Kompakt czy lustrzanka? A może bezlusterkowiec? Podpowiadamy, jakie są różnice i co wybrać

PP
01.06.2018 17:00
Aparat Canon

Aparat Canon (fot. Zorah Olivia / Flickr / CC BY 2.0)

Kompakt czy lustrzanka? A może lepiej bezlusterkowiec? Wybór nie jest łatwy, tym bardziej, jeśli to twój pierwszy aparat. Podpowiadamy, który lepiej kupić na początek.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (67)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • kotletxxl

  Oceniono 4 razy 0

  Luszczanka jest dla Brajanka ;)

 • sraczezwersacze

  Oceniono 2 razy 0

  Dobrze że nie trafiłem na ten artykuł ładnych kilka lat temu, to bym wybrał system....

 • patatajmiauhau

  Oceniono 6 razy 0

  Jeżeli porada w niniejszym organie, to najważniejsze aby to „cuś” pasowało kolorem do ubranka. Chyba się nie mylę, Drodzy Ciepli Bracia ???

 • kaktus-2

  Oceniono 8 razy 0

  Postaram się chociaż w części uratować ten "artykuł". Moja lista jest pisana na szybko, więc zapewne nie pełna ni i do tego subiektywna. Mam nadzieję, że komuś pomoże w wyborze aparatu.
  Lustrzanki:
  plusy: 1. szybkość ostrzenia i robienia zdjęcia (zrobią kilka zdjęć, zanim cyfrówka namyśli się żeby się wyostrzyć), 2. można przejąć nad nią dowolnie wybraną dozę kontroli (w automacie też świetnie robią zdjęcia), 3. największa radocha z robienia zdjęć, 4. świetne zdjęcia (choć tu więcej zależy od obiektywu, słabe obiektywy robią zdjęcia gorsze niż cyfrówki), 5. baaardzo długi czas pracy na baterii (kilku, kilkunastokrotnie dłuższy czas niż w aparatach cyfrowych). 6. Dobre zdjęcia nocą (tylko przy dobrych obiektywach)
  Wady:
  1. Cena. Aby robić naprawdę dobre zdjęcia trzeba niestety wydać trochę kasy, 2. Waga. Co prawda aparat jest tytko trochę większy i cięższy od bezlusterkowca, to obiektywy, zwłaszcza te dobre są mega duże i ciężkie. Jeżeli chcesz robić zdjęcia z dużym zumem to przygotuj się, żeby do obiektywu zabierać ze sobą taczki, ciężkie to cholerstwo, 3. Wymiary. Zwłaszcza obiektywów z dużym zumem, 4. Konieczność wymian obiektywów, w zależności od potrzeb (inne obiektywy do dużych zumów, inne do codziennej fotografii a jeszcze inne do zdjęć makro, 5. Podatność na zabrudzenia i uszkodzenia
  Kompakt:
  zalety:
  1. Cena. Są w miarę tanie, 2. Waga i wielkość, 3. Prostota obsługi (nie na darmo się o nich kiedyś mówiło "małpy"
  Wady:
  1. Szybkość ostrzenia (są wolne, przy dynamicznych scenach, prawdziwą sztuką jest zrobienie ostrego zdjęcia) 2. Wrażliwość na złe oświetlenie, 3. Robią zdjęcia niewiele lepsze od współczesnych smartfonów (zwłaszcza jak się do telefonu doda obiektyw zewnętrzny). W tym tempie za parę lat

 • achzarit

  Oceniono 2 razy -2

  Może Lomo? Albo Smiena?

 • mieloneczka

  Oceniono 3 razy -3

  Panasonic Lumix TZ200. Nie ma za co :)

 • justas32

  Oceniono 11 razy -3

  Na wakacje to stary i najtańszy, byle robił dobre zdjęcia. Jak ukradną lub się zniszczy - to nikt płakał nie będzie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX