Podpowiadamy jak wybrać gogle do wirtualnej rzeczywistości. Czy warto kupić najtańsze modele?

PP
30.10.2018 11:00
PlayStation VR

PlayStation VR (fot. Sony)

Wirtualna rzeczywistość coraz śmielej wkracza do świadomości przeciętnego konsumenta. Mimo wszystko z nas nie miało nigdy gogli VR na głowie, a chętnie wypróbowałoby możliwości takiego sprzętu. Jak wybrać odpowiednie gogle, aby nie wydać majątku i czego można spodziewać się po najtańszych heatsetach? Podpowiadamy.

Najtańsze i najprostsze gogle

Na szczęście zakup gogli VR nie musi zrujnować domowego budżetu. Wystarczy zdecydować się na niedrogie gogle współpracujące ze smartfonem. Znajdziemy dziś w sklepach ogromny wybór takich urządzeń kosztujących nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych.

Zasada działania jest prosta, do wnętrza gogli trzeba włożyć własny smartfon. Obliczenia i wyświetlanie obrazu leżą po jego stronie, a same gogle jedynie zmieniają go w sprzęt do VR. Wszystkie potrzebne aplikacje znajdziemy za to w Google Play.

Najtańsze, mobilne headsety dobrze nadają się do rozpoczęcia zabawy ze światem VR. Najczęściej są wyposażone w miękkie gąbki ochronne i szerokie, regulowane pasy, dzięki czemu korzystanie z nich jest znacznie wygodniejsze niż z kartonowych gogli.

Producenci nie zapominają też o otworach do podłączenia słuchawek czy ładowarki. Wybór modeli jest ogromny, niestety decydując się na najtańsze trzeba pójść na kompromis. Ich główną wadą jest najczęściej... brak możliwości sterowania, np. w grach.

Wybieramy gogle VRWybieramy gogle VR fot. materiały prasowe

Wciąż tanie, jednak bardziej zaawansowane

Dokładając kilkadziesