Jaki smartfon dla seniora wybrać? Wybraliśmy najciekawsze propozycje w rozsądnych cenach

KS
21.06.2018 10:30
Jaki smartfon dla seniora wybrać?

Jaki smartfon dla seniora wybrać? (fot. pexels)

Coraz większa ilość starszych osób przekonuje się do nowoczesnych rozwiązań i chętnie uczy się korzystania (lub już korzysta) ze smartfona. Dla tych osób wybraliśmy kilka najciekawszych modeli w okazyjnych cenach i podpowiadamy, na co zwracać uwagę wybierając smartfon dla seniora.

Jaki smartfon dla seniora?

Jeżeli osoba starsza do tej pory nie miała okazji korzystać ze smatfona, to najlepiej będzie kierować się tym, by telefon był prosty w obsłudze a ekran na tyle duży i czytelny, aby cyfry czy litery nie rozmazywały się. Dobrze jeśli ekran będzie wykonany w technologii IPS, ponieważ zapewnia on najlepszą jakość obrazu, ale są to zwykle nieco droższe telefony. Ważna będzie również rozdzielczość - zbyt wysoka na zbyt małym ekranie może sprawiać, że osobom starszym będzie trudniej rozczytać, co wyświetla im się na ekranie. Dodatkowo niektóre smartfony, np. od Huawei są wyposażone w specjalny uproszczony tryb menu, dzięki czemu będą łatwiejsze do nauki dla osób starszych. 

Smartfon dla seniora powinien być również wytrzymały i wydajny. Zazwyczaj osoby starsze cenią sobie praktyczne rozwiązania i będą oczekiwały, aby telefon odpowiednio długo trzymał na baterii i nie wymagał codziennego ładowania. Kolejna ważna rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę to duża głośność dzwonków i mocny głośnik, zwłaszcza jeśli senior ma problemy ze słuchem. Dla wielu starszych osób równie ważna będzie możliwość przeglądania internetu czy robienia ładnych zdjęć, dlatego smartfon dla seniora powinniśmy również wybierać pod kątem indywidualnych preferencji. 

Smartfony do 500 zł

Porządne i niedrogie smartfony, które spełnią oczekiwania możemy dostać już poniżej 500 zł. Wśród nich znalazły się także propozycje od bardzo cenionych producentów jak Huawei czy Xiaomi, które znane są z dobrego stosunku ceny do jakości. 

Smartfony do 500 złSmartfony do 500 zł kolaż redakcja, materiały partnerów

Klasyczne telefony 

Jeżeli jednak starsze osoby nie są do końca przekonane do nowoczesnych rozwiązań i obawiają się z korzystania z dotykowego ekranu w smartfonach, to mamy też kilka ciekawych propozycji bardziej klasycznych modeli. Nie są to drogie telefony i świetnie sprawdzą się do podstawowych czynności jak dzwonienie czy odbieranie i wysyłanie wiadomości. 

Klasyczne telefonyKlasyczne telefony kolaż redakcja, materiały partnerów

Więcej o:
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • wl_wl

  Oceniono 31 razy 27

  Przestańcie już z tymi seniorami, bo sugerujecie że każdy senior to buc który z techniką miał do czynienia gdy zakupił telewizor rubin. Owszem, może i są dziadki do których nic nie dociera, ale znam wiele osób młodych szczególnie ze wsi prawie bez wykształcenia niczym się nie interesujących których nie jeden senior mógłby zawstydzić wiedzą o komputerze, smartfonie czy systemie operacyjnym.

 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 25 razy 25

  Wycieranie sobie gęb propozycjami "dla seniora", nie podoba mi się. Ergonomiczne właściwości urządzeń - w tym wypadku smartfonów, nie powinno być dedykowane dla wieku użytkownika a dla jego stanu zdrowia. Młody człowiek może mieć wady wzroku lub ograniczone władanie rąk. Po co łączyć z wiekiem. I jeszcze jedno, Stawianie seniorów jako głupszych od młodych tylko na podstawie podejrzeń, że człowiek starszy nie ogarnia najbardziej prymitywnego sposobu komunikacji z urządzeniem, jak klikanie w obrazki, to duży błąd. Dzisiejsi 75-latkowie przeżywali piękny rozwój informatyki i komunikacji. To na ich oczach powstawały pierwsze komputery osobiste (wsponę ZX-81 spectrum Amiga,czy słynną wojnę co lepsze Atarii 800XL czy Commodore 64 haha) To właśnie oni 75-latkowie pokazywali wnukom jak się gra na komputerze i posługuje nim. To właśnie starsze pokolenie widziało jak wyglądała pierwsza "komóra" słynna "cegła" a potem śledziła rozwój telefonii komórkowej poprzez pojawiające się na rynku nowe sieci i nowe telefony, aż do obecnych. Nie było łatwo. Trzeba było mieć trochę oleju w głowie, żeby poradzić sobie z DOS'e m i korzystać z komputerów z wiersza poleceń. Nie jak dziś ze sposobu prymitywnych ludów jaskiniowych czyli obrazków :).
  Dlatego proszę darować sobie dedykacje dla seniorów, a raczej dla tych co nie mogą obsugiwać nowoczesnych smartfonów z innych powodów a nie z powodu wieku. Jestem w stanie nauczyć małpę obsługiwać nowoczesny smartfon, ponieważ poziom intelektualny małpy jest wystarczający do obsługi tego urządzenia..

 • targaj

  Oceniono 24 razy 24

  A ja jako senior korzystam z S8+ i ewentualnie moge cos zasugerowac lub wybrac dla wnuczkow. Tytul artykułu wk...cy.

 • bambosz0

  Oceniono 12 razy 12

  żadnych smsrkfonów , to dobre dla nastolatków do zabawy. Seniorzy bawią sie inaczej i do siebie mówią a nie wysyłją SMS y. Poza tym w większości tego sprzętu system deorganizuje samowolnie kontakty...i po ptokach..gdy potrzebne natychmiast.I nie chodzi o skomplikowaneą obsługę ale o dziesiątki wpychanych na siłę programów i śmieci za w rezultacie dodatkowa robota i pozeranie pamięci i prądu...

 • zbyszek600

  Oceniono 12 razy 12

  Znakomita większość seniorów dostosowała się do wymogów czasu i opanowała korzystanie ze smarfona. Komórki istnieją 25 lat, a naprawdę popularne zaczęły być 20 lat temu. Wówczas dzisiejsi 70-latkowie mieli 50 lat. Mieli czas na opanowanie komórek.

 • Daniel Kepinski

  Oceniono 9 razy 9

  Nie róbcie z ludzi już diotuw wiek nie ma zaznaczenia kto jaki telefon używa zależy od tego ile zarabia i do czego będzie używać telefon

 • Przemek Ch

  Oceniono 11 razy 9

  Moja babcia używa Galaxy S4, od 4 lat. Poświęciła trochę czasu i chęci i się nauczyła obsługiwać. Wydaje mi się że nie jest kłopotem komplikacja urządzenia tylko chęć do nauki no i podejście uczących.

 • mysza_sw

  Oceniono 12 razy 8

  Jak dla seniora to ma być tanio? Bo rodzice czy dziadkowie nie zasługują na więcej? Nie mówiąc już o tym że wybór taniego paścia, który raz reaguje na dotyk, a raz nie i sam z siebie co chwile przycina i zamula to gwarancja na to, że osoba tak „obdarowana” tylko się zniechęci i nigdy nie przyswoi sobie obsługi.

 • jurekwy

  Oceniono 7 razy 7

  Głuchy, niedołężny i niekumaty. To raczej tyczy się autora (ksywa KS) a nie seniora. Jako senior używam Nubia M2 (4/128), o którym tu nic nie ma. Skończ Waść z poniżaniem seniorów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX