Czas na trochę ruchu! Pomagamy wybrać rolki

AS
29.04.2018 20:17
Na zewnątrz panuje świetna pogoda! Co można z tym zrobić? Oczywiście pójść na rolki ze znajomymi! Sprawdźcie na co trzeba zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy model rolek dla siebie.

Ciepłe dni zachęcają do aktywności sportowej na zewnątrz, a zwłaszcza do szczególnie intensywnego sportu jakim jest jazda na rolkach. Rolki stają się coraz popularniejsze i coraz chętniej decydujemy się na zakup właśnie tego sprzętu sportowego. Jak jednak wybierać, aby kupić rolki, które nas nie zawiodą? Czy wysoka cena rolek jest gwarancją dobrej jakości sprzętu? Na te i inne pytania śpieszymy z odpowiedzią!

Dobre rolki: rozmiar

Chyba najważniejszą kwestią do zbadania jest rozmiar rolek. Bezwarunkowo rolki muszą być od razu spasowane ze stopą i nie mogą nas ani cisnąć, ani też nie powinniśmy odczuwać nadmiernego luzu w bucie, bowiem trudniej jest wtedy kontrolować rolki. Palce muszą mieć pełną zapewnioną swobodę w trakcie jazdy, dlatego też sprawdzamy czy jest nam wygodnie nie tylko w wyprostowanej, ale również w zgiętej nodze. Rolki mierzymy zawsze w skarpecie, czyli tak jakbyśmy zaraz mieli w nich jechać.

Dobre rolki: wnętrze buta

Kwestia rozmiaru rolek to nie koniec. Kolejna rzecz, którą należy zbadać to czy rolki są wykonane z przewiewnych materiałów. W innym razie, już krótka jazda spowoduje, że w środku buta będzie niemal jak w saunie. Badamy również, jak but jest zapinany i czy posiada klamry. Dobre mocowanie to przede wszystkim bezpieczeństwo oraz pewność, że nie będziemy musieli co jakiś czas poprawiać wiązania rolek. Wiele modeli dobrych rolek ma wyjmowaną wkładkę, abyśmy mogli ją wyprać i odświeżyć po jeździe.

Dobre rolki: kółka

Najważniejsza kwestia to odpowiedni rodzaj kółek. Szukając dobrych rolek do jazdy szybkiej, dynamicznej i wyczynowej powinniśmy szukać kółek dużych i twardych, czyli tych, których rozmiar zaczyna się od ok. 70 mm i cechuje wyższy stopień twardości. Takie rolki mają jednak wadę w postaci niższej zwrotności. Rolki do jazdy spokojnej, to z kolei rolki o kółkach mniejszych niż 70 mm średnicy. Cechuje je również większa miękkość, która powoduje, że rolki pochłaniają drgania. Należy jednak pamiętać, że im bardziej kółka są miękkie, tym szybciej się one zużyją.

Dobre rolki: łożyska

Łożyska co prawda nie są wyznacznikiem tego czy mamy do czynienia z dobrymi rolkami , ale na pewno pomagają dopasować sprzęt pod siebie pod kątem prędkości bądź płynności jazdy. Łożyska oznaczone są specjalnym symbolem ABEC z dodatkową cyferką na jego końcu. Jeśli przy symbolu znajdziemy cyfrę niższą, np. trzy, oznaczać to będzie że łożyska nadają się do wolniejszej jazdy. Wysoka cyfra przy symbolu np. dziewięć oznacza, że łożyska pozwolą na naprawdę szybką jazdę!

Dobre rolki: dodatki

Ale ponad wszystko należy pamiętać, że cena rolek nie będzie zawsze szła w parze z jakością. Częstym zabiegiem wśród producentów rolek jest montowanie rozmaitych dodatków, które faktycznie nie mają żadnego wpływu na możliwości jezdne, wygodę czy jakość. Na pewno jedynym ich wynikiem jest znaczne podwyższenie ceny samego produktu. Dobre rolki naprawdę nie muszą kosztować kroci. Bardzo ważne jest, aby nie kupować rolek "na gorąco". Należy przyjrzeć się wszystkim rolkom w sklepie, a w miarę możliwości sprawdzić także modele dostępne w internecie.