Sztuczna inteligencja błyskawicznie wykrywa COVID-19. "Przyspieszy diagnostykę"

Koreańscy eksperci stworzyli system SI, który odróżnia COVID-19 od bakteryjnego zapalenia płuc na podstawie analizy zdjęć z tomografii komputerowej płuc. System ma ponad 98-procentową dokładność, można go wykorzystać także w innych chorobach.

Skuteczna pomoc chorym wymaga przede wszystkim właściwej diagnozy. W przypadku COVID-19 diagnostyka opiera się głównie na czasochłonnych i obarczonych sporą niedokładnością testach genetycznych. Trudno jest więc szybko i trafnie rozpoznać pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Jednocześnie chorzy mogą roznosić wirusa w trakcie oczekiwania na wynik testu.

Dużo szybciej chorobę pozwala rozpoznać badanie płuc z pomocą tomografii komputerowej, jednak wymaga ono wytrenowanego oka radiologa, a skany często przypominają zdjęcia płuc z zapaleniem bakteryjnym.

Szczepienia na Covid-19 (zdjęcie ilustracyjne) Pieniądze za przyjęcie szczepionki? Inspekcja Pracy: Zgodne z prawem

Algorytm wykrywa COVID-19 z 98-procentową dokładnością

W nowej pracy opublikowanej na łamach "Medical Imaging Science" naukowcy z koreańskiego Daegu Gyeongbuk Institute of Science (DGIST) opisali oparty na sztucznej inteligencji algorytm, który świetnie sobie radzi, zastępując radiologa.

"Jako naukowców, nas także dotknęły skutki pandemii i chętnie wykorzystaliśmy naszą wiedzę w zakresie obrazowania medycznego do stworzenia systemu, który przyspieszy diagnostykę i usprawni pracę w szpitalach" - mówią badacze.

System działa z ponad 98-procentową dokładnością. Potrafi się też uczyć na ograniczonych, w tym niekompletnych danych.

Więcej informacji o koronawirusie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Lekarz (zdjęcie ilustracyjne) Groźny wirus RSV atakuje dzieci, ale nie tylko. "Chorują całe rodziny"

Badacze twierdzą, że można go zastosować także do analizy innych rodzajów medycznych obrazów, a do tego nowatorska architektura stworzonych algorytmów sprawia, że lekarze mogą z większą łatwością zrozumieć ich działanie.

Tego typu programy mogą, według badaczy, okazać się szczególnie przydatne w krajach uboższych, z ograniczonym dostępem do specjalistów.

Więcej informacji na stronie publikacji źródłowej w ScienceDirect.

Autor: Marek Matacz

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Biznes walczy ze zmianami klimatu? Chusteczki bez plastiku. "Naszą odpowiedzialnością jest edukowanie"
Więcej o: