Czym się chłodzić w domu i w biurze? Wentylatory, klimatyzatory przenośnie, wiatraki

KS
12.06.2019 12:00
Czym się chłodzić w domu i w biurze?

Czym się chłodzić w domu i w biurze? (fot. pexels)

Upały w mieście mogą dawać się we znaki, dlatego warto pomyśleć o wyborze odpowiedniej formy chłodzenia. Wybraliśmy dla was kilka propozycji z najbardziej sprawdzonych rozwiązań.

Wiatraki stojące

To zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie - tego typu wiatraki znajdziemy do kupienia latem niemal w każdym supermarkecie a przy okazji wiele modeli jest w bardzo rozsądnych cenach. Nie są zbyt kompaktowe, ale urządzenie o dobrej mocy powinno być w stanie zapewnić bezproblemowe chłodzenie nawet większemu pomieszczeniu. 

Wiatraki na USB

Te malutkie wiatraki najczęściej podłączamy do komputera lub laptopa i stawiamy na biurko. To zdecydowanie najbardziej osobiste chłodzenie, które z powodzeniem postawimy na biurku w domu lub w biurze. Mniejsze modele możemy również podłączyć do powerbanka, dzięki czemu przenośny wiatrak możemy mieć zawsze przy sobie. 

Wiatraki na USBWiatraki na USB kolaż redakcja, materiały partnerów

Klimatyzacja

Klimatyzacja jeszcze do niedawna uchodziła za luksus, ale dzisiaj staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem w domach i mieszkaniach. Klimatyzator stacjonarny składa się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznych (w zależności od jego rodzaju może mieć jedną jednostkę wewnętrzną lub kilka - do chłodzenia kilku pomieszczeń). Poza chłodzeniem powietrza niektóre modele mogą je także ogrzewać czy usuwać nadmierną wilgoć. 

Klimatyzator marki SamsungKlimatyzator marki Samsung fot. producent

Klimatyzatory przenośne

Tańszym i bardziej kompaktowym rozwiązaniem od typowej klimatyzacji są klimatyzatory przenośne. Są jednoczęściowe, niezbyt duże i mogą być przenoszone do pomieszczenia, w którym aktualnie chcemy się ochłodzić. Mimo to nie są to urządzenia zbyt wydajne i możemy mieć problem z odprowadzaniem wydmuchiwanego ciepłego powietrza z klimatyzatora na zewnątrz. 

Wiatraki sufitowe

Wentylator sufitowy (najczęściej dostępny z lampą) to ciekawa propozycja do domu, która może również pełnić rolę dekoracyjną. Wybierając tego typu wiatrak należy pamiętać o dopasowaniu go do rozmiarów pomieszczenia. Średniej wielkości pokój (3,5m x 3,5m) będzie skutecznie chłodził wentylator sufitowy o rozpiętości około 105 cm. Wśród tego typu wiatraków wyróżniamy modele domowe oraz przemysłowe. 

Wiatraki sufitoweWiatraki sufitowe fot. unsplash

Więcej o:

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (17)

 • hejter-skejter

  Oceniono 20 razy 20

  "Wentylator sufitowy (najczęściej dostępny z lampom)".
  I od razu szary dzień staje się weselszy.

 • gosc-km

  Oceniono 8 razy 8

  "najczęściej dostępny z lampom"
  A nie z lampomponem? ;)

 • mackuch

  Oceniono 9 razy 7

  Z lampom lub lampionem :) Rozumiem, ze w ramach oszczędności wyrzuciliscie korekte?

 • elbertson

  Oceniono 1 raz 1

  miejcie trochę litośći nad Polakami, naród jest ogłupiany z każdej strony a jeszcze wy pieprzycie o chłodzeniu wentylatorem.
  Do szkoły nie chodziliście ? fizyki nie było ? nosz kurna litości. Napiszcie tym biednym niedouczonym ludziom dlaczego wiatr daje uczucie chłodu, jak sie do tego ma parowanie itd.
  Aż zęby bolą jak sie was czasem czyta

 • kanonik-dzielnicowy

  Oceniono 3 razy 1

  Wentylatory nic nie chłodzą, to ułuda. Mieszają tylko ciepłe powietrze dodatkowo je ogrzewając ciepłem produkowanym przez silnik elektryczny.
  Ale przyspieszone parowanie potu ze skóry powoduje uczucie jej ochłodzenia i zwiększy komfort.

 • allegropajew

  0

  Mam taki wentylator sufitowy odziedziczony niejako. Taki wuj, a nie dekoracja. Użyteczność też żadna. NIC nie zastąpi klimatyzatora dwuczęściowego (sprężarka na balkonie bez problemu obsługuje dwa kluczowe, bo zachodnie, pokoje. Od północy i wschodu szczęśliwie nie ma problemu z upałami.

  Gościula

 • remislanc

  0

  Wczoraj założyłem klimę. Ekipa w 3 godziny zrobiła swoje. Dzisiaj nie wychodzę z domu :) Koszt z montażem 3 tysie. Nic nie słychać, w domu 24 stopnie. Bajka.

 • zyg88

  0

  tylko schładzacze mgłowe!! Rewelacja

 • czupakabralbn

  Oceniono 6 razy 0

  wszyscy przecież są zaje...ście zadowoleni z upałów, kogo nie zapytać na ulicy, jakiego kanału tv nie włączyć to wszyscy spragnieni słońca i żeby był gorąco. sami biadolicie że olaboga "idzie ochłodzenie" będzie tylko 8-20 stopni. a teraz nagle sraka was dopadła bo jak tu się schłodzić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX