Karty pamięci. Każdy ich potrzebuje, ale nikt nie wie jaką kupić. Czym kierować się przy wyborze nośnika?

SG
21.06.2018 13:51
Karty pamięci

Karty pamięci (fot. Shutterstock)

Te niewielkie nośniki pamięci kompletnie zawładnęły naszym życiem. Są obecne w praktycznie każdym smartfonie, aparacie fotograficznym, czy innym akcesorium wymagającym dodatkowej przestrzeni na dane. Jak odnaleźć się w gąszczu tajemniczych oznaczeń i modeli? Podpowiadamy.

Obecnie można mówić o dwóch najpopularniejszych formatach kart pamięci w powszechnym użyciu - CF (CompactFlash) oraz SD (Secure Digital). W tym materiale skupimy się na drugim z nich, który zdobywa coraz większą popularność, głównie za sprawą smartfonów i obecnych w nich gniazd dla kart microSD. Nieco większych nośników CF używa się praktycznie wyłącznie w zastosowaniach półprofesjonalnych i profesjonalnych.

SDHC i SDXC? O co w tym chodzi?

Początkowo karty SD pozwalały zapisać jedynie do 2 GB danych. Za sprawą obsługi systemu plików FAT32 pojemność zwiększono do 32 GB. Takie karty noszą oznaczenie SDHC (Secure Digital High Capacity). Wraz z rosnącymi potrzebami użytkowników zdecydowano się wprowadzić standard SDXC (Secure Digital Extended Capacity), z górnym limitem pojemności aż 2 TB.

Karty pamięciKarty pamięci fot. materiały partnera

Warto też pamiętać o częściowej kompatybilności poszczególnych standardów. Częściowej, bowiem czytnik będący w stanie odczytać kartę SDXC bez problemu dostanie się do zasobów starszych nośników SDHC oraz zwykłego SD. Jeśli jednak mamy w urządzeniu czytnik starszego typu, nowsze karty pamięci nie zostaną przez niego rozpoznane. Warto sprawdzić to w specyfikacji technicznej urządzenia.

Klasy kart SD i microSD

Na kartach pamięci SD i microSD producenci umieszczają liczby i cyfry oznaczające minimalną prędkość zapisu danych. Początkowo używało się do tego oznaczenia ze słowem Class 2, Class 4, Class 6 i Class 10 (odpowiednio 2, 4, 6 i 10 MB/s). Po wprowadzeniu nowej magistrali (UHS) nośniki noszą oznaczenia U1 i U3 (odpowiednio 10 i 30 MB/s).

Karty pamięciKarty pamięci fot. materiały partnera

Oczywiście postępujący wzrost rozdzielczości wideo wymusił rozwój technologii i wprowadzenie nowych standardów. Po zatwierdzeniu specyfikacji SD w wersji 5.0 na kartach pamięci zaczęła pojawiać się literka V, oznaczająca przeznaczenie karty pod kątem rejestracji wideo. Liczby przy nich to minimalna wartość zapisu (przykładowo V60 - 60 MB/s).

Jaka karta pamięci do smartfonu?

Szukając dodatkowego nośnikach danych microSD do smartfonu warto zwrócić uwagę na egzemplarze oznaczone jako A1. To stosunkowo nowe rozwiązanie, którego znaczenie nie ma nic wspólnego z prędkością zapisu. To wskaźnik informujący o liczbie jednoczesnych operacji wejścia i wyjścia. W tym wypadku możemy mówić o 500 takich operacjach w ciągu sekundy.

Karty pamięci i czytniki kart pamięciKarty pamięci i czytniki kart pamięci fot. materiały partnera

Dla porównania karty bez tego oznaczenia mogą oferować nawet dziesięciokrotnie gorszy wynik. Dlaczego ten wskaźnik jest ważny? Wyobraźmy sobie sytuację, że chcemy przenieść część aplikacji na kartę pamięci microSD. W takiej sytuacji smartfon będzie nieustannie pobierać i zapisywać dane, zatem nośnik musi być gotowy sprostać wysokiej liczbie operacji wejścia i wyjścia.

Więcej o:
Komentarze (22)
Zaloguj się
 • komentarzmoj

  Oceniono 19 razy 11

  Nikt nie wie, jaką kartę kupić??? Nikt to znaczy kto? Ja na przykład wiem. I wszyscy, których znam i którzy potrzebują wiedzieć, też wiedzą.

 • fafarafafafa

  Oceniono 6 razy 6

  Bełkot. System plików to jedno, wielkość karty, to zupełnie coś innego. Nikt nie zabroni mi (i w normalnym systemie operacyjnym da się to bez problemu osiągnąć) np. założyć zwykłą partycję FAT na kawałku karty 128G. Podobnie jak mogę założyć FAT32 i na malutkiej już dziś karcie 512MB. To kompletnie nie ta warstwa.
  Owszem, karty SDHC i SDXC są preformatowane na FAT32, ale nie z tego wynika główna niekompatybilność. Różnica wynika z innego sposobu zapisu wielkości karty w różnych wersjach CSD.

 • bengere

  Oceniono 4 razy 2

  Dwa fałszywe twierdzenia w tytule artykułu. Co się stało z publicystyką? :(

 • dawnyprezes

  Oceniono 8 razy 2

  Po tym artykule, to wszyscy już wiedzą !. Do tej pory była to totalna galaktyka ! A swoją drogą, skąd piszący czerpał wiedzę, skoro wszyscy nie wiedzieli ?!.

 • pio-70

  Oceniono 2 razy 2

  ja też wiem

 • Oceniono 1 raz 1

  I po co tak życie komplikować normalnym ludziom? Co za czasy, że byle pierdoły nie można kupić już bez specjalistycznej wiedzy! Cholerni millenialsi tylko napędzają tę diabelską koniunkturę

 • wildturkey

  Oceniono 4 razy 0

  Początkowo o ile pamiętam było 512 MB, a teraz górny limit za rozsądną cenę 128 GB.
  Ważna jest też szybkość zapisu. Wypisywanie takich bzdur że nikt nie wie jaką kartę kupić jest brakiem szacunku do czytelnika. Bez wątpienia nie kupię karty firmy Kodak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX