Jak wybrać router Wi-Fi? Podpowiadamy na co zwracać uwagę, aby oszczędzić sobie nerwów

red
17.10.2019 11:00
Router

Router (Fot. Shutterstock)

Wiele użytkowników nie przykłada większej uwagi do tego elementu wyposażenia domu, a wbrew pozorom jest on niezwykle istotny. To od niego zależy czy korzystanie z internetu będzie bezproblemowe, a jego szybkość odpowiednia. Podpowiadamy na co zwracać uwagę przy zakupie.

Mobilny czy stacjonarny?

Pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać to gdzie z routera będziemy korzystać. Na rynku są zarówno urządzenia przeznaczone wyłącznie do pracy stacjonarnej, jak i dedykowane osobom często przemieszczającym się.

Te drugie, czyli routery mobilne są we wbudowany akumulator, który pozwala korzystać z nich z dala od gniazdka. Często mogą też posłużyć jako dodatkowy power bank dla smartfona, ale nie są bez wad. Oferują znacznie węższy wybór gniazd i portów.

Polecane routery do ok. 100 zł znajdziecie poniżej:

Router wifiRouter wifi Fot. shutterstock

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli wiecie już jaki rodzaj wybrać warto upewnić się, że router będzie mógł bezproblemowo połączyć się z domowym internetem. Operatorzy oferujący internet używają różnych złącz.

Dwa najpopularniejsze sposoby to wtyczki RJ-45 i RJ-11. Ten pierwszy to popularna wtyczka LAN, do której gniazdo znajdziecie też w niektórych komputerach. Ten drugi to kabel telefoniczny, służący również do podłączenia stacjonarnego telefonu.

W niektórych routerach można również spotkać gniazdo USB, które pozwoli podłączyć zewnętrzny modem mobilny. Umożliwi także podłączenie dysku twardego lub pendrive'a i udostępnienie jego zawartości.

Polecane routery do ok. 300 zł znajdziecie poniżej:

Routery do 300 złRoutery do 300 zł fot. materiały partnera

Z obsługą LTE czy bez?

Czasy kombinowania z zewnętrznymi modemami 3G jednak już dawno minęły. Teraz wiele routerów jest wyposażonych w slot na kartę SIM. Dzięki temu można bezproblemowo przesyłać internet z sieci LTE.

Przy zakupie warto sprawdzić czy wybrany model jest wyposażony we wbudowany modem mobilny. W routerach mobilnych jest to element obowiązkowy, jednak urządzenia stacjonarne nie zawsze go obsługują.

Jeśli znaleźliście ofertę internetu mobilnego, która jest korzystniejsza od propozycji operatorów stacjonarnych warto ją rozważyć. Trzeba jednak pamiętać, że prędkość łącza będzie warunkowało miejsce zamieszkania. Poza miastami warto wyposażyć się w dodatkową antenę poprawiającą zasięg.

Czy warto postawić na Dual Band?

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest obsługiwana częstotliwość. Sieć Wi-Fi pracuje na dwóch - 2,4 GHz i 5 GHz. Korzystanie z tej pierwszej może sprawiać problemy.

Nietrudno bowiem o zakłócenia, które utrudnią korzystanie z internetu i znacząco ograniczą jego maksymalną szybkość. Owe zakłócenia powodują m.in. wszystkie urządzenia Wi-Fi w pobliżu, a nawet sprzęty takie jak mikrofalówka.

Warto więc dopłacić do routera Dual Band, a więc obsługującego obie sieci. Warto sprawdzić też jaki standard Wi-Fi obsługuje. Najlepiej, aby był to 802.11n lub 802.11ac. Od tego również zależy szybkość domowego internetu.

Więcej o:
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • madka-curki

  Oceniono 24 razy 16

  Jak to jaki? NAJDROŻSZY!
  Musi mieć dużo anten, kanciaste krawędzie, musi groźnie wyglądać, najlepiej jak jakiś transformers ze sklepu z zabawkami.
  Musi mieć różne diody, najlepiej niebieskie, ale wskazane są różne kolorki.
  Do tego koniecznie musi obsługiwać LAN, WAN, MAN, dzBAN, LTE, WiFi, WiMax, Ko-Pytko, UTP, STP i USB. I mieć otwór na gwoździe.
  Jeżeli zapłaciłeś za router poniżej 800zł, to przegrałeś życie.

 • phungus

  Oceniono 13 razy 9

  Dobrze, że kupujący nie musi zwrócić uwagi na to, kto jest producentem i jak często wydawane są aktualizacje oprogramowania. Ale cóż, to akurat mało ważne.

 • asawiko

  Oceniono 6 razy 4

  Artykuł to merytoryczne dno. Jak bełkot gimnazjalisty, który na wszystkie problemy z systemem Windows zna jedno lekarstwo - reinstalacja.

 • mruczykot

  Oceniono 4 razy 2

  też mogę takie porady pisać....

 • dublet

  Oceniono 8 razy 2

  Szybkość netu w routerach z LTE niewiele się różni od 3G. Nawet w Warszawie. Najwięcej udało mi się osiągnąć prawie 30 Mbs , ale tylko przez chwilę, standard to poniżej 10 mega. Ważne, żeby router miał wejście na antenę zewnętrzna, bo sygnał komórkowy w wielu miejscach jest słaby i wtedy szybkość spada lub nawet rwie Internet. Ważny jest też operator. Przez kilka lat korzystałem z Play Online ale było tyle białych plam , że zmieniłem na T-Mobile i teraz jest git.

 • j_stalin

  Oceniono 7 razy 1

  co za debil pisał ten artykuł? miesza pojęcia. zapewne chodzi o router z modemem, czyli 2 w jednym, a nawet 3 bo i hotspot wifi tam jest. router to inaczej serwer przekierowujący ruch sieciowy z ip zewnętrznego na wewnętrzna pulę ip podłączonych urządzen - najczesciej działa w trybie serwera DHCP i przypisuje adresy ip urzadzeniom wewnątrz sieci. modem się łączy po kablu lub po GSM z siecia (stad gniazdko RJ-11 telefoniczne). router z gniazdkiem RJ-45 nie posiada modemu i do takiego modemu nalezy go dopiero podłączyć - jak się takowy posiada. ogolnie pomieszanie z poplataniem i bzdura goni bzdure

 • 08-fukiel

  0

  Mam laptopa ASUS R 900V i działa on poprzez ruter ONT Huawei HG 8245Q2 operator zobowiązał się do dostarczenia prędkości 100mb ale jeszcze nigdy nie przekroczył 60 mb co mam zrobić aby zwiększyć jego szybkość.

 • noltenick

  0

  Niestety najgorsze są routery dostarczane przez operatorów komórkowych. Maksymalnie okrojone sprzętowo i softwearowo. Ja dałem się nabrać Tmobilowi. Jest tylko wifi i 4 gniazda RJ. Cienizna.

 • coelka

  Oceniono 6 razy 0

  Ja właśnie kupiłam mobilny tp linka chciałabym żeby także służył za modem domowy . W instrukcji pisze,że obsługuje do 15 urządzeń w sieci. Oferta była z Play. Czy sprawdzi się jak Tiger domowy okaże się w Danii, ma dość dobre komentarze w necie więc może pociągnie najwyżej dokupiev wzmacniacz sygnału. Play hula wtym miejscu gdzie che go używać dowolny więc jakby dał radę było by super bo można go brać na wyjazdy czy na miasto i dodatkowo w domu by działał.Zobacze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX