Najlepsze słuchawki nauszne. Czym się kierować przy wyborze modelu?

SG
21.03.2018 14:22
Słuchawki nauszne

Słuchawki nauszne (fot. Shutterstock)

Słuchawki nauszne, ze względu na swoją uniwersalną konstrukcję przydadzą się zarówno w domu, jak i w podróży. Przy wyborze konkretnego modelu warto jednak zwracać uwagę na kilka parametrów, które mogą przesądzić o tym, czy ich zakup okaże się udaną inwestycją.

Słuchawki nauszne wydają się dawać największe pole manewru w kwestii jakości dźwięku oraz stopnia separacji od hałaśliwego otoczenia. Zakres cenowy w tym segmencie jest bardzo szeroki, a posiadacze grubszych portfeli mogą naprawdę zaszaleć. Na szczęście za równowartość 100 - 200 zł znajdziemy już coś rozsądnego, aczkolwiek wiele zależy tu od technologii na jaką się zdecydujemy.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Jeśli korzystanie ze słuchawek rozważamy głównie w domowym zaciszu, spokojnie można zdecydować się na wersję z połączeniem kablowym (odpowiednio długim), a w razie potrzeby dokupić przedłużacz, aby swobodnie poprowadzić połączenie między źródłem dźwięku, a słuchawkami. Warto zwrócić uwagę na to, czy słuchawki mają odłączany kabel. Gwałtowne pociągnięcie wywoła jedynie wypadnięcie wtyczki i nie doprowadzi do awarii przewodu.

Słuchawki nauszneSłuchawki nauszne fot. materiały partnera

Na miasto lub podróże zdecydowanie bardziej praktyczne okazują się słuchawki bezprzewodowe, wykorzystujące Bluetooth. Oczywiście w drugim wypadku za wolność od plątającego się dookoła kabla płacimy zazwyczaj nieco wyższą cenę, a dodatkowo spada na nas konieczność okresowego ładowania baterii takich słuchawek. Słuchawki bezprzewodowe parujemy ze smartfonem, a wygoda takiego rozwiązania jest trudna do prześcignięcia.

Otwarte, półotwarte, zamknięte?

Jednym z istotniejszych aspektów przy wyborze słuchawek nausznych jest rodzaj konstrukcji (otwarta, półotwarta lub zamknięta). W tym wypadku chodzi o stopień izolacji od otoczenia oraz przedostawanie się dźwięków ze słuchawek na zewnątrz. Słuchawki o konstrukcji zamkniętej zapewnią największy poziom odcięcia, jednak przy dłuższym słuchaniu mogą powodować zmęczenie.

Słuchawki nauszneSłuchawki nauszne fot. materiały partnera

Z kolei słuchawki o konstrukcji otwartej spowodują, że do słuchacza będą wyraźniej docierać dźwięki otoczenia. To działa również w drugą stronę. Naszą muzykę usłyszą też częściowo postronne osoby, co nie zawsze jest wskazane, szczególnie w miejscach publicznych. Dźwięk w słuchawkach o konstrukcji otwartej będzie się zdawał mieć więcej przestrzeni. Optymalnym rozwiązaniem może być wybór słuchawek półzamkniętych.

Impedancja

Jednym z ważniejszych parametrów technicznych, jaki należy sprawdzić przy wyborze słuchawek jest tzw. impedancja podawana w Ohmach. Dla słuchawek dostosowanych do pracy ze smartfonami jest ona dość niska. Zazwyczaj nie przekracza poziomu 32 Ohmów. W przypadku bardziej profesjonalnych produktów do zastosowań domowych impedancja głośników w słuchawkach może wynosić nawet 600 Ohmów. W takim wypadku źródło dźwięku powinno mieć swój wzmacniacz (przykładowo miniwieża).

Słuchawki nauszneSłuchawki nauszne fot. materiały partnera

Słuchawki o wysokiej impedancji nie nadają się do większości smartfonów. Urządzenie przenośne nie będzie w stanie odpowiednio ich ‘napędzić’, a dźwięk wydobywający się z nich może być cichszy i przytłumiony. Oczywiście za wyższą impedancją podąża również jakość dźwięku. Z pewnością będzie ona dużo lepsza w przypadku słuchawek o impedancji 600 Ohmów. Rozwiązaniem pośrednim jest zastosowanie przenośnego wzmacniacza słuchawkowego.

