Mysz myszy nierówna. Na co zwrócić uwagę? Co wybrać do biura, a co do gier?

PP
19.05.2018 14:00
Microsoft Arc Mouse

Microsoft Arc Mouse (fot. BP)

Wiele osób nie zwraca zbytniej uwagi na wybór myszy, a to właśnie od tego niewielkiego gadżetu zależy komfort wielogodzinnej pracy lub rozrywki przed komputerem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby dobrze trafić i nie wydać za dużo.

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Pierwsze i najważniejsze pytanie poprzedzające wybór myszy - przewodowa czy bezprzewodowa. Ta pierwsza pozwoli zapomnieć o wymianie baterii lub ładowaniu akumulatorków. Będzie za to uwiązana na kablu co, w niektórych sytuacjach jest niewygodne.

Przewodowa mysz sprawdzi się w biurze, gdzie podłączymy ją do stacjonarnego komputera czy stojącego w tym samym miejscu laptopa. Bezprzewodowa pozwoli cieszyć się wolnością podczas wyjazdów czy chociażby korzystaniu z komputera na kanapie.

Warto pamiętać, aby zwrócić uwagę na sposób komunikacji myszy bezprzewodowej. Opcje są dwie - niewielki odbiornik wpinany do komputera za pomocą USB lub połączenie przez Bluetooth. Podczas standardowej pracy obie opcje sprawdzą się równie dobrze, ale Bluetooth pozwoli zaoszczędzić jedno wolnego gniazdo USB w laptopie.

Myszy przewodowe do biuraMyszy przewodowe do biura fot. materiały partnera

Laserowa czy optyczna?

Myszy optyczne wykorzystują technologię analizowania odbitego od powierzchni światła z najczęściej czerwonej diody LED. To starsza technologia, która dobrze sprawdzi się na powierzaniach o różnej fakturze, ale nie będzie działać - co nie powinno dziwić na przykład na szkle.

Laser, a więc nowsza technologia emisji światła przez myszy jest za to znacznie bardziej precyzyjny i umożliwia skorzystanie z wyższych ustawień DPI. Najlepiej sprawdzi się na powierzchniach gładkich, ale całkiem nieźle radzi sobie też na nierównych, np. na kolanie.

Przewagą myszy optycznych nad laserowymi jest ich niska cena. Optyczne myszki kupicie nawet za kilkanaście złotych. Laserowe są znacznie droższe.

Myszy bezprzewodowe do biuraMyszy bezprzewodowe do biura fot. materiały partnera

Ergonomia

Warto pamiętać, aby przed zakupem dobrze sprawdzić wymiary myszy i jej kształt. Dobrze jest też zastanowić się nad sensem zakupu myszy z dodatkowymi przyciskami, np. wstecz.

Najlepiej jednak każdą mysz wciąć do ręki, jak sprawdza się w praktyce. To warunek kluczowy, aby praca z nią okazała się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Jaka mysz dla gracza?

Zupełnie inną kategorią sprzętu są myszki dla graczy. Te poznacie od razu po nietuzinkowym, mocno rzucającym się w oczy wyglądzie. Często są wyposażone w podświetlenie, co jeszcze bardziej odkreśla ich zastosowanie.

To przeważnie modele przewodowe wyposażone w wysokiej klasy optyczne lub laserowe sensory rozpoznające znacznie większą liczbę punktów na cal (DPI). Przeważnie są nawet kilkakrotnie bardziej czułe i precyzyjne od modeli do pracy.

Nic dziwnego własnie takiego sprzętu potrzebują gracze.Przy wyborze koniecznie sprawdźcie więc jaką wartość DPI obsłuży mysz i czy jest możliwość jej szybkiej zmiany za pomocą dedykowanego przycisku. Warto też upewnić się, że wartość ta jest uzyskiwana sprzętowo, a nie elektronicznie.

Kolejną kwestią jest sprawdzenie wszystkich przycisków pomocniczych, które mają pomóc w trakcie rozgrywki. Warto sprawdzić się czy  na pewno zostały rozmieszczone w odpowiednich miejscach, tak aby pomogły zamiast przeszkadzać w grze.

Na koniec dobrze jest też sprawdzić czy mysz można skonfigurować za pomocą programu. Warto dostosować ją do własnych potrzeb - to w trakcie gry okaże się bezcenne.

Myszy dla graczaMyszy dla gracza fot. materiały partnera

Więcej o:
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • dr_bloger

  Oceniono 5 razy 3

  Nawet myszka za 5 złotych może się dobrze spisywać. Te najtańsze miewają nieprzyjemną w dotyku rolkę. Na ogół wystarczy mysz wziąć do ręki. Ja osobiście używam w domu myszy mechanicznej, czasem trzeba ją wyczyścić, ale nie głupieje na żadnej powierzchni.

 • fafarafafafa

  Oceniono 11 razy 3

  I jak zwykle. Spodziewałem się bełkotu i nie zawiodłem się.
  Myszki laserowe oczywiście nie są optyczne (tylko jakie? hydrauliczne?), a DPI zmienia się "sprzętowo, a nie elektronicznie". Znaczy, skrzynia biegów jest w myszce?

 • twzelnik

  Oceniono 4 razy 2

  Kupić najtańszego bezprzewodowego Logitecha.
  Jeśli mamy peceta na biurku, to może być przewodowy.
  KONIEC.

 • antoszek22

  Oceniono 2 razy 0

  99% myszy tylko w nazwie ma ergonomiczna .
  Modele pewnej firmy widoczne na obrazkach w cenie 250 zł 350 zł nadają sie byc moze dla kobiet uprawiających karate , na pewno nie dla sredniej wielkości dłoni .
  Brak wcięcia na mały palec ułatwiającego podniesienie myszy bez ściskania -za waska korona myszy , twardy klik klawiszy -po kilku milionach w ciągu dnia powodujacy drętwienie palca , za wysoko ułozone kółko w stosunku do klawiszy powoduje koniecznosc nienaturalnego podniesienia palca , zbyt płaski grzbiet nie nadaja sie na wszystkie powierzchnie ze wzgledu na opory ślizgaczy choć sam układ optyczny radzi sobie bez zarzutu .
  Doskonała opcja dwóch trybów obrotu, precyzja ,wykonanie ,
  Po naklejenieu poduszki amortyzujacej drgania klawisza , drugiej poszerzającej koronę myszy ,zakupie odpowiedniej podkładki z poduszką na nadgarstek ze śliska powierzchnią toczenia powierzchni roboczej prawie ok.
  W cenie 44 zł można dostać coś zznacznie bardziej ergonomicznego choć z paskudnie krecącym się kółkiem obiecującym wysiadkę po kilku miesiacach .

  Posiadacz kilkunastu nowych i jeszcze większej ilości testowanych .

 • sigit

  Oceniono 4 razy -2

  Na pewno nie wybrać ergonomicznej poprzecznej myszy z Amazona za 17 euro + kilka za przesylkę, skoro kosztuje 5$ z wysyłką na Ali. Identyczna. Używam. Sprawdzacie chociaż jakie ceny proponujecie czytelnikom?

 • wycietytoja

  Oceniono 8 razy -4

  Musi miec swiadectwo koszernosci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX