Dysk SSD - niezawodny sposób na przyspieszenie komputera. O czym warto pamiętać przy jego zakupie?

red
05.09.2019 10:00
Dysk ssd

Dysk ssd (Fot. shutterstock)

Niezależnie od tego, z jakiego typu komputera korzystamy, jednym ze sposobów na jego przyspieszenie będzie zmiana tradycyjnego nośnikach danych w postaci talerzowego dysku HDD na dysk SSD. Oto garść wskazówek dotyczących zakupu takiego komponentu.

Dyski SSD zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Na szczęście za sprawą spadających cen stają się również coraz bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika komputera. Stanowią doskonały sposób na przyspieszenie starszego sprzętu. Coraz częściej bierzemy je również pod uwagę przy zakupie nowego komputera. Dlaczego warto w taki komponent zainwestować?

HDD? SSD? O co w tym chodzi?

Podstawowa różnica między dyskami HDD oraz SSD leży w ich konstrukcji. Dyski HDD to nośniki, w których środku znajdują się wirujące talerze oraz głowica zapisująca i odczytująca dane. W dyskach SSD do przechowywania danych wykorzystywana jest pamięć flash. Zastosowanie półprzewodników wyklucza konieczność używania jakichkolwiek ruchomych części. Tu ujawnia się pierwsza z zalet: większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Przewagą dysków SSD nad nośnikami HDD jest również wyższa prędkość transferu danych. Przenoszenie dużych plików, uruchamianie systemu operacyjnego oraz zainstalowanych aplikacji z użyciem dysku SSD zajmuje ułamek czasu, w porównaniu do dysku talerzowego. A właśnie na to zwraca uwagę przeciętny użytkownik komputera. Efekt szczególnie odczują posiadacze starszych maszyn po wymianie nośnika danych. Wymiana takiego dysku to często jedyny sposób, aby tchnąć w taką maszynę nieco życia.

Dysk SSDDysk SSD Fot. shutterstock

Są dyski SSD i dyski SSD

Przed wymianą dysku HDD na SSD należy upewnić się, jakiego typu złącza posiada komputer, w którym chcemy dokonać takiej przesiadki. Posiadacze starszych maszyn mogą liczyć na obecność portu SATA, do którego podłączane były nośniki starszego typu. Już takie rozwiązanie w przypadku kilkuletnich maszyn powinno przynieść widoczny wzrost prędkości po zainstalowaniu dysku SSD.

Nowsze konstrukcje (zarówno komputery przenośne, jak i stacjonarne) mogą mieć w środku dodatkowe gniazdo M.2. Jest ono wykorzystywane do transmisji danych za pomocą magistrali PCI Express. Tutaj możemy liczyć na dużo lepsze parametry pracy i przede wszystkim oszczędność miejsca. Dyski SSD w takim wypadku mają formę niewielkiej karty rozszerzeń wpinanej bezpośrednio do płyty głównej komputera.

Pojemność i cena

W jednym dyski SSD na razie muszą uznać wyższość starszej technologii HDD. Przyzwyczajeni do twardych dysków o pojemności sięgającej kilku terabajtów, w przypadku nośników SSD możemy czuć się rozczarowani. Tutaj będziemy operować raczej na setkach gigabajtów. Rozsądnym wyborem wydaje się obecnie inwestycja w dysk SSD o pojemności 250 - 512 GB, z którego będziemy uruchamiać system operacyjny oraz najważniejsze aplikacje.

Dysk SSDDysk SSD Fot. shutterstock

Zakup dysku SSD o większej pojemności nadal wiąże się ze sporymi kosztami, w porównaniu do tradycyjnych dysków HDD. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na wariant w postaci karty rozszerzeń PCI Express cena może dalej mocno poszybować. Oczywiście dla standardowego użytkownika nie ma potrzeby inwestowania w bardziej zaawansowane rozwiązania. Tu wystarczy tradycyjny dysk SSD (format 2,5 cala) ze złączem SATA.

Zobacz wybrane laptopy z dyskami SSD:

Więcej o:
Komentarze (85)
Zaloguj się
  • grundol1

    Oceniono 12 razy 10

    "gniazdo M.2. Jest ono wykorzystywane do transmisji danych za pomocą magistrali PCI Express."

    Wprowadzanie w błąd. M.2 może również korzystać z SATA. Są takie które mogą korzystać z obydwu magistral, a są takie które tylko z jednej.

  • serenita123

    Oceniono 10 razy 8

    w 2014 w starym kompie z prockiem Core2Duo E8400 zainstalowałem dysk SSD 128GB firmy Plextor.
    Komp ruszył z kopyta i do tej pory śmiga bezawaryjnie.
    W aplikacjach biurowych i Internecie dorównuje laptopom z prockami i5

  • jot9

    Oceniono 7 razy 1

    "Przewagą dysków SSD nad nośnikami HDD..."
    I tu przestałem czytać. Bo HDD jest dyskiem, ale SSD dyskiem nie jest. Oba to nośniki danych, zgoda. Zwyczajowo na SSD też się mówi "dysk", no ale żeby zamienić to miejscami to trzeba nie wiedzieć, o czym się pisze.

  • serenita123

    Oceniono 5 razy 1

    ECHELON i PEGASUS oraz inne elektroniczne popierdułki nie zinfiltrują mojego NOTESA.
    Prezes

  • wagadudu

    Oceniono 11 razy 1

    Ja wszystko mam na dystkietkach 8-calowych. Tylko wycinarka do otworów zabezpieczających przez zapisem mi się zepsuła i chyba będę musiał kupić SSD... :(

  • dodatkowo_zwracam

    Oceniono 15 razy 1

    ja zapisuję wszysko na kartce i jest to szybsze niz na jakimś innym nośniku, zwłaszcza, ze na dysku SSD słabo mi się zapisują notatki. Zapisałem obie strony, a na bokach jest mało miejsca, zby cos zapisac

  • dodobird

    0

    Wczoraj reanimowałem chrześniakowi skansen na soket 775. Otrzymał: SSD 120 na system /talerzowiec 1TB został magazynem/, +4 GB RAM /łącznie 8GB 6400/, procek C2D 3,3 GHz, grafikę ATI 7870 2GB. Odpaliłem na tym Win 8.1 x64 standard. Jestem w szoku jak to płynnie działa. Koszty 450 PLN; do zdjęcia z kosztów ewentualnie z 50 zeta za starego proca C2Q 2,3 i grafikę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX