Kupujemy tablet - na co zwrócić uwagę?

mat. part.
01.03.2016 08:47
Kupujemy tablet - na co zwrócić uwagę?

Kupujemy tablet - na co zwrócić uwagę? (Pixabay)

Tablety to urządzenia, które już nikogo nie wprawiają w zadumę. Stały się tak samo popularne jak smartfony. Wszystko dlatego, że przede wszystkim zapewniają nam bardzo dużą mobilność, są lekkie oraz bardzo funkcjonalne. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego sprzętu nawet wtedy, gdy już posiada smartfon czy laptop. W sklepach znajdziemy jednak wiele różnych modeli, dzięki czemu każdy może wybrać coś idealnego dla siebie. Na co zwrócić uwagę kupując tablet idealny?

Przede wszystkim wybierając tablet zwróćmy uwagę na wielkość jego ekranu. Duże modele pozwalają wyświetlić większy obraz, jednak są mniej poręczne - przy nich najlepiej zainwestować w podstawki pod tablet. Takie rozwiązanie będzie idealne, jeśli np. tablet ma nam posłużyć do oglądania filmów czy seriali. Najpopularniejszymi wersjami ekranu są modele 7- oraz 10-calowe . Mniejsze modele przypominają swoim wyglądem smartfony. Świetnie sprawdzą się wtedy, gdy często chcemy zabierać sprzęt ze sobą np. do pracy czy na uczelnię. Jednak tak naprawdę wybór ekranu zależy od preferencji użytkownika - mniejsze modele mogą być bardziej praktyczne i służyć jako sprzęt multimedialny, większe sprawdzą się jako urządzenia biznesowe.

Ekrany tabletów wykonywane są w różnych technologiach jak np. IPS czy Super AMOLED - to od nich zależy jakość wyświetlanego obrazu. Do najbardziej popularnych należą modele z ekranem IPS. Jego główną zaletą jest to, że świetnie odwzorowuje kolory, a ponadto zapewnia szeroki kąt widzenia. Warto również sprawdzić rozdzielczość sprzętu. Jak w wielu przypadkach, także i tu obowiązuje zasada: im większa, tym lepiej. Najczęściej spotykana rozdzielczość to 1024x600 pikseli. Większe, 10-calowe tablety świetnie, by posiadały rozdzielczość Full HD. Zapewni to lepszą jakość obrazu oraz komfort podczas oglądania.

Kupując tablet zwróćmy również uwagę na parametry sprzętu. Najważniejsze jest serce urządzenia, czyli procesor. Ten zaś im więcej ma rdzeni oraz im wyżej są taktowane, tym lepiej. Pozwoli to na sprawniejsze działanie nawet najbardziej wymagających aplikacji, gier czy widgetów.Istotny jest także sam RAM. Minimum to 1 GB, można jednak spotkać tablety posiadające 2 lub więcej gigabajtów. Najwyższej klasy urządzenia to takie, które posiadają nawet 4 GB RAMu . Dzięki temu możemy sprawnie korzystać z kilku aplikacji jednocześnie bez obawy oto, że sprzęt zacznie się zawieszać.

Tablety to urządzenia przede wszystkim mobilne. Sprawdźmy więc, czy wybrany przez nas model posiada satysfakcjonujące nas wejścia lub możliwości. O ile programy czy aplikacje możemy ściągnąć na każde urządzenie, o tyle nie każdy model posiada wejście na kartę SIM. Oznacza to, że jesteśmy skazani wyłącznie na korzystanie z WiFi. Brak SIM oznacza brak LTE czy 3G. Najtańsze modele nie posiadają również funkcji odbywania rozmów telefonicznych czy wysłania SMSów. Pamięć wbudowaną urządzenia pozwoli nam rozszerzyć karta pamięci. Jednak, aby z niej skorzystać urządzenie musi posiadać odpowiednie wejście. Na koniec zwróćmy uwagę, jaka jest pojemność baterii. Większa pozwoli na dłuższą pracę przy jednym naładowaniu. Przy zakupie sprzętu warto również zwrócić uwagę na rankingi tabletów - można w nich sprawdzić, jakie modele są najpopularniejsze i najchętniej wybierane. Dzięki temu mamy szansę znaleźć sprzęt idealny dla siebie.