Monitor do domu lub biura - co wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

KS
05.07.2019 15:15
Monitor do domu lub biura - co wybrać?

Monitor do domu lub biura - co wybrać? (fot. unsplash)

Wybór monitora do komputera, który najlepiej spełni nasze oczekiwania wcale nie jest taki prosty. Inny monitor będzie odpowiedni do gier czy oglądania filmów, a inny do czytania czy pisania. Podpowiadamy, czym się kierować w wyborze.

Monitor do gier

Dla graczy najważniejszy będzie niski czas reakcji matrycy, dlatego dobrze sprawdzają się monitory z matrycą TN. Jednak jeżeli zależy wam również na wrażeniach estetycznych podczas gier, lepiej zainwestować w ekran IPS. Najbardziej polecane są modele powyżej 20" w rozdzielczościach 1920 x 1080 (Full HD) lub 2560 x 1440 (1440p) i proporcjach 16:9 lub 16:10.  Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania - im wyższa, tym lepiej. 

Monitor do biura

Do biura sprawdzą się zazwyczaj tańsze monitory, a komfortowo możemy pracować na sprzętach o przekątnych 17'' – 19''. Najpopularniejsze będą obecnie monitory panoramiczne (16:9 lub 16:10), jednak do pracy sprawdzą się również te w proporcjach 5:4 lub 4:3 (przypominają kwadrat). Zbyt wysoka rozdzielczość przy niewielkim ekranie będzie miała negatywny wpływ na komfort pracy, dlatego przy mniejszych monitorach możemy wybrać modele 1366 x 768 lub 1920 x 1080.

 Monitor dla grafików

Osobom, które zawodowo zajmują się tworzeniem grafiki potrzebują monitora o najwyższej jakości kolorów, kontraście i głębi czerni. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą monitory z matrycą IPS, najlepiej w rozdzielczości 3840 x 2160 (4K). Przy tak dużej rozdzielczości, warto wziąć pod uwagę monitory o większych przekątnych - minimum 24". 

Monitor do filmów

Jeżeli monitor ma służyć nam w dużej mierze do oglądania filmów, to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by dobrze odwzorowywał kolory oraz czerń. Dlatego najlepszym wyborem będą monitory o matrycy IPS, które jednocześnie mają krótki czas reakcji. Najlepiej sprawdzą się monitory o rozdzielczościach FullHD lub 4K w proporcjach 16:9 lub nawet 21:9 (ultrapanoramiczne - zapewniające najbardziej kinowe wrażenia). 

Jak wybrać monitor?

Wybierając najlepszy monitor dla siebie zwróć przede wszystkim uwagę na:

 • przekątną i proporcje ekranu
 • rozdzielczość natywną
 • kąty widzenia
 • czas reakcji oraz częstotliwość odświeżania
 • złącza
 • rodzaj matrycy
Więcej o:

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (24)

 • twzelnik

  Oceniono 5 razy 5

  Mam do czynienia z monitorami od ponad 30 lat.
  Wnioski:
  1. Zamień CRT na płaszczaka. To najważniejsze, ale to już chyba 95% zrobiło.

  2. USTAW OŚWIETLENIE I MONITOR NA BIURKU. To niemal równie ważne. Chodzi o to, żeby światło słoneczne nie raziło użytkownika, żeby monitor nie stał na tle okna, żeby nie było bocznych refleksów (kochane matowe powierzchnie!), żeby w pomieszczeniu był lekki półmrok i rozproszone światło, żeby wreszcie monitor nie był "ustawiony na maksa" (jasność, kontrast).
  To może być trudne, może wymagać przestawienia biurka, instalacji rolet, ale bez tego żaden zakup mega-wypaśnego monitora nie ma po prostu sensu.

  3. Teraz możesz sobie wybrać monitor/monitory. Faktycznie, polecane tu EIZO to mercedes, ale dotyczy to również ceny.

  4. Jeżeli potrzebujesz wielu okien, to zamiast jednego dużego monitora kup dwa mniejsze. Będzie taniej i lepiej.

  Na koniec przypomnę, że 20+ lat temu nie było LCD (tzn. były, ale b. drogie i b. kiepskie), a ludzie pracowali przy monitorach, ba - niektórzy zajmowali się grafiką, DTP i filmem.
  Śmieszy, gdy obecnie PFCSK potrzebuje najnowszego Maka, żeby narysować okrąg. Chociaż, w sumie kiedyś było podobnie ;-)

 • patatajmiauhau

  Oceniono 9 razy 3

  Bardzo dużo pracuję przy komputerze, a dodatkowo spędzam przy tym ustrojstwie trochę czasu tak tylko dla rozrywki, np. przy przeglądaniu niniejszego, najlepszego w kraju nad Wisłą, medium satyrycznego. Miałem wiele różnych monitorów, ale od kiedy korzystam z niewymienionej w powyższym wypracowanku marki tj. Eizo — 2 graficzne + 1 biurowy, mój wzrok jakby przestał się pogarszać, a poza tym wytrzymuję wielokrotnie dłuższe sesje niż przy poprzednich ekranach, a nie były one z dolnego progu cenowego.

  Pokaż starsze odpowiedzi (4)

 • kkrispl

  Oceniono 1 raz 1

  Dla 99% ludzi, wystarczy 32" telewizor HD... ma spore kąty widzenia, co przy internecie i filmach całkowicie wystarczy...
  Ma też DVB-T2, C2 I często S2, WiFi itd., więc jest też dodatkowym medium...
  Ja wiem że EIZO jest dobre, ale przeciętnemu człowiekowi do niczego nie potrzebne...
  Za kolejnych 10 lat, to i EIZO będzie złomem, a tak przynajmniej telewizor zostanie...

 • sacc77

  Oceniono 1 raz 1

  NIBY DLACZEGO DO BIURA REKOMENDOWANE SĄ MONITORY 22'?
  JAK DLA MNIE TO 27' BYWA MAŁO I WSPOMAGAM SIĘ DRUGIM MONITOREM 24'

 • xegar

  Oceniono 1 raz 1

  OLED. Tylko OLED. IPS do lamusa.

 • xorock

  Oceniono 3 razy 1

  Warto przy zakupie zwrócić uwagę czy jest to monitor z matrycą DC czy PWM. Pierwsza będzie dużo zdrowsza dla oczu (np Dell U2518d).

 • cichwoda

  Oceniono 2 razy 0

  Severin rzuca mi kłody pod nogi, chciałem dać plusik dla posiadaczy "Eizo" ale plusik nie "robi". Sam posiadam od lat Eizo Foris I uważam że są to jedne z najlepszych monitorów

 • ypsylon8

  Oceniono 6 razy 0

  Tylko EIZO. Zdrowe oczy nie mają ceny.

 • kali555

  Oceniono 6 razy 0

  nie siadam do pracy do innego monitora niz EIZO.
  koniec, kropka:)

  Pokaż starsze odpowiedzi (4)

 • Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX