holandia. Czy rząd wprowadzi godzinę policyjną?

Mimo wzrostu zachorowań na COVID-19 zamknięcie sklepów i przywrócenie godziny policyjnej w Holandii nie jest obecnie rozważane - powiedział Jaap van Dissel, szef zespołu ds. zarządzania pandemią. Jego zdaniem jest to możliwe dzięki wysokiemu wskaźnikowi szczepień przeciw koronawirusowi.

Z informacji podanej w środę przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) w ubiegłym tygodniu 25 751 osób miało w Holandii pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. To o 44 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu.

Zobacz wideo #WizaDonikąd. Prawda o "wycieczkach na Białoruś". "Nikt nie próbuje tego zatrzymać"

W porównaniu z poprzednim tygodniem wzrosła tam również liczba przyjęć do szpitali. W zeszłym tygodniu hospitalizowano 385 pacjentów z COVID-19, tydzień wcześniej - 281.

RIVM zarejestrował również w ostatnim tygodniu 48 zgonów z powodu koronawirusa. To dokładnie dwa razy więcej niż siedem dni wcześniej.

Hospitalizację wśród zakażonych na koronawirusKoronawirus. Niezaszczepieni trafiają do szpitala ponad 10 razy częściej

Mimo tych niepokojących danych van Dissel stwierdził, że wysoki poziom zaszczepienia przeciwko COVID-19 niemal gwarantuje, iż zimą nie będzie godziny policyjnej, nie trzeba się też obawiać zamykania sklepów.

- Jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż rok temu - powiedział dziennikowi "Algemeen Dagblad" wirusolog, bowiem obecnie pełną dawkę preparatu przeciwko koronawirusowi przyjęło 87 proc. dorosłej populacji Niderlandów.

(PAP) Autor: Andrzej Pawluszek / apa/ mal/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: