Okulary VR - poznaj wirtualną rzeczywistość

BA
30.01.2018 17:00
okulary vr

okulary vr (pixabay)

Marzysz, aby przenieść się w wirtualny świat chociaż na chwilę? Dowiedz się, więc czym są okulary VR i jak działają.

Jesteś zmęczony otaczającym cię światem i chętnie uciekasz w rzeczywistość gier? Specjalnie dla miłośników gier komputerowych i filmów 3D powstały okulary VR. Być może będą idealnym gadżetem dla ciebie. 

Czym są okulary VR? 

Okulary VR lub inaczej gogle VR to urządzenie, które pozwala nam na jakiś czas przenieść się do świata wirtualnej rzeczywistości. Owa "wirtualna rzeczywistość" jest niczym innym jak interaktywnym obrazem 3D działającym na komputerze lub smartphonie. Obraz ten pozwala na manipulowanie rzeczywistością dzięki efektom dźwiękowym oraz śledzeniu ruchów głowy. Wszystko to daje naprawdę realistyczne efekty i można się poczuć, jakby przeniosło nas w zupełnie inny świat. 

Okulary VR - czym sąOkulary VR - czym są / fot. cloudfront.net / materiały partnerów

Okulary VR do komputera 

Jeśli zależy ci na najlepszych efektach, to stanowczo powinieneś zainwestować w gogle VR przeznaczone do komputerów. To one zapoczątkowały całe to szaleństwo. Na rynku dostępne są najróżniejsze modele, które oferują nam różną jakość zanurzenia się w wirtualnej rzeczywistości. Wśród najlepszych często wymieniane są Oculus Rift, HTC Vive oraz PlayStation VR. Są to dosyć drogie zestawy, ale naprawdę warte uwagi ze względu na jakoś grafiki. Trzeba też pamiętać, że twój komputer powinien być dostosowany do technologii VR, wiec jeśli takiego nie posiadasz, to nie warto wyrzucać kasy w błoto. 

Dwa pierwsze zestawy Oculus Rift i HTC Vive przeznaczone są oczywiście tylko do użytku na komputerze. Oculus Rfit wymaga jednak kontrolowania klawiaturą lub myszką. Zestaw HTC zawiera w pakiecie kontrolery, ale niestety jest też o wiele droższy, Który wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie masz oczekiwania i jaką przestrzenią dysponujesz. Najlepiej w tym zestawieniu wypada PlayStation VR, które jednak są najdroższe, ale za to oferują nam najwięcej możliwości i najlepszą grafikę. 

 

Okulary VR do smartphonów 

Nie dysponujesz zbyt dużym budżetem, ale chcesz mieć okulary VR? Zdecyduj się więc na tańszą wersję w postaci mobilnych gogli VR. Działają one niemal z każdym nowocześniejszym smartphonem. Tutaj prym wiodą takie modele jak Samsung Gear VR, Google Dream View oraz Homido VR. Ceny dobrych, mobilnych gogli VR wahają się między 500 a 300 zł. Oferują nam dobrą grafikę, która zależy też od możliwości telefonu oraz szereg dostępnych aplikacji, które uświetniają działanie. Oczywiście obecnie można też znaleźć całą masę tańszych modeli, ale na dobrą jakość nie zawsze można liczyć.

Okulary VROkulary VR / fot. pixabay

VR dla początkujących 

A może najpierw wolałbyś przekonać się, czy wirtualna rzeczywistość to coś dla ciebie zanim zainwestujesz w okulary? Wybierz się więc na sesję z okularami VR w centrach rozrywki. Wejściówki na taką atrakcję można kupić w internecie na stronach typu Wyjątkowy Prezent lub Super Prezenty. Warto spróbować!