Kurtki na trudne warunki. Na co zwracać uwagę?

AS
20.03.2018 20:18
Kurtki narciarskie dla całej rodziny

Kurtki narciarskie dla całej rodziny (fot. unsplash)

Jaka kurta najlepiej ochroni nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi? Prezentujemy najwygodniejsze kurtki na trudne warunki.

Kurtka kurtce nierówna. Czy to dobrze? Jak najbardziej. Kurtka, jak wiele innych przedmiotów w życiu codziennym, może mieć rozmaite zastosowanie i może zostać wykorzystana przy różnych aktywnościach. Dlatego też będziemy zwracać uwagę na rozmaite cechy, gdy będziemy szukać kurtki na deszcz bądź na wiatr. Albo na oba te zjawiska atmosferyczne. Z kolei inne kurtki nadadzą się na silną zimę i jazdę na narty. Czym zatem będą się cechowały porządne kurtki na trudne warunki ?

Kurtka na trudne warunki: wiatr

Gdy ciężka i zabudowana kurtka spowoduje, że szybko zgrzejemy się na zewnątrz, a sama bluza jeszcze nie będzie wystarczająca, należy pomyśleć o trzecim rozwiązaniu - kurtce typu softshell. Lekkie i nieprzemakalne, ale - co najważniejsze - przeciwwiatrowe kurtki są świetnym rozwiązaniem na wiosnę, chłodniejsze dni w ciągu lata, a także początek jesieni. Skutecznie ochronią nas przed powiewami wiatru i równocześnie zapewnią wentylację, aby nadmiar ciepła szybko był usuwany. Złoty środek wśród kurtek!

Kurtka na trudne warunki: zima

Mróz to najczęstszy powód dla którego kupujemy kurtkę. Aby kurtka skutecznie nas przed nim osłoniła, powinna być szczelna i nie wypuszczać ciepła. Mimo zwartej konstrukcji kurtek zimowych możliwe jest, aby miały też odpowiedni system wentylacji. Dobra kurtka zimowa składa się dwóch części, z czego część wewnętrzna to podpinka lub zwykły polar dający więcej ciepła. Kurtki zimowe cechują wysoka wodoszczelność i odporność na silny wiatr, ale nie będą one najlepszym wyborem jeżeli chcemy w nich np. biec.

Kurtka na trudne warunki: narty

Podobnie jak kurtka zimowa, kurtka na narty jest gruba i nieprzepuszczająca wilgoci. To zwykle odzież membranowa, która jest zaopatrzona w odpowiednie systemy dające m.in. stałą impregnację, co będzie przekładało się na bardzo wysoką wodoszczelność. Ważne jest, aby kurta posiadała systemy pozwalające na łączność z ratownictwem w sytuacji, gdy możemy zostać przykryci śniegiem. Liczne dostosowane kieszenie dla narciarzy, zaplanowana wentylacja punktowa kurtki czy wysoki kołnierz to cechy, których szczególnie powinniśmy szukać w trakcie wyboru kurtki na narty. 

Kurtka na trudne warunki: sport

Odzież, która w sytuacji większego ochłodzenia ma umożliwiać nam aktywność fizyczną. Takie kurtki muszą być szczególnie lekkie i chronić głównie przed wiatrem. Zwykle kurtki sportowe wykonane są z poliestru, co powoduje, że kurtka jest niemalże nieprzemakalna. Dodatkową cechą poliestru jest fakt, że o wiele trudniej taką kurtkę zabrudzić, co sprawdzi się zwłaszcza w trakcie biegu po lesie bądź plaży. 

Kurtka na trudne warunki: dla dzieci

Dla najmniejszych również znajdzie się kurtka na każdy sezon. Tutaj cechą, której powinniśmy szukać będzie wygoda. Kurta uciążliwa i utrudniająca ruchy dziecka spowoduje, że w końcu ubranie zostanie szybko przez malucha porzucone. Należy szukać kurtki komfortowej i zapewniającej pełną swobodę ruchu. Kurtki dla dzieci dostępne są w rozmaitych kolorach. Dla nawet najbardziej wybrednego podopiecznego znajdzie się coś ciekawego!