Więcej o:
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • konto_rower_szyja

  Oceniono 2 razy 2

  W ogóle się tu nie ma co wdawać w komentowanie. Te gnioty, pardon, artykuły, to takie Cambridge Analytica, tylko w segmencie gadżety, zamiast polityka. Jeden z elementów polowania na jeleni. Czyli stary, dobry marketing.
  W zasadzie nie ma się co bulwersować, że nie ma tego, czy owego modelu słuchawek. Jest parę obrazków z modelami od najprawdopodobniej jednego dystrybutora, który zapłacił za wyeksponowanie powyższego artykułopodobnego czegoś i tyle.

 • tomek305ds6

  Oceniono 1 raz 1

  Własne odsłuchy zawsze będą najlepsze, warto przesłuchać sobie słuchawki z dużego przedziału cenowego żeby wyrobić sobie własne zdanie na ile różnią się słuchawki za 100zł od tych za 1000zł i tych z przedziałów do 2500zł, do 5000zł i tych powyżej 5tyś, mi się kiedyś wydawało że jak kupię słuchawki za 100zł to będę bardzo zadowolony (miałem zawsze tylko badziewia za grosze) no i dzisiaj nie wyobrażam sobie kupna czegoś poniżej ok 600zł, chociaż aktualnie moimi ulubionymi są Philips Fidelio X2 za 1000zł, a pod ręką mam jeszcze ultrasone pro900, Beyerdynamic DT770, ultrasone HFI580 :)

 • norbertrabarbar

  Oceniono 1 raz 1

  Jakiś czas temu zakupiłem chińskie słuchawki bezprzewodowe marki bluedio (150PLN) i jeszcze nigdy nie byłem tak zadowolony. Nie są to oczywiście najlepsze słuchawki pod względem parametrów dźwięku jakie miałem ale śmiało mogą konkurować z większością markowych słuchawek kosztujących po kilkaset złotych. a prezentujących głównie logo producenta.

  Samo wykonanie stoi na całkiem niezłym poziomie, a technologicznie przewyższają większość konkurentów gdyż mają np. wejście na kartę SD, możliwość podpięcia drugich słuchawek, itp.

  Nie żebym robił reklamę, ale mocno kibicuję chińskim producentom bo nie ma nic lepszego dla konsumenta niż zdrowa konkurencja - zachodnie koncerny mają się czego bać i żeby przeżyć będą musiały poprawić jakość i zejść z ceny.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 3 razy 1

  Wybierając słuchawki najlepiej posłuchać jak brzmią. Cena nie ma tutaj większego znaczenia. Przesłuchałem kiedyś kilkadziesiąt modeli w cenach od 50 - 1000 zł i wybrałem Panasonic RP-DJS200 za ok 100 zł. Cenię w słuchawkach wyraźną górę i nie narzucający się bas. Nie lubię też dużych słuchawek obejmujących uszy bo te się wtedy pocą.

 • frajanrt1

  0

  dla mnie słuchawki do smartfona muszą być porządne. nie ma co, muzyki trzeba słuchać :) od pewnego czasu przesiadłem się na słuchawki bezprzewodowe Hesh 3 marki Skullcandy i są spoko. dobrze izolują, fajna jakość dźwięku i długo wytrzymują na jednym naładowaniu :)

 • Jakub Mirecki

  0

  Dobre słuchawki nie uciskają głowy, gdy używa się ich przez dłuższy czas. Może taka myśl to dla kogoś pierdoła, ale dla mnie oprócz dobrej jakości brzmienia i podbitych basów jest to bardzo ważna kwestia. Od niedawna mam słuchawkin Hesh 3 od Skullcandy i muszę przyznać, że nic mnie w głowę nie ściska, bo słuchawki są bardzo lekkie. Idealne dla wrażliwych osób. :D

 • elasp

  0

  AKG K340 - skuchawki elekrostatyczno-dynamiczne z lat 90-tych. To jest coś, a nie jakieś badziewie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX