Wybieramy telefon komórkowy dla seniora - duże klawisze to nie wszystko

PP
23.05.2018 10:30
Wybieramy telefon dla seniora

Wybieramy telefon dla seniora (fot. materiały partnera)

Jaki telefon dla seniora wybrać? Na co zwracać uwagę? Duże klawisze są oczywiście ważne, ale warto zadbać także o inne ułatwienia. Podpowiadamy jak wybrać komórkę dla osoby starszej.

Ostatnio podpowiadaliśmy, na co zwracać uwagę przy wyborze tradycyjnej komórki. To świetny sprzęt dla kogoś, kto nie chce kupować smartfona. Komórka wytrzyma dłużej na jednym ładowaniu, a przy okazji jest też znacznie tańsza.

Prawdopodobnie telefony wybierze pewna grupa starszych osób, które nie boją się nieco bardziej zaawansowanego urządzenia. Korzystanie z komórki jest bardzo intuicyjne, ale warto jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z niego wybierając specjalne modele stworzone z myślą o osobach starszych.

DUŻE KLAWISZE

Telefony dla seniorów to przede wszystkim duże klawisze klawiatury numerycznej i prosty, jak najbardziej czytelny ekran. Dzięki temu nikt nie powinien mieć problemu z wyborem odpowiednich cyfr, a korzystanie z wyświetlacza stanie się przyjemnością.

Warto zadbać jednak, aby poszczególne klawisze były odpowiednio wyczuwalne pod palcami. To dodatkowo ułatwi korzystanie z telefonu. Dobrze jest też, gdy telefon wyposażony jest w duży i odpowiednio wydzielony klawisz zielonej słuchawki. Taki zabieg powinien zdecydowanie ułatwić odbieranie połączeń przychodzących.

Funkcje, o których wspominaliśmy w artykule o tradycyjnych telefonach tutaj tracą na znaczeniu. Najlepiej, aby telefon miał jak najmniej niepotrzebnych funkcji, a dostęp do ustawień był jak najbardziej intuicyjny.

Telefon dla senioraTelefon dla seniora fot. materiały partnera

Stacja dokująca

Duża pojemność baterii, a co za tym idzie czas pracy na jednym ładowaniu wciąż ma spore znaczenie, ale dla wielu osób znacznie większą zaletą będzie łatwość naładowania urządzenia.

Warto postawić na telefon wyposażony w wygodną stację dokującą. Raz podpięta do gniazdka będzie służyła pomocą nie tylko gdy telefon wymaga podładowania. Takie urządzenie upodobni przenośną komórkę do telefonu stacjonarnego, do którego wielu seniorów jest bardzo przyzwyczajonych.

Stacja dokująca pomoże znaleźć telefon, gdy będzie trzeba z niego skorzystać. Komórka zawsze będzie czekała w jedną miejscu w pełni naładowana i gotowa do działania.

Dedykowane przyciski

Na rynku urządzeń dla seniorów znajdziemy sporo urządzeń z dedykowanym przyciskiem SOS. Pozwala on na wysłanie wiadomości z prośbą o pomoc w sytuacjach awaryjnych. To oczywiście ważna funkcja, jednak warto pamiętać też o ułatwieniach, które przydadzą się w codziennej obsłudze.

Mowa tu o dedykowanych przyciskach służących otwieraniu odpowiednich funkcji. Warto zadbać, aby telefon miał możliwość np. włączenia radia jednym naciśnięciem. Przy okazji dobrze też upewnić się, że przyciski głośności są odpowiedniej wielkości i łatwe w użyciu.

Bardzo przydatną i często stosowaną w telefonach funkcją jest też dodatkowa latarka umieszczona na krawędzi obudowy. Oczywiście z dodatkowym przyciskiem, który pozwala szybko ją włączyć. To bardzo duże ułatwienie.

Telefon dla senioraTelefon dla seniora fot. materiały partnera

Komentarze (15)
Zaloguj się
 • mr_osjano

  Oceniono 12 razy 10

  Jestem 74-ro latkiem i oferowanie mi komórki zamiast smartfona uznaję za nietakt. Od lat z powodzeniem posługuje się internetem (także mobilnym), wiec proszę mnie nie traktować jak stetryczałego dziada. Jestem przekonany, że takich osób jak ja jest całe mnóstwo. W moim smartfonie także można ustawić wielkość liter i klawiszy dotykowych, a nawet włączyć czytanie na głos treści np sms-ów. Spróbujcie się wiec zastanowić ewentualnie nad aplikacjami dla osób starszych a nie traktować nas jak niedołęgów.

 • erte2

  Oceniono 15 razy 9

  Droga "młodzieży redakcyjna" - dlaczego może i przydatny arykulik opatrujecie zdjęciem zidiociałego staruszka z debilnym uśmiechem na twarzy? Rozumiem że każdego człowieka po 60. traktujecie jak osobnik\a specjalnej troski. Proponuję panu redaktorowi za lat parę (a będzie to prędzej niż sądzi) telefon z aparatem słuchowym, lupą i pampersami.

 • m0rgana

  Oceniono 3 razy 3

  Moje obie babcie w wieku 73 i 75 lat, posiadają smartfony, dziadek ma telefon z klawiszami. Potrafią je obsługiwać, korzystać z wyszukiwarki, aplikacji, robić zdjęcia. Nie uważam tego za wyczyn, bo dziadkowie moich znajomych też korzystają z dobrodziejstw technologii.

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy 2

  W telefonie dla ludzi starych (w takim sensie, że sami się za starych uważają), ważne są funkcje:
  - melodie dzwonków dobrze słyszalne dla osób o słabym słuchu i niezbyt przeraźliwe,
  - oddzielny przycisk włączający syrenę alarmową w razie napadu czy zasłabnięcia
  - z tyłu lista znajomych czy krewnych mogących udzielić pomocy w razie czego.

 • kozieradka2012

  Oceniono 3 razy 1

  "Ostatnio podpowiadaliśmy, na co zwracać uwagę przy wyborze tradycyjnej komórki. To świetny sprzęt dla kogoś, kto nie chce kupować smartfona. Komórka wytrzyma dłużej na jednym ładowaniu, a przy okazji jest też znacznie tańsza".

  Jaki sprzęt polecacie komuś, kto nie chce kupować ani smartfona, ani tradycyjnej komórki?

 • alla21213

  0

  moja babcia teraz uzywa, i kupujemy jej abonament w Virgin zeby juz sie niczym nie musiala martwic, zadnym wpisywaniem kodow, jest bardzo zadowolona

 • aabjp

  0

  Jeżeli o mnie chodzi to wolałbym mieć starą biznesową nokię w pancernej obudowie Caterpilera gdzie w razie czego wsadzenie w uchwyt powoduje naładowanie tylko że ona wytrzymywała często powyżej tygodnia bez ładowania miała długą antenę wewnętrzną także brak zasięgu w jej przypadku każdy człowiek mający pojęcie o komórce pomoże. Pamiętajcie że sporo jest osób mających problemy ze skoncentrowanie więc oprogramowanie nokii starej było zrozumiałe nawet dla osób wiekowych którzy rzadko korzystali z telefonu komórkowego.

 • Lech Kuc

  0

  Ten model tp dla debila z rozwaloną japą , normalny dziadek poradzi sobie i ze smartfonem .

 • jack_flash

  0

  Pokolenie ktore stworzylo Intel, IBM, Oracle, Microsoft, Sun, Apple, HP, Bell Labs nagle "boji" sie telefonu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX