Wielkie starcie czterech różnych flagowców. Galaxy S8, iPhone 8, Huawei P20 czy Xperia XZ2?

PP
17.06.2018 18:00
Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2 (fot. Bartłomiej Pawlak)

To kolejne generacje flagowych smartfonów rozpalają wyobraźnię fanów technologii, którzy bacznie obserwują kolejne nieoficjalne informacje na temat nadchodzących modeli.  Właśnie w nich możecie liczyć na najlepszą jakość obrazu, najwyższą wydajnością czy zaskakująco dobre zdjęcia. Ale nie wszystkie flagowce są tak samo dobre. Porównujemy 4 urządzenia, różnych producentów, pochodzących z różnych krajów - Galaxy S8 (początek 2017 roku), iPhone'a 8 (połowa 2017 roku) oraz Huawei P20 i Xperię XZ2 (początek 2018 roku).

Wyświetlacz i design

Do tego elementu smatfona każdy producent podszedł zupełnie inaczej. Apple postawiło na ogromne ramki wokół wyświetlacza, które znacznie "powiększają" urządzenie i dość mocno szpecą design, choć jest to oczywiście kwestia gustu.

W tym przypadku mamy też najmniejszy ze zdecydowanie najmniejszym ekranem (4,7 cala) wykonanym w technologii IPS i w wyraźnie niższej niż u konkurentów rozdzielczości 750 x 1334 pix.

Sony zdecydowało się w Xperii XZ2 na o cal większy ekran okalany niewiele mniejszymi ramkami. Mamy tu IPS i rozdzielczość Full HD+, bo panel ma proporcje 18:9.

Zupełnie inaczej do tematu ramek podszedł Samsung, który znacząco je zminimalizował, dzięki czemu Galaxy S8 z wyświetlaczem 5,8 cala jest zaledwie o 1 cm dłuższy od iPhone'a 8 z ekranem o 1,1 cala mniejszym.

Boom na bezramkowe ekrany zaczął się stosunkowo niedawno, ale Samsung jeszcze pół roku przed premierą iPhone'a 8 miał bezramkowgo flagowca. W przypadku Galaxy S8 bardzo ważny jest też fakt, że ma on panel wykonany w lepszej technologii Super AMOLED i w zdecydowanie najwyżej rozdzielczości 1440 x 2960 pix, który jest świetnie oceniany przez konsumentów i recenzentów.

Moda na brak ramek nie ominęła również Huawei'a, który w P20 pokazał bezramkowe urządzenie, ale ze szpecącym wycięciem w górnej części ekranu (choć to również kwestia gustu). W tym przypadku mamy też panel IPS (5,8 cala) o rozdzielczości Full HD+.

Dla niektórych może być więc lekkim zaskoczeniem, że w wojnie na ekrany wygrywa najstarszy ze smartfonów.

Wydajność

Tutaj różnice będą zdecydowanie mniejsze niż w przypadku wyświetlaczy. Każdy ze smartfonów dostał jeden z najmocniejszych procesorów na rynku. W przypadku Sony jest to Snapdragon 845, u Samsunga - Exynos 8895, u Apple - Apple A11, a u Huawei - Kirin 970. 

Każdy poza Apple ma też wystarczające 4 GB RAM. W tym przypadku zamiast Androida mamy, jednak iOS, który inaczej gospodaruje wolną pamięcią. W każdym smartfonów na wydajność nie będziemy więc narzekać.

Aparat

Kolejna, jedną z najważniejszych kwestii jest też aparat. Niestety tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie - który flagowiec jest najlepszy. Niezwykle ciężko porównać każdy ze smartfonów pod względem fotograficznym, bo każdy reprezentuje rewelacyjny poziom.

Warto jednak wspomnieć, że jedynie w Huawei P20 uświadczymy podwójny aparat, który pozwoli bardziej naturalnie rozmywać tło czy dwukrotnie przybliżyć optycznie obraz.

Bateria

Tutaj również ciężko jest każdy ze smartfonów porównać. Choć pojemność baterii to jedne z ważniejszych cech smartfonów to bazować trzeba na opiniach innych użytkowników lub recenzjach.

Teoretycznie zdecydowanie najmniejsze ogniwo ma iPhone 8 (1821 mAh), ale warto pamiętać, że ma też bardzo mały ekran i bardziej oszczędny system operacyjny od konkurentów. Czas pracy jest więc dość standardowy, jak na dzisiejszego flagowca.

W przypadku Galaxy S8 możemy liczyć na 3000 mAh, u Sony znajdziemy akumulator 3180 mAh, a Huawei P20 dysponuje ogniwem 3400 mAh. W każdym z nich też możecie liczyć na przynajmniej 1 dzień pracy z dala od ładowarki.

Gniazda i slot na karty pamięci

Na koniec warto jeszcze spojrzeć na gniazdo ładowania i obecność gniazda słuchawkowego. Każdy ze smartfonów z Androidem ma najpopularniejsze w dzisiejszych smartfonach gniazdo USB typu C, ale tylko Samsung zastosował dodatkowo analogowe gniazdo słuchawkowe. U pozostałych zostaje zastosowanie adaptera.

W iPhonie 8 jest trochę inaczej, bo ładowanie odbywa się za pomocą kabla Lightning, które stosuje tylko Apple. Nie ma też gniazda jack 3,5 mm, przez co zmuszeni jesteśmy do zakupu dodatkowej przejściówki.

Decydując się na zakup flagowca możecie więc posiłkować się powyższą listą różnic, aby dokonać świadomego wyboru.

Więcej o:
Komentarze (10)
Zaloguj się
  • bardzoupierdliwy

    Oceniono 1 raz 1

    Ciekawe po co w iPhonie przejściówka? Słuchawki można podłączyć bezpośrednio, a przejściówka w komplecie. Przynajmniej w 7 plus jest.

  • atos38

    0

    Dobry smartfon POWINIEN być:
    1. PONIŻEJ 5 cali. 5” to JUŻ JEST za duże i nie poręczne do noszenia, a i tak jest za małe do czytania. (6” też za małe. Wiem, miałem.) 6” to już smartfon … stacjonarny. Komputerem to nie jest i nie będzie. Komputer i tak potrzebujesz. Ostatnio producenci robią wszystkie powyżej 5”. To ładnie wygląda ale TYLKO jak to leży na stole. Ani to komputer, ani telefon. To patelnia.

    2. REALNY 2x sim + microSD, tak jak to robili wcześniej kilkanaście lat, a nie jakieś fikołki hybrydowe ! Przecież to co robią obecnie jest gorsze od tego co robili wcześniej. A powinno być dokładnie odwrotnie !
    Teraz niby robią 2-sim tylko TAK NAPRAWDĘ to wcale go NIE MA.

    3. Boki mają być W KANT, a nie półokrągłe, gładkie i śliskie.
    Na tych bokach mogłaby być także drobna tzw. faktura poprawiająca chwyt, a nie gładkie (chwyt nie pewny) jak robią obecnie wszyscy. To Jak się Czujesz trzymając to w dłoni JEST ważne. To jest Twój Komfort i TO SIĘ CZUJE.
    Robią półokrągłe ponieważ jakiś czas temu Apple tak zrobiło (to miała być taka innowacja/ rewelacja), a reszta jak zwykle bezmyślnie naśladuje. Tymczasem to wcale nie jest dobre. To jest złe!
    4. Bateria ma być Wymienialna przez UŻYTKOWNIKA tak jak TO BYŁO PRZEZ OSTATNICH 20 LAT! Dopóki producenci się nie zcwanili aby jeszcze bardziej ludzi UZALEŻNIĆ i od siebie.
    Każdy jeden tel. kom. służby mogą namierzyć fizycznie. I to momentalnie. To SĄ podstawowe działania operacyjne gdy jest jakaś sprawa.
    Bateria jest na stałe po to aby ludzie … nie mogli jej wyjąć. Teraz nawet po wyłączeniu przyciskiem w urządzeniu aktywny jest moduł dzięki któremu JEST ono do FIZYCZNEGO NAMIERZENIA. To dlatego uniemożliwiają wyjęcie baterii. Takie są porozumienia producentów ze służbami/rządem. Microsoft też ma takie porozumienia (Windows 10).
    Ten świat się zmienia. Zauważ jak zmienił się internet choćby w ciągu ostaniach kilku lat. Coraz większa cenzura, Cenzura, CENZURA …
    W każdym kraju, a w USA szczególnie wykorzystują GłupioFony do SZPIEGOWANIA. (nie wszystkich i nie cały czas. Tylko jak jest potrzeba). To jest pewne. Znam ich.
    Oprócz tego producent chce na tym wyjść dobrze marketingowo/ handlowo i zarobić dodatkowo.
    POZBAWIONO właścicieli urządzania możliwości wyłączania Szpiega, ŁATWEJ, TANIEJ i BEZPROBLEMOWEJ wymiany akumulatorów (teraz tylko Najwyżej w autoryzowanym serwisie) i tylko na baterię droższą, firmową. Na tańszy zamiennik nie wymienisz. Producenci chcą nas klientów Zmusić i wykorzystać dla swojego zysku.

    5. Brak 3,5mm gniazdka Jacka Dyskwalifikuje KAŻDY smartfon.
    NIE kupujcie tego!

    Jeśli nie ma powyższych 5 spraw to NIE kupię żadnego. Nie ma w ogóle o czym rozmawiać.

    6. Kamera max 7-8 Mpix. (I to zanadto). Mocniejsza jest nie potrzebna Tobie. Tak, Tobie.
    Potrzebna kamerka do prostych pamiątek i możliwość zrobienia foto do internetu. Im mocniejsza kamera/ matryca tym wyższa za nią cena. Na pewno.
    Im mocniejsza matryca tym więcej zbierze danych. Im więcej danych tym większy plik wynikowy. Do sieci Potrzebne są pliki ale MAŁE !
    Skończy się na tym, że zapłacisz dużo za mocną kamerę TYLKO PO TO aby na końcu SIEDZIEĆ i ZMNIEJSZAĆ zdjęcia, bo strony www i serwisy internetowe dużych nie przyjmują i samemu chcąc zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, bo dużo dużych plików potrafi zajmować dużo-set MB, a nawet GB.
    Oprócz tego zaawansowane =drogie aparaty mają dużo bajerów, a prawie zawsze i tak kończy się na ustawieniu na „auto” i TAK ZOSTAJE. Bo do prostych pamiątek i to zanadto. Potrzebna jest naprawdę PROSTA i NIE droga kamera.
    Mówiąc krótko wysoko zaawansowana, skomplikowana i droga kamera w smartfonie jest dobra dla producentów/ sprzedawców ale nie dla przeciętnego człowieka.
    Piszę o fotografii amatorskiej dla przeciętnego człowieka, nie profesjonalnej.

    Miło by było:
    7. "Oczko" na pasek, zawieszkę.
    Dawniej KAŻDY aparat foto miał ...

  • 162tony

    0

    Prawda jest taka że choćby do środka napchali nie wiem jakich procesorów, ile ramu i pamięci - to z wyświetlaczem IPS - taki telefon nie powinien być wart więcej niż 800-1000zł. Jeśli ktoś kupuje drożej IPSa to jest głupi.

    To tak jakby kupić super limuzynę ale wycieraczki przedniej szyby by były na korbelkę jak 100 lat temu.

  • wasabi1084

    0

    Oczywiście Xiaomi MIMIX2S. Niemal wszystko najlepsze, łącznie z aparatem który ma niesamowity wynik w DxOMark bijąc iPhona. A do tego ta cena.

  • waldek44844

    Oceniono 2 razy 0

    To tylko okradanie ludzi !!!!!!!!

  • wookiee.chewbacca

    0

    Odpowiedź na pytanie brzmi -- mój dotychczasowy telefon sprzed 2 lat, który jest nadal super.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX