Graj na najwyższym poziomie! Podpowiadamy przy wyborze butów piłkarskich

AS
27.05.2018 23:40
Chcesz grać na najwyższym poziomie? Potrzebujesz zatem porządnych butów do gry. Stare trampki z czasów liceum będą niewystarczające. Podpowiadamy przy wyborze butów piłkarskich!

Buty źle dobrane do nawierzchni, na której będziemy grać - to jest najczęstszy błąd popełniany przez kupujących. Kupowanie butów z myślą o różnych miejscach do gry, to proszenie się o szybką kontuzję.

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać swój potencjał i dodatkowo nie chcesz zrobić sobie krzywdy po pierwszym treningu, sprawdź jakie buty najlepiej się sprawdzą na poszczególnych rodzajach nawierzchni.

Najlepsze buty piłkarskie: na parkiet

Do gry w obiektach krytych takich jak hala czy sala gimnastyczna najlepsze są halówki - są to buty o płaskiej podeszwie, wykonanej najczęściej z gumy. Dzięki temu halówki zapewniają maksimum przyczepności. Co ważne, buty te nie brudzą i nie zostawiają śladów na parkiecie. 

Najlepsze buty piłkarskie: na sztuczną nawierzchnię

Sztuczna murawa to często spotykana nawierzchnia na osiedlowych boiskach, orlikach czy boiskach szkolnych. Na takim podłożu halówki będą bezużyteczne i ich użycie na takiej nawierzchni może narazić nas na urazy i kontuzje.

Na sztucznej nawierzchni pomocne będą tzw. turfy czyli buty piłkarskie o specyficznej podeszwie złożonej z dziesiątek małych gumowych koreczków ułożonych bardzo blisko siebie. Taka budowa podeszwy zapewnia nie tylko dobrą przyczepność na sztucznej murawie, ale również sprawdzi się na zmrożonej powierzchni.

Najlepsze buty piłkarskie: korki

Ostatnią i najważniejszą grupą butów piłkarskich są korki. Korki są powszechnie stosowane przez zawodników na całym świecie. Służą do gry wyłącznie na naturalnej trawie i korzystanie z nich na innych nawierzchniach może być bardzo niebezpieczne. Wynika to z wysoko wyprofilowanych kołków umieszczonych na spodzie korków, które wbijają się głęboko w murawę, zapewniając w ten sposób przyczepność

Korki dzieli się głównie na te przeznaczone do gry na suchej oraz mokrej nawierzchni. Jeśli przyjdzie nam zmierzyć się z nawierzchnią podmokłą i grząską, należy wtedy skorzystać z wkrętów - czyli korków, których kołki są wykonane z metalu. Kołki te umieszcza na bucie zawodnik. W innym przypadku wystarczające będą korki o odlewanej podeszwie.

Sprawdź też inne modele butów piłkarskich!