Wygodna podróż w góry, czyli jak wybrać dobre buty trekkingowe

AS
20.05.2018 19:47
buty trekkingowe

buty trekkingowe (pexels)

Jak wybrać dobre buty trekkingowe i wygodnie przejść przez nawet najtrudniejsze górskie szlaki? Okazuje się, że nie jest to takie proste zadanie. Zobaczcie na co powinniście zwrócić uwagę, szukając pary takich butów dla siebie.

Wybór butów będzie uzależniony od kierunku wyprawy oraz pory roku, podczas której planujemy wypad w góry. Buty trzysezonowe, czyli takie które nadadzą się na wionę lato i jesień, to wybór uniwersalny. Jednak w warunkach zimowych może to być już niewystarczające. Wtedy należy przemyśleć zakup butów trekkingowych przeznaczonych na zimę. Jak widać nie jest to prosta sprawa.

Śpieszymy zatem z pomocą i podpowiadamy na jakie elementy musicie zwrócić uwagę nim podejmiecie ostateczną decyzję o zakupie.

Dobre buty trekkingowe: rodzaj materiału

Wśród materiałów, które zostały wykorzystane do stworzenia buta, należy rozważyć dwa szczególne: membranę oraz skórę. Trudno jednoznacznie wskazać, który materiał jest lepszy, każdy z nich ma równie dużą rzeszę fanów jak i przeciwników.

Membrana (np. Goretex) to świetne rozwiązanie na chłodniejsze dni. Jest to materiał wodoodporny, dlatego buty trekkingowe z membraną dobrze sprawdzą się w trakcie deszczu. Skóra sprawdzi się w ciepłych i suchych warunkach, ze względu na jej dobrą oddychalność, ale z ulewnymi deszczami z pewnością sobie nie poradzi.

Dobre buty trekkingowe: podeszwa

Generalną zasadą jest, że im trudniejszy szlak chcemy obrać, tym guma z której wykonana jest podeszwa, powinna być twardsza. Wyższa twardość podeszwy przekłada się na wygodę marszu, zwłaszcza gdy wędrujemy z ciężkim plecakiem.

Nie ma zatem potrzeby, aby wybierać buty o bardzo twardej podeszwie, gdy planujemy wycieczkę po łagodnych wzniesieniach. Jeszcze inną ważną kwestią jest amortyzacja, czyli tłumienie wstrząsów generowanych w czasie wędrówki. 

Dobre buty trekkingowe: rodzaj cholewki

Bardzo istotna rzecz, o której często zapominamy, gdy kupujemy buty trekkingowe - cholewka. Właściwa wysokość cholewki to klucz do wygodnych i bezpiecznych podróży. Idąc w wysokie góry musimy zabezpieczyć kostkę przez urazami mechanicznymi i odpowiednio ją usztywnić, dlatego powinniśmy kupować buty zakrywające całą kostkę. 

Ale takie rozwiązanie jest już zbędne, a wręcz niewygodne, w przypadku wędrówek przez łagodne tereny. Wtedy śmiało możemy zaopatrzyć się w buty z cholewką poniżej kostki.

Dobre buty trekkingowe: generalne przeznaczenie

Podstawowym błędem jest kupowanie butów trekkingowych na cały rok. Buty trekkingowe należy dobierać z uwzględnieniem pory roku. Buty przeznaczone na cieplejsze miesiące cechuje przewiewność i lekkość. 

W takich butach o wiele łatwiej będzie się wspinać. Kiedy jednak chcemy wędrować po górach w zimę, wtedy należy przemyśleć zakup cieplejszych butów o grubej wyściółce, z porządną podeszwą antypoślizgową, która bez wątpienia przyda się na zaśnieżonych szlakach.

Polecamy dobre buty trekkingowe