Obecnie można mówić o dwóch najpopularniejszych formatach kart pamięci w powszechnym użyciu - CF (CompactFlash) oraz SD (Secure Digital). W tym materiale skupimy się na drugim z nich, który zdobywa coraz większą popularność, głównie za sprawą smartfonów i obecnych w nich gniazd dla kart microSD. Nieco większych nośników CF używa się praktycznie wyłącznie w zastosowaniach półprofesjonalnych i profesjonalnych.
SDHC i SDXC? O co w tym chodzi?
Początkowo karty SD pozwalały zapisać jedynie do 2 GB danych. Za sprawą obsługi systemu plików FAT32 pojemność zwiększono do 32 GB. Takie karty noszą oznaczenie SDHC (Secure Digital High Capacity). Wraz z rosnącymi potrzebami użytkowników zdecydowano się wprowadzić standard SDXC (Secure Digital Extended Capacity), z górnym limitem pojemności aż 2 TB.
Karty pamięci fot. materiały partnera
Warto też pamiętać o częściowej kompatybilności poszczególnych standardów. Częściowej, bowiem czytnik będący w stanie odczytać kartę SDXC bez problemu dostanie się do zasobów starszych nośników SDHC oraz zwykłego SD. Jeśli jednak mamy w urządzeniu czytnik starszego typu, nowsze karty pamięci nie zostaną przez niego rozpoznane. Warto sprawdzić to w specyfikacji technicznej urządzenia.
Klasy kart SD i microSD
Na kartach pamięci SD i microSD producenci umieszczają liczby i cyfry oznaczające minimalną prędkość zapisu danych. Początkowo używało się do tego oznaczenia ze słowem Class 2, Class 4, Class 6 i Class 10 (odpowiednio 2, 4, 6 i 10 MB/s). Po wprowadzeniu nowej magistrali (UHS) nośniki noszą oznaczenia U1 i U3 (odpowiednio 10 i 30 MB/s).
Karty pamięci fot. materiały partnera
Oczywiście postępujący wzrost rozdzielczości wideo wymusił rozwój technologii i wprowadzenie nowych standardów. Po zatwierdzeniu specyfikacji SD w wersji 5.0 na kartach pamięci zaczęła pojawiać się literka V, oznaczająca przeznaczenie karty pod kątem rejestracji wideo. Liczby przy nich to minimalna wartość zapisu (przykładowo V60 - 60 MB/s).
Jaka karta pamięci do smartfonu?
Szukając dodatkowego nośnikach danych microSD do smartfonu warto zwrócić uwagę na egzemplarze oznaczone jako A1. To stosunkowo nowe rozwiązanie, którego znaczenie nie ma nic wspólnego z prędkością zapisu. To wskaźnik informujący o liczbie jednoczesnych operacji wejścia i wyjścia. W tym wypadku możemy mówić o 500 takich operacjach w ciągu sekundy.
Karty pamięci i czytniki kart pamięci fot. materiały partnera
Dla porównania karty bez tego oznaczenia mogą oferować nawet dziesięciokrotnie gorszy wynik. Dlaczego ten wskaźnik jest ważny? Wyobraźmy sobie sytuację, że chcemy przenieść część aplikacji na kartę pamięci microSD. W takiej sytuacji smartfon będzie nieustannie pobierać i zapisywać dane, zatem nośnik musi być gotowy sprostać wysokiej liczbie operacji wejścia i wyjścia.
komentarzmoj
Oceniono 19 razy 11
Nikt nie wie, jaką kartę kupić??? Nikt to znaczy kto? Ja na przykład wiem. I wszyscy, których znam i którzy potrzebują wiedzieć, też wiedzą.