Idealny kompan smartfona, który nada rytm wypadowi za miasto. Wybieramy głośniki Bluetooth

PP
26.04.2018 19:00
Głośnik Bluetooth Kruger&Matz Beat

Głośnik Bluetooth Kruger&Matz Beat (fot. Kruger&Matz)

Dzisiejszych smartfonów nie można pochwalić za jakość dźwięku. Na szczęście tu z pomocą przychodzą mobilne głośniki Bluetooth. Przy odrobinie dobrych chęci znajdziemy elegancki i dobrze wykonany model za niewielkie pieniądze. Wybór jest ogromny.

Głośniki Bluetooth przez ostatnie kilka lat przeszły bardzo długą drogę i dziś mogą zszokować nieoswojonych z technologią stosunkiem jakości dźwięku do wielkości urządzenia. O ile oczywiście dokonamy słusznego wyboru.

Bez problemu znajdziemy na rynku modele, które nadadzą się zarówno do szybkiego wypadu na grilla, jak i delektowania się dźwiękiem w domowym zaciszu. Wybór jest ogromny, ale na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu?

Wielkość i wygląd

Najmniejsze głośniki Bluetooth mieszczą się w kieszeni, nieco większe modele w damskiej torebce, jeszcze większe schowamy w plecaku, a największe to urządzenia na kółkach przypominające średniej wielkości walizkę.

W tej kwestii wszystko zależy od preferencji konsumenta. Sprzęt służący do rozkręcenia imprezy w plenerze może być sporych rozmiarów, ale już urządzenie dla podróżnika powinno być małe i lekkie.

Warto zwrócić uwagę także na wygląd. Jest spory wybór głośników Bluetooth różniących się designem i starannością wykonania - od rzucających się w kolorowych modeli wykonanych z taniego plastiku, przez "pancerne" wykończone gumą, po stylowe "dzieła sztuki" z dobrej jakości aluminium czy drewna.

Wybieramy głośnik BluetoothWybieramy głośnik Bluetooth fot. materiały partnerów

Jakość dźwięku

Nie ma ogólnej zasady określającej, który z głośników jest lepszy od innego. Każdego z modeli należałoby przetestować z osobna. Można jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na liczbę membran, z których składa się głośnik. Najtańsze i najmniejsze urządzenia będą dysponowały tylko jedną, nieco większe dwoma, a największe jeszcze dodatkowym głośnikiem niskotonowym, czyli subwooferem.

Nieco generalizując można uznać, że system stareo zapewni rozsądną relację wielkości urządzenia do jakości dźwięku. Jeśli jednak nie przeszkadzają wam duże wymiary możecie zdecydować się na urządzenie z wbudowanym subwooferem. Drugą kwestią jest jeszcze moc głośnika wyrażona w watach - im jest większa tym sprzęt będzie głośniejszy.

Warto też dowiedzieć się czy konkretny model można sparować z drugim identycznym głośnikiem. Niektórzy producenci pozwalają połączyć bezprzewodowo dwa egzemplarze, a to oczywiście poprawia głośność i jakość dźwięku.

Wybieramy głośnik BluetoothWybieramy głośnik Bluetooth fot. materiały partnerów

Czas pracy na baterii

Wszystkie głośniki Bluetooth (poza obsługą tej technologii) łączy jedno - mają wbudowaną baterię, która pozwala cieszyć się muzyką z dala od gniazdka. Pytanie tylko jak długo.

W większości modeli będzie to od około 4 do 8 godzin. Modele najlepsze w tej kategorii osiągają wyniki przekraczające 10 czy 12 godzin. Warto zwrócić uwagę na ten element podczas dokonywania wyboru.

Moduły, porty i inne dodatki

Poza obsługą technologii Bluetooth mobilne głośniki mogą też mieć moduł Wi-Fi lub AirPlay. Niektóre są wyposażone w NFC, co przyspiesza parowanie ze smartfonem.

Jeśli zajdzie taka potrzeba można też znaleźć modele z obsługą radia FM, kart, SD, pendrive'ów czy kabla jack 3,5 mm. Warto też zadbać o obecność mikrofonu, który zamieni głośnik w zestaw głośnomówiący.

Często zdarzają się także głośniki z dodatkowym oświetleniem dyskotekowym czy głośniki - lampy. Wszystko jest kwestia gustu. Warte odnotowania są także modele służące jako powerbank dla smartfona.

Wybieramy głośnik BluetoothWybieramy głośnik Bluetooth fot. materiały partnerów

Jakie są ceny?

Rozrzut cenowy jest wręcz gigantyczny. Najtańsze modele można dostać już za ok. 20 - 30 zł, ale nie oszukujmy się - nie będą to głośniczki najlepszej jakości. Na porządniejszy, całkiem dobrze grający a jednocześnie mobilny sprzęt trzeba przeznaczyć od ok. 60 do 200 zł. 

Najlepsze głośniki potrafią jednak kosztować znacznie więcej. Na propozycje od cenionych w świecie muzyki marek jak Bose czy Marshall trzeba zazwyczaj przeznaczyć ponad 1000 zł.

Więcej o:
Komentarze (8)
Zaloguj się
 • black.blue

  Oceniono 11 razy 11

  Za miastem to się słucha głosów ptaków, świerszczy, szumu drzew lub morza. Hałasowanie sobie zostawcie w domu. Chyba, że ktoś jest całkiem zryty - to niech lepiej słuchawki sobie założy.

 • smarekdarek

  Oceniono 7 razy 7

  Sebki wystarczająco głośno słuchają swoich swojskich hiphopów ze smartfonów, więc po co jeszcze dawać im takie urządzenie? ;)

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 4 razy 4

  Przecież tylko półgłówki słuchają w przyrodzie czegokolwiek przez głośniki.
  Czy to Wasz target jest?

 • gj61

  Oceniono 3 razy 3

  Głośnik na wypad za miasto??? Chyba dla takiego samego debila jak piszący ten tekst! A BMW ma?

 • arcybiskup_belzebub

  Oceniono 1 raz 1

  Takim bezpańskim dzieciom, które muszą "częstować" otoczenie 120 dB jakiejś pseudomuzyki z tekstami, jak to ciężkie jest życie na ławce pod klatką, to bym najchętniej taki głośnik do d... wkopał. Czy wtedy, droga redakcjo, z taki głośnik, grając g*wnianą muzykę z du*y zapewniałby krystaliczną jakość?

 • greenhell

  Oceniono 1 raz 1

  Co to za tekst? Dowiedziałem się z niego, że .... no w sumie niczego się nie dowiedziałem...

 • danuel

  0

  Ja tam zwłaszcza lubię n****ć muzyką w MZK. Jadę sobie autobusem i niech inni słyszą jaki jestem cool i nie dbam o zasady!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX