Tego nie znajdziecie w innych smartfonach. Oto 5 unikatowych funkcji Samsunga Galaxy S9 i S9+

BP
09.02.2018 10:36
Samsung Galaxy S9 Plus

Samsung Galaxy S9 Plus (fot. Bartłomiej Pawlak)

Wzięliśmy pod lupę flagowego Samsunga Galaxy S9/S9+ i znaleźliśmy 5 funkcji, których nie znajdziecie w smartfonach konkurencji. Oto one.

Co jakiś czas na mobilnym rynku pojawiają się trendy, za którymi podążają producenci. Większość flagowych telefonów ma już np. podwójny aparat i bezramkowy ekran. O skanerze linii papilarnych, czy diodzie doświetlającej nie trzeba już chyba wspominać.

Jedną z firm, która już od lat wyznacza trendy w branży smartfonów jest bez wątpienia Samsung. Dlatego też przyjrzeliśmy się nowemu flagowcowi południowokoreańskiego producenta i wybraliśmy 5 unikalnych funkcji, których nie znajdziemy u jego rywali.

Samsung Galaxy S9 PlusSamsung Galaxy S9 Plus fot. Bartłomiej Pawlak

1) Zagięty ekran Super AMOLED

Samsung jest największym producentem wyświetlaczy OLED i od wielu lat właśnie z tej technologii korzysta produkując ekrany dla swoich smartfonów. Te z Galaxy S9 i Galaxy S9 Plus to wzór do naśladowania - są bardzo kontrastowe, idealnie odwzorowują czerń, odsługują HDR, a jednocześnie zapewniają bardzo szeroki zakres jasności.

Mamy tu proporcje 18,5:9 i wysoką rozdzielczość 1440 x 2960 pix. Na ogłoszenie ich przez branżowych ekspertów najlepszymi panelami na rynku nie musieliśmy długo czekać i rzeczywiście - konsumowanie treści na takim ekranie to czysta przyjemność.

Na dodatek Samsung jako jedyny producent forsuje swój autorski pomysł na zaginanie wyświetlaczy po bokach. Daje to wrażenie ekranu "oblewającego" obudowę telefonu, choć nie jest to tak wyraźny efekt, jak sugerują reklamy koreańskiego producenta. Zalety praktyczne są minimalne, ale na zagięty ekran po prostu miło się patrzy.

Samsung Galaxy S9 PlusSamsung Galaxy S9 Plus fot. Bartłomiej Pawlak

2) Aparat ze zmienną przysłoną

Samsung zrobił wszystko, by aparat w Galaxy S9/S9+ wyznaczał rynkowe standardy. Poza nową matrycą i systemem przechwytywania i łączenia 4 kadrów, smartfon dostał także zmienną przysłonę - rozwiązanie dotąd niespotykane w aparatach mobilnych.

Pierwszym smartfonem, który dysponował zmienną przysłoną był luksusowy Samsung W2018. To jednak słuchawka, która na większości rynków jest niedostępna, dlatego można uznać, że Galaxy S9 to jedyny smartfon wyposażony w tę technologię.

Jak to działa? Jest to typowy mechanizm listkowy pozwalający na ustawienie jednej z dwóch wartości - f/1,5 i f/2,4. Pierwsza z nich to najszerszy dotychczas zastosowany w smartfonie otwór przysłony - bardzo przydatny podczas fotografowania przy niedoborze światła. Dzięki temu jak najwięcej informacji dociera do samej matrycy.

Druga wartość przysłony (f/2,4) zapewnia większą głębię ostrości i jest przydatna w momentach, gdy światła jest pod dostatkiem. Oprogramowanie aparatu samodzielnie ocenia naświetlenie sceny i dobiera odpowiednią przysłonę, wyręczając użytkownika.

Samsung Galaxy S9 PlusSamsung Galaxy S9 Plus fot. Bartłomiej Pawlak

3) W pełni użyteczny Super Slow Motion

Galaxy S9 i S9 Plus dostały tryb Super Slow Motion, który kręci filmy z szybkością 960 kl/s. Jest więc to prawdziwe zwolnione tempo, które zupełnie dystansuje 240 kl/s znane z wielu innych smartfonów.

Wprowadzenie go do serii Galaxy "S" spotkało się z dużym uznaniem, jednak trzeba przyznać, że nie był to autorski pomysł koreańskiego producenta. Rok wcześniej, na targach MWC 2017 taką technologię pokazało już Sony.

Samsung jest więc drugi, ale przygotował ten tryb zdecydowanie lepiej niż japoński konkurent. Jako, że (z przyczyn technicznych) wysoki frame rate (liczba klatek na sekundę) jest dostępny jedynie przez 0,2 sek., bardzo ciężko samodzielnie "wstrzelić się" w odpowiedni moment. U Samsunga całą pracę wykonuje oprogramowanie, które czeka na ruch w kadrze i ocenia kiedy najlepiej wyzwolić super slow motion.

Działa to znakomicie - smartfon prawidłowo rozpoznaje ruch i uruchamia nagrywanie w 960 kl/s w idealnym momencie. W smartfonach japońskiego konkurenta potrzeba kilku lub nawet kilkunastu prób, aby "trafić" w odpowiedni moment. Dodatkowo jakość filmów w Galaxy S9 jest zdecydowanie lepsza.

Samsung Galaxy S9 PlusSamsung Galaxy S9 Plus fot. Bartłomiej Pawlak

4) Inteligentne odblokowywanie ekranu

Samsung jest chwalony za umiejscowienie w Galaxy S9/S9+ czytnika linii papilarnych w lepszym niż dotychczas miejscu. Wiele osób zapomina jednak, że nie jest to jedyna metoda odblokowywania ekranu.

W najnowszej edycji flagowca z linii "S" zastosowano tzw. inteligentne skanowanie. To nowa, hybrydowa metoda łącząca zalety znanego już wcześniej skanera tęczówki oka i rozpoznawania twarzy.

Samsung jest jedynym producentem korzystającym obecnie z autoryzacji tęczówką. W połączeniu ze skanowaniem twarzy inteligentne odblokowywanie działa świetnie zarówno w ostrym słońcu, jak i zupełnej ciemności, a na dodatek ma być bezpieczniejsze.

Samsung Galaxy S9 PlusSamsung Galaxy S9 Plus fot. Bartłomiej Pawlak

5) Pomiar pulsu bez dodatkowych akcesoriów

Nie jest to może funkcja, która przyprawia o szybsze bicie serca, choć ma z nim wiele wspólnego. Chodzi o pomiar pulsu. Czujnik odpowiadający za ten parametr pojawił się w smartfonach z serii Galaxy "S" już dawno temu i pozostał w niej do dziś. Nie mogło go więc też zabraknąć w Galaxy S9 i S9 Plus. 

Dzięki temu rozwiązaniu można skorzystać z funkcji pomiaru pulsu bez konieczności kupowania dodatkowych akcesoriów. Sportowcy zapewne i tak wyposażą się w opaskę fitness, jednak pulsometr we flagowym Samsungu może przydać się użytkownikom, którzy od czasu do czasu chcą sprawdzić tętno czy poziom stresu.

Więcej o: