Też gubisz się w gąszczu smartfonów Samsunga? Wyjaśniamy nazewnictwo modeli

PP
16.06.2018 18:00
Samsung Galaxy S9 Plus

Samsung Galaxy S9 Plus (fot. Bartłomiej Pawlak)

Jeśli jesteście aktualnie na etapie wybierania nowego smartfona, najprawdopodobniej bierzecie też pod uwagę urządzenia Samsunga. Łatwo jednak pogubić się w gąszczu modeli. Postanowiliśmy więc wyjaśnić różnice między poszczególnymi seriami. Ten krótki poradnik powinien pomóc w dokonywaniu świadomego wyboru.

Samsung jest dziś największym producentem smartfonów na świecie i zostawia daleko w tyle całą konkurencję. Notuje ponad 20-procentowy udział w rynku światowym (zdaniem Gartnera) i ponad 30-procentowy (zdaniem Canalys) w Europie.

Oferta tego producenta od zawsze była niezwykle szeroka, co zresztą bardzo Koreańczykom się opłaciło. I choć teraz, Samsung stara się nieco ograniczyć liczbę różnych modeli skupiając się na promowaniu poszczególnych serii, to i tak większość użytkowników gubi się w gąszczu podobnych modeli.

Samsung Galaxy "J"

Spoglądając na średnią półkę, znajdziemy na niej dwie serie smartfonów - "J" i "A". Ta pierwsza jest pozycjonowana nieco niżej i znajdziemy na niej przede wszystkim charakteryzujące się dość niską wydajnością urządzenia.

Mimo wszystko to smartfony wyposażone w dobre ekrany Super AMOLED, co jest dziś rarytasem nawet w smartfonach z wyższej półki wielu producentów. Smartfony z tej serii, m.in. Galaxy J3, J5, J7 wyróżniają się też niską ceną.

Trzeba tu zwrócić uwagę na numerację kolejnych modeli. Cyfrą Samsung oznacza wagę serii - im wyższy tym uogólniając lepszy smartfon i większy ekran. Coraz to nowsze modele z tą samą cyfrą oznaczane są za to rokiem premiery, np. Galaxy J5 (2018).

Samsung Galaxy J i ASamsung Galaxy J i A fot. materiały partnerów

Samsung Galaxy "A"

W przypadku serii Galaxy A Samsung wprowadził w tym roku bardzo dużo zamieszania. Kiedyś modele były oznaczane identycznie jak w przypadku Galaxy J. Teraz łatwo się pogubić, bo Koreańczycy zupełnie porzucili dotychczasowy system.

Następcą Galaxy A5 (2017) została więc smartfon... Galaxy A8. Poza wspomnianą "Ósemką" pokazano jeszcze Galaxy A8 Plus, a nieco później wprowadzono mniejsze i słabsze Galaxy A6 i A6 Plus. Być może jest to związane ze zmniejszeniem ramek wokół ekranów każdego z tych urządzeń.

Samsung Galaxy "S" i "Note"

W przypadku dwóch flagowych linii - "S" i "Note" problemów nie powinien mieć już nikt. Tutaj nazewnictwo jest klarowne. Każdego roku Samsung prezentuje dwa urządzenia z najwyższej półki z coraz wyższym numerem - mniejszy, np. S9 i większy, np. S9 Plus.

W przypadku linii większych, "biznesowych" smartfonów Note było trochę zamieszania, bo Samsung postanowił zupełnie pominąć model "Galaxy Note 6" i zamiast tego zdecydował się przeskoczyć z "Note 5" (który nie trafił do Polski) od razu do "Note 7". 

W przypadku ostatniego z wymienionych modeli koreański producent miał jednak sporo pecha i Galaxy Note 7 został zupełnie wycofany z rynku z powodu wadliwych akumulatorów. Dziś znajdziemy w sklepach wyłącznie najnowszego Note'a 8, a we wrześniu, według nieoficjalnych Informacji powinien pojawić się również Note 9.

Galaxy S i NoteGalaxy S i Note fot. materiały partnerów

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • morenowa38

  Oceniono 7 razy 7

  "Niełatwo jednak pogubić się w gąszczu modeli."???
  Raczej NIETRUDNO...

 • trog73

  Oceniono 1 raz 1

  "Następcą Galaxy A5 (2017) została więc smartfon... Galaxy A8"

  Polska jezyk trudny jezyk.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX