Jak wybrać odpowiednią klawiaturę dla siebie? Do biura, dla graczy i inne

red
14.10.2019 08:00
Klawiatura

Klawiatura (fot. Shutterstock)

Używamy jej codziennie, nie tylko do pracy, ale również dla rozrywki. Czasem musi wytrzymać uporczywe wielogodzinne stukanie, a nawet nagłe ataki frustracji swojego właściciela. Oto na co warto zwrócić uwagę przy zakupie klawiatury.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Większość z nas nie przywiązuje większej wagi do tego, z jakiej klawiatury korzysta na co dzień. A to przecież jeden z najważniejszych akcesoriów, które mogą przesądzić o tym, czy wygodnie nam się pracuje i spędza wolny czas. Dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu chwilę i zastanowić się, na co zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury, aby dostosować ją do naszych potrzeb.

Diabeł tkwi w szczegółach

Przy wyborze klawiatury komputerowej do codziennego użytku warto przede wszystkich zwrócić uwagę na położenie i kształt kluczowych klawiszy. W wielu modelach kształt i wielkość klawisza enter będą ograniczone, co może powodować nieco problemów, szczególnie na początku. Niebagatelne znaczenie ma również rozmiar klawisza spacji oraz backspace.

KlawiaturaKlawiatura Fot. Shutterstock

Do pisania lepiej sprawdzą się tzw. klawiatury wyspowe, zaczerpnięte bezpośrednio ze świata laptopów. Poszczególne klawisze są w nich odseparowane i mają stosunkowo niski skok. Dużo łatwiej utrzymać je w czystości. Jeśli myślimy głównie o graniu, warto rozważyć zakup klawiatury tradycyjnej (membranowej lub mechanicznej) o wyraźniejszym skoku klawiszy.

Wolność vs. niezawodność

Klawiaturę można podłączyć do komputera za pośrednictwem kabla lecz także bezprzewodowo. W pierwszym wypadku mamy 100-procentową pewność połączenia i brak jakichkolwiek zakłóceń. Jeśli jednak wolimy swobodę i chcemy ograniczyć liczbę kabli walających się po biurku, warto rozważyć zakup klawiatury bezprzewodowej. Tu mamy do wyboru kilka opcji.

Piszcie: listy@plock.agora.plPiszcie: listy@plock.agora.pl Fot. shutterstock

Najczęściej spotykamy klawiatury bezprzewodowe, które do komunikacji z komputerem używają protokołu Bluetooth albo transmisji radiowej na częstotliwości 2,4 GHz. W drugim przypadku w zestawie zawsze otrzymujemy odbiornik w postaci klucza USB, który należy podłączyć do odpowiedniego gniazda w komputerze.

Dodatki

Odpowiadając na rosnące potrzeby konsumentów producenci wyposażają klawiatury w masę dodatków. Możemy tu liczyć na podświetlenie klawiszy, dodatkowe programowalne klawisze, czy obecność huba USB do ładowania akcesoriów. Niektóre modele są także odporne na zalanie i zabrudzenie.

Dodatki do klawiaturyDodatki do klawiatury fot. materiały partnera

Z myślą o wygodniejszej obsłudze multimediów możemy zdecydować się na zakup klawiatury z dodatkową sekcją klawiszy sterujących przykładowo odtwarzaniem dźwięku. Dobrze też pomyśleć o wygodzie przy dłuższym pisaniu lub graniu, które może zapewnić dodatkowa podkładka pod nadgarstki.

Więcej o:
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • mr.powers

  Oceniono 9 razy 5

  Komputer bez klawiatury fizycznej bezuzyteczny? Seriously? A wirtualna na touch screen to pies?

 • ol69

  Oceniono 1 raz 1

  Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000.

 • dupajasi0

  Oceniono 1 raz 1

  Jaka klawa do biura? To zależy ile się na niej pisze. Często okazuje się, zwykłe klawiaturki nie wytrzymują i cza brać jakiegoś przyzwoitego mechanika. ;-)

 • student_zebrak

  Oceniono 1 raz 1

  taka bezprzewodowa mozna zabrac ze soba i komputer bezpieczny
  najlepiej w parze z mysza

 • malwisiaczka

  0

  ja mam klawiaturę Genesis Thor 300 RGB. dla mnie ok. To klawiatura full size z RGB, mechaniczna na przełącznikach OUTEMU występuję z różnymi kolorami przełączników (różne właściwości, czerwone do grania niebieskie dodatkowo mocno słyszalny klik). Doradził nam ją sprzedawca dla syna no i zadowolony

 • drlubersztyc

  0

  "Autor" to chyba jakiś chatbot i zna się na klawiaturach jak pies na ryżu, ale trzeba było palnąć jakiś artykulik, żeby wsadzić 20 reklam... Ad meritum, polecam pseudo-dzieloną Microsoft Natural Keyboard 4000 w odmianie przewodowej, bo bezprzewodową zastąpili Sculptem, naturalna pozycja nadgarstków i palców, można pisać w nieskończoność, nie ma chyba takiej drugiej, pomijając prototypy z pełnym dzieleniem rąk po tysiące. Odradzam następcę czyli Sculpta, bo pomimo bajeranckiego wyglądu jest to funkcjonalnie porażka, klawisze płytkie, brak dodatkowych multimedialnych oraz moich faworytów "(", ")". a na dodatek trwałość tego badziewia jest bardzo słaba, zresztą z MS już się tak samo naciąłem na myszy, dwie bajerowane padły bardzo szybko, robią na 2 lata, a ludzi mają w pięcie. Co do NEK4000 jednak nie ma rozsądnej alternatywy.

 • fafarafafafa

  0

  BTC-51! Od 25 lat nie zrobiono lepszej klawiatury.

 • bosmak

  0

  Jaka klawiatura? Taka, na której nam się dobrze pisze. Bez pomacania najlepiej nie kupować. A jeżeli komuś się wydaje, ze ta nowa ma za mały skok klawiszy lub jest za delikatna, to nie ma co się przejmować, bo idzie się do tego przyzwyczaić. Jak wydaje się za twarda, to nie kupować.

 • allegropajew

  0

  A ja używam A4tech i niech się inne schowają głęboko.
  Gościula

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX