Telefony stacjonarne - jaki telefon stacjonarny kupić?

KS
31.07.2019 10:30
Telefony stacjonarne - jaki telefon stacjonarny kupić?

Telefony stacjonarne - jaki telefon stacjonarny kupić? (fot. pexels)

Jeśli myślicie, że w dobie smartfonów, telefony stacjonarne to przeżytek, to możemy was zaskoczyć. Zarówno dostawcy usług telekomunikacyjnych jak producenci telefonów prześcigają się w coraz to nowocześniejszych i tańszych rozwiązaniach. Podpowiadamy, jak wybrać telefon stacjonarny.

Telefony stacjonarne - rodzaje

Nowoczesne telefony stacjonarne możemy podzielić na kilka rodzajów. Pierwszych kryterium będzie wykorzystywana technologia - PSTN oraz VoIP. Te pierwsze wykorzystują tradycyjne, analogowe połączenia z kolei połączenia VoIP wykonywane są za pośrednictwem internetu. Do prowadzenia rozmów np. za pośrednictwem Skype wystarczy telefon stacjonarny z bramką VoIP. Jakość takich rozmów jest często lepsza niż za pośrednictwem komputera. 

Telefony stacjonarne dzielimy również na:

 • bezprzewodowe - telefony bezprzewodowe dają dużą swobodę, jednak wybierając odpowiedni model warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zasięg oraz długość czasu pracy na baterii. 
 • przewodowe - to starsze rozwiązanie, ale wciąż zdecydowanie najtańsze; dobrze sprawdzi się np. w biurach, kiedy nie mamy potrzeby przemieszczania się podczas rozmowy
 • telefaksy - to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w biurach; jest połączeniem przynajmniej dwóch urządzeń - telefonu i faksu, ale niektóre maszyny dodatkowo obsługują skanowanie, drukowanie i xero. 

Smart home phone - co to takiego?

To stosunkowo nowe rozwiązanie wśród telefonów stacjonarnych i jest odpowiednikiem domowego smartfona. Urządzenie działa najczęściej na systemie Android, korzysta z łączności PSTN i VoIP oraz pozwala na korzystanie z internetu czy aplikacji. Pozwalają nie tylko na prowadzenie rozmów telefonicznych, ale także konferencji za pośrednictwem serwisów społecznościowych czy przez Skype. Niektóre modele wyposażone są w kamerę, która pozwala na wideorozmowy. 

Jak wybrać telefon stacjonarny - przydatne funkcje

Na rynku znajdziemy modele telefonów, które są wyposażone jedynie w podstawowe funkcje, ale jeśli szukamy czegoś bardziej zaawansowanego to warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przydatny będzie wyświetlacz, na którym zobaczymy dzwoniący numer, książka telefoniczna, pozwalająca na zapisanie wybranych numerów oraz szybkie ich wybieranie. Nowoczesne modele wyposażone mogą być również budzik, wybór dzwonków, możliwość rozbudowy o kolejne słuchawki, przypisanie dzwonka do wybranego numeru czy wysyłanie i odbiór SMS.  

Telefon stacjonarny dla seniora

Część starszych osób wciąż nie jest całkowicie przekonana do telefonów komórkowych i w domu woli korzystać z telefonu stacjonarnego. Dla tych osób urządzenie tego typu powinno być proste w obsłudze i wytrzymałe. Lepiej sprawdzi się model bezprzewodowy, z którym starsza osoba może chodzić po mieszkaniu i może mieć go przy sobie podczas oglądania telewizji czy wypoczynku na tarasie. Warto by miał wbudowaną książkę telefoniczną oraz możliwość szybkiego wybierania numerów. Przydatną opcją jest telefon z wyświetlaczem, który pokazuje, jaki numer do nas dzwoni. 

Więcej o:
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 2 razy 2

  A po co mi, prywatnemu użytkownikowi dziś telefon stacjonarny? Chyba tylko po to, by jacyś natręci, wydzwaniali do mnie po pięć razy dziennie, usiłując wcisnąć jakieś goowno lub oszukańczą usługę.

 • ko_mentator

  0

  Powiem krótko: ŻADEN.

 • buk-humor-dziczyzna

  0

  pismak wziął kasę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX