Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
5.0, 5.1, 7.1 - o co chodzi?
Zacznijmy od podstaw. Podobnie jak w przypadku głośników do komputera, tak i tutaj mamy do wybory kilka wersji zestawów.
W przypadku kina domowego oznaczenie jest takie samo - pierwsza cyfra to liczba kolumn, druga definiuje liczbę głośników niskotonowych. Czyli na przykład 5+1 czy 7+1.
Wybierz mądrze
Po co tyle głośników? Przede wszystkim po to, aby usłyszeć prawdziwy dźwięk przestrzenny. W przypadku zestawu 5.1 mamy do czynienia z subwooferem, dwoma głośnikami kolumnami przednimi, głośnikiem centralnym i dwoma dodatkowymi umieszczonymi z tyłu pomieszczenia.
Dla formalności należy wspomnieć, że kino domowe zajmuje dużo miejsca. Już zestaw 5.1 potrzebuje przestrzeni na odpowiednie rozmieszczenie głośników, a jeszcze gorzej jest w przypadku 7.1.
Przed zakupem lepiej upewnić się czy pomieszczenie przeznaczone na kino domowe na pewno jest wystarczająco duże. Należy zostawić trochę przestrzeni, aby dźwięk mógł się odpowiednio rozchodzić. Warto pamiętać, że do większych pomieszczeń potrzebny jest nieco mocniejszy zestaw.
W niektórych przypadkach może okazać się, że lepiej jest postawić na dobry soundbar niż na zestaw kina domowego.
Kino domowe fot. materiały partnera
Amplituner
Trzeba pamiętać, że dobór głośników to jeszcze nie koniec. Sercem, a właściwie mózgiem całego kina domowego będzie amplituner. To własnie to urządzenie będzie odbierało dźwięk ze źródła i przekazywało do każdego z głośników "odpowiednią część".
Jeśli nie chcecie długo się namyślać można wybrać zestaw składający się od razu z kolumn i amplitunera. Często to nawet konstrukcja łączona z Blu-Ray, dzięki czemu w jednej obudowie znajdzie się też źródło wideo. To przydatne w małych pomieszczeniach.
Jeśli wolicie mieć wszystko pod kontrolą wybierzcie amplituner osobno. Co prawda wzrosną koszty, ale jakość dźwięku może mile zaskoczyć. Gotowe zestawy są za to bardziej kompaktowe i tańsze.
Kable, kable, kable
Duża liczba głośników będzie oznaczała dużo kabli przekazujących dźwięk. W przypadku, gdy w kino domowe zamieniamy pomieszczenie służące także do innych celów (np. salon) kable będą prawdziwym utrapieniem.
Warto więc zorientować się czy iść długość jest wystarczająca, aby pociągnąć je w dogodnych miejscach (np. przy ścianie). Warto też zaplanować gdzie będzie stał amplituner, a także odtwarzacz Blu-Ray czy inne źródło wideo.
Można też poszukać zestawów kina domowego z bezprzewodowymi kolumnami. Komunikacja będzie odbywała się wtedy drogą radiową, ale każdą z kolumn i tak trzeba będzie podłączyć do prądu.
Tanie zestawy do 1500 zł:
Kino domowe do 1500 zł fot. materiały partnerów
vontomke
Oceniono 2 razy 2
Kino stereo to dobry ekran + rzutnik + dobre STEREO. Ja już dawno wyleczyłem się z 5, 7+1 itp pierdziawek.