Kilka porad jak poprawić chłodzenie w komputerze stacjonarnym i go wyciszyć [PORADNIK]

BA/PP
26.07.2019 16:30
Komputer stacjonarny

Komputer stacjonarny (fot. Halicki / Creative Commons Attribution 3.0 Unported / Wikimedia Commons)

Narzekasz na zbyt wysoką temperaturę wewnątrz obudowy? Procesor zbytnio się nagrzewa, a komputer mocno hałasuje. Można temu zaradzić stosując się do kilku prostych porad.

Zadbaj o porządek

Pierwszą i absolutnie najważniejszą rzeczą jest zrobienie porządku w obudowie. Najlepszym wyjściem jest rozebranie desktopa na części i wyczyszczenie każdej z nich z kurzu.

Jeśli twój komputer ma już dobre parę lat bardzo prawdopodobne, że przydałaby mu się wymiana obudowy. Te nowoczesne kosztują dziś niewiele, a są niezwykle ciche i wydajne.

Wymień chłodzenie procesora

Jeśli używasz coolera (element chłodzący procesor) dołączonego do zestawu z procesorem warto rozważyć wymianę. Ten stockowy nie jest w stanie zapewnić dobrych temperatur pracy i generuje sporo hałasu.

Warto rozważyć zakup nieco większego co

olera niż wynosi współczynnik TDP (Thermal Design Power) twojego procesora. Dzięki temu w niektórych przypadkach będzie można pobawić się w jego podkręcanie (n

ie rób tego jeśli nie masz doświadczenia).

Na rynku wybór jest ogromny. Można przebierać w ofertach wielu producentów. Warto zadbać, aby cooler był wyposażony w rurki cieplne (tzw. heat pipe'y). Im jest ich więcej tym lepiej. Dobrze też wybrać model z dużym wentylatorem, który będzie generował minimalną ilość hałasu.

Oczywiście nie można również zapominać o chłodzeniu cieczą. Jeśli masz naprawdę wydajny procesor i bawisz się w podkręcanie lepiej od razu wyposażyć się w chłodzenie wodne. Do wyboru są zarówno gotowe chłodzenia z już wtłoczonym płynem jak i zestawy, które trzeba złożyć samodzielnie.

Chłodzenie wodneChłodzenie wodne fot. materiały partnera

Wymień pastę termoprzewodzącą

Niezależnie od tego czy wymieniasz cooler czy chcesz z powrotem założyć ten z zestawu musisz zastosować pastę termoprzewodzącą. To przewodząca ciepło substancja, która musi znaleźć się między obudową procesora i coolera. Wypełnia nierówności powierzchni obu tych elementów i jest konieczna, aby zapewnić prawidłowe chłodzenie procesora.

Jej wymiana nie jest specjalnie droga ani skoplikowana. Najmniejsze tubki wystarczające do jednorazowego użycia można kupić za kilka złotych. Szkół jej nakładania jest przynajmniej kilka. Najłatwiej chyba wycisnąć niewielką ilość na procesor i rozprowadzić od razu zakładając cooler.

Zrób przewiew i odetchnij od szumu

Komputer stacjonarny do prawidłowej pracy potrzebuje powietrza. Przy składaniu komputera zrób mu trochę miejsca w obudowie. Zepnij kable razem i przypnij do boku obudowy.

Jeśli wewnątrz nie masz odpowiedniej cyrkulacji powietrza nie osiągniesz dobrych temperatur. Zadbaj aby przynajmniej jeden wentylator wprowadzał chłodne powietrze do środka i jeden (już po ogrzaniu) je wyprowadzał. Pamiętaj przy tym, że ciepłe powietrze jest lżejsze dlatego gromadzi się w górnej części obudowy.

Im większy wentylator tym z mniejszą prędkością pracuje i tym samym wydziela mniej hałasu. Warto wyposażyć się w nowe wentylatory ze świeżym łożyskiem, które wyróżnią się dobrą kulturą pracy.

Prawidłowo złożony komputer stacjonarny powinien być niemal niesłyszalny. Aby tak się stało, warto zadbać o wygłuszenie wszelkich elementów ruchomych. Można zdecydować się na silikonowe lub gumowe elementy tłumiące dźwięk wentylatorów i dysków twardych.

Do kupienia są też maty wygłuszające, które można zamontować wewnątrz obudowy lub takie, na których obudowę trzeba postawić, aby odizolować ją od podłoża.

Komentarze (17)
Zaloguj się
 • wymagany_login

  Oceniono 12 razy 12

  Najważniejsze źeby radiator miał niebieskie diody - jak wiadomo, kolor niebieski jest "zimny", czyli chłodzi ;)

 • twzelnik

  Oceniono 8 razy 8

  Najlepiej wyrzuć i kup nowy. Taki jak w reklamie...

 • d1r3ct

  Oceniono 6 razy 4

  To nie poradnik, a słaba próba wciśnięcia reklam, sprzętu. Gdyby to miało ręce i nogi, naprawdę było wartościowym artykułem na parę stron, a do tego na końcu po prostu byłaby lista produktów i linki to jeszcze rozumiem, a tak...Wstyd.

 • piszedoosla

  Oceniono 6 razy 4

  na gazeta.pl już mało jest treści które nie są reklamami lub próbami sprzedania chłamu...

 • romek-z

  Oceniono 3 razy 3

  Co za niechlujnie napisany artykuł. Autor udając speca używa angielskich słów. Cooler. Wspomina rurki cieplne a nie wspomina, że one nie polepszają chłodzenia, a tylko przesuwają miejsce oddania ciepła do powietrza. Dobry wentylator i radiator z promieniowo ułożonymi dużymi żebrami jest lżejszy od udziwnionego pakietu z rurkami cieplnymi.
  Wspominając o nowych obudowach nie mówi, że kiedys zasilacz był na górze komputera, a teraz raczej umieszcza się zasilacz na dole.
  I najwazniejsza rada na kurz = im bliżej podłogi tym więcej kurzu, kociej i psiej sierści. Najlepiej desktopowi na biurku a nie pod biurkiem lub w szafce. Wentylatory z łożyskami kulkowymi lub wałeczkowymi a nie ślizgowymi. No i w BIOSie ustawic opcje cichej pracy. Wentylator będzie wtedy wchodził na wysokie obroty tylko gdy będzie to potrzebne.

 • sytuacja_jest_troche_inna

  Oceniono 2 razy 2

  W CERN-ie stosują obudowy z dużym miedzianym radiatorem na jednym z boków, jest OK.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 2 razy 2

  1. Zasilacz półpasywny lub pasywny - u mnie wentylator w zasilaczu uruchamia się sporadycznie (zapas mocy więc bardzo rzadko przekracza zakres przy którym uruchamia się "wiatrak"), z tym że db półpasywny lub pasywny zasilacz to koszt min 300zł a jeśli nieco większej mocy to 500-700zł.
  2. Dobry klocek na procesorze, polecam coś pokroju Fortisa, u mnie dzięki potężnemu radiatorowi wentylator standardowo pracuje na tak niskich obrotach że BIOS przy starcie myślał że wentylator się popsuł, koszt 150-200zł a spokój na lata i - zwykle - można przełożyć takie chłodzenie do następnego komputera/procesora..
  3. Jak najcichsze chłodzenie na karcie graficznej - rozwiązanie półpasywne może nie być najlepszym pomyslem, radziłbym raczej układ z naprawdę cichymi wentylatorami ale wiadomo że cena ogranicza, ja mam Asus Strix i bardzo sobie chwalę.

 • mille666

  Oceniono 4 razy 2

  "wymiana obudowy"
  .....tak, to element ulegający najszybszemu zużyciu... według gimbazy

 • mojkolega

  0

  Zainstaluj w przeglądarce dodatek blokujący reklamy.
  10 kart w przeglądarce bez adblocka = 100% zużycia procesora i wyjący wentylator.
  10 tych samych kart z adblockiem = kilkanaście procent

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX