Zegarki Cartier: luksusowe rzemiosło

Dagmara Łacny
19.07.2018 13:03
.Otwarcie nowego salonu Apart w Galerii Mokotów

.Otwarcie nowego salonu Apart w Galerii Mokotów (Fot. Mateusz Jagielski)

W czasach zmieniających się jak w kalejdoskopie trendów modowych coraz bardziej doceniamy prawdziwe rzemiosło oraz rodzinne firmy, za których wiarygodnością stoi wielopokoleniowa tradycja. Cartier jest jedną z nich. Obecna na rynku nieprzerwane od 1847 roku, założona przez Louisa-Françoisa Cartiera, stała się synonimem luksusu zaklętego w magicznie pięknej, drogocennej biżuterii, a później wkroczyła na pełną wyzwań drogę do haute horlogerie. Jak się okazało - z wielkim sukcesem, zjednując sobie uznanie zarówno kobiet, jak i zafascynowanych doskonałym zegarmistrzostwem mężczyzn.

Zegarki Cartier dostępne w salonie Apart w Galerii MokotówZegarki Cartier dostępne w salonie Apart w Galerii Mokotów Fot. Filip Okopny

Jubilerskie początki

W ciągu niemal dwóch wieków istnienia francuska firma Cartier kreowała jubilerską rzeczywistość, a jej biżuteryjne dzieła nadawały zapierającego dech w piersiach blasku najznamienitszym przedstawicielom arystokracji, rodzin królewskich, a także ludziom świata kultury i sztuki. Biżuterię Cartiera nosiły kuzynka cesarza Napoleona III Matylda, cesarzowa Eugenia, Marie Técla, hrabina de Nieuwerkerke, aktorka Sarah Bernhardt oraz księżna Windsoru, Wallis Simpson.

W 1907 roku głowę króla Edwarda VII zdobił diadem od Cartiera, a firma została oficjalnym dostawcą biżuterii na dwory władcy Portugalii Karola I, cara Rosji Mikołaja II, króla Syjamu (obecnie Tajlandii) Chulalongkorna oraz władców Serbii (Piotra I), Albanii (Zoga I), Belgii (Alberta I) i Egiptu (Fouada I), zyskując dzięki temu miano „jubilera królów i króla jubilerów”. Miłośników biżuterii Cartier nie brakowało także wśród gwiazd srebrnego ekranu oraz przedstawicieli świata mody. Wśród nich byli między innymi Grace Kelly, Elizabeth Taylor, Charlotte Rampling, Yves Saint Laurent, Christian Dior, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot oraz Andy Warhol.

Marka Cartier wciąż jest niedoścignionym wzorcem w projektowaniu i savoir-faire. Cartier uznawany jest za bezprecedensowego pioniera niepowtarzalnych kreacji, unikatowego wzornictwa oraz doskonałego wykonania. Dzieje marki nadal splatają się też ze sztuką – w roku 1984 powstała Fondation Cartier pour l’art contemporain, która aktywnie wspiera artystyczne talenty.

Otwarcie nowego salonu Apart w Galerii MokotówOtwarcie nowego salonu Apart w Galerii Mokotów Fot.Mateusz Jagielski

Zegarek Santos-Dumont

Wielokrotnie powtarzana anegdota mówi, że do powstania pierwszego naręcznego zegarka Cartier przyczynił się brazylijski lotnik, a zarazem przyjaciel Louisa-Françoisa Cartiera, Albert SantosDumont, który uznał sprawdzanie godziny podczas lotu na tradycyjnym kieszonkowym zegarku za wysoce niepraktyczne. Cartier podjął się zadania stworzenia dla przyjaciela zegarka na skórzanym pasku, nazwanego od nazwiska zleceniodawcy Santos-Dumont. W pracach wspierali go Edmont Jaeger i Antoine LeCoultre. Powstał legendarny czasomierz z charakterystyczną, kwadratową kopertą, po dziś dzień stanowiący inspirację dla producentów na całym świecie. Model Santos dostępny jest w różnych wersjach, w 1978 roku pojawił się na rynku wariant automatyczny Santos Sport. Wyposażono go w złotą lunetę z charakterystycznymi śrubami oraz stalową kopertę i bransoletę. Santos Sport prędko stał się jednym z najpopularniejszych zegarków, a paryskie muzeum lotnictwa i astronautyki Musée de l’Air et de l’Espace uhonorowało go nawet umieszczeniem pośród swoich eksponatów. 

Otwarcie nowego salonu Apart w Galerii MokotówOtwarcie nowego salonu Apart w Galerii Mokotów Fot. Mateusz Jagielski

Przez kolejne lata niektóre elementy designu Santosa były unowocześniane i udoskonalane. Pojawiły się szkieletowe cyferblaty, umożliwiające obserwację pracy mechanizmu, oraz koperty wykonane z powlekanego na czarno tytanu. Damskie Santosy są odrobinę mniejsze, wizualnie delikatniejsze, dostępne również – jak na Cartiera przystało – z diamentami.

Zegarek Panthere CartierZegarek Panthere Cartier Fot. JB THIELE

Cartier Panthere

W 1917 roku rodzi się kolejna legenda. Mieszając diamenty z onyksem Cartier tworzy deseń imitujący sierść pantery i wykorzystuje ten motyw w damskim zegarku-bransoletce projektu Jeanne Toussaint. Koperta była okrągła, a całość dopełniały wskazówki typu pomme (pol. jabłko), na końcówkach których umieszczono ozdobne kręgi. Na początku lat 80. ubiegłego wieku Cartier wznowił kolekcję Panthère i zaczął wyposażać swe zegarki w niezwykle precyzyjne mechanizmy kwarcowe. Nowe Panthère zyskały czworokątną kopertę, w bezpośrednim nawiązaniu do Cartier Santos. Bardzo szybko stały się jednymi z najpopularniejszych modeli w ofercie Cartier. Nosili je m.in. Keith Richards oraz Tina Turner.

Zegarek Tank 

W tym samym roku – 1917 – na rynku pojawia się kolejny kultowy projekt – zegarek Tank. Model inspirowany graficznym rysunkiem przedstawiającym francuski czołg Renault FT (inne źródła podają, że Cartiera zainspirował brytyjski czołg Mark IV – nowa konstrukcja używana przez Brytyjczyków w walce od 1917 r.) miał kwadratową tarczę z rzymskimi cyframi. Znakiem rozpoznawczym zegarków Tank jest osadzany w koronce niebieski szafir. Pierwsze z nich miały ponadto ukośne cyfry rzymskie oraz podziałkę minutową przypominającą tor kolejowy. W miarę upływu czasu model Tank poddawany był różnym modyfikacjom. Od momentu wprowadzenia go na rynek powstało około 250 wersji czasomierza, na fali niesłabnącej popularności.

Tank w wersji damskiej zrobił zawrotną karierę. Nosiły i noszą go gwiazdy i arystokratki, wśród nich: Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Elizabeth Taylor, Jackie Kennedy, księżna Diana, Sofia Coppola czy Michelle Obama

Zegarki Cartier dostępne w salonie APART w Galerii Mokotów

Nowy warszawski salon Apart jest dla entuzjastów wysokiej klasy zegarmistrzostwa i kolekcjonerów przestrzenią szczególną, unikatową w skali kraju. Stwarza doskonałe warunki do poznawania, podziwiania i nabywania najlepszych czasomierzy świata, przy wsparciu doświadczonej i wyszkolonej obsługi oraz w oprawie całkowicie zgodnej z wizją dostępnych w portfolio marek. W gronie tym jest – oczywiście – Cartier.

Otwarcie salonu Apart w Galerii MokotówOtwarcie salonu Apart w Galerii Mokotów Fot. Filip Okopny