Sprzęt na górskie wycieczki - jaki będzie najlepszy?

AS
22.03.2018 11:15
Fot. www.columbiasportswear.co.uk

Fot. www.columbiasportswear.co.uk (Fot. www.columbiasportswear.co.uk)

Sprawdzamy jaki sprzęt na górskie wycieczki będzie najlepszym, tegorocznym, wyborem!

Góry to teren, który wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego oraz właściwego wyposażenia. Nim wyruszymy na górską wyprawę, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na nasz ubiór.

To, jaki wybierzemy sprzęt na górskie wycieczki , będzie miało diametralny wpływ na komfort i wygodę realizowanej podróży. Przyjrzyjmy się jakie przedmioty będą nam najbardziej potrzebne w górach

Sprzęt na górskie wycieczki: buty

Właściwe buty na wyprawę w góry powinny być wytrzymałe i zapewniać maksymalną przyczepność. To ważne, aby radziły sobie ze śliskim i wyboistym podłożem. Kolejna ważna rzecz, którą powinny zapewnić buty na wycieczki górskie, to amortyzacja. Jest ona niezbędna, zwłaszcza gdy decydujemy się na podróżowanie po trudnych szlakach turystycznych. Dzięki temu stopy nie będą obolałe, a nasze stawy będą chronione przed nadmiernymi wstrząsami i obciążeniami.

Sprzęt na górskie wycieczki: kurtka

Kolejnym istotnym sprzętem na górskie wycieczki jest właściwa kurtka. Kurtka na wyprawy w góry to zakup niezwykle trudny. Musi bowiem nie tylko zapewnić właściwą retencję ciepła, odpowiednio wentylować i dawać ochronę przed zjawiskami atmosferycznymi, ale również nie może krępować ruchów. Generalnie rzecz ujmując: taką kurtkę musi cechować wszechstronność. Szukajmy kurtek, które wykonane są z dwóch warstw. Pierwsza z nich powinna być wodoszczelna i odporna na wiatr. Druga warstwa powinna dostarczać dodatkowego ciepła naszemu organizmowi.

Sprzęt na górskie wycieczki: namiot

Wśród sprzętu na górskie wycieczki bezwzględnie powinien znaleźć się także namiot. Chcąc spędzić noc na świeżym powietrzu należy wyposażyć się w namiot na tyle lekki i kompaktowy, aby można go było spakować do plecaka, ale na tyle wytrzymały i szczelny, aby nie wpuszczał wilgoci i niepożądanego wiatru. Dodatkowym atutem takiego namiotu będzie moskitiera, która nie wpuści żadnych owadów do środka.

Sprzęt na górskie wycieczki: polar

Świetne uzupełnienie dla lekkiej kurtki, jeśli obawiamy się o niedobory ciepła w czasie wędrówek. Polar pozwoli na zachowanie ciepła w momencie, gdy będzie ono najbardziej potrzebne. Często producenci stosują dodatkowe technologie mające zapobiec uciekaniu ciepła, przez co polar jest idealnym rozwiązaniem na chłodniejsze dni. Oprócz świetnej izolacji termicznej, porządny polar zapewni nam także sporą ilość kieszeni na drobne przedmioty.

Sprzęt na górskie wycieczki: plecak

Niewątpliwie żaden wypad w góry nie powiedzie się bez odpowiedniego plecaka. Plecak, to zdecydowanie najważniejszy przedmiot spośród całego sprzętu na górskie wycieczki . To właśnie dzięki niemu będziemy mogli zabrać to wszystko, co najbardziej niezbędne w trakcie wyjazdu. Plecak na wyjazd górski musi być bardzo pojemny, a przy tym niezwykle lekki. Przy zakupie plecaka powinniśmy zwrócić uwagę na ilość kieszeni (zwłaszcza tych bocznych). Warto również sprawdzić systemy mocowania i regulowania plecaka.

Więcej porządnego sprzętu na górskie wycieczki znajdziecie poniżej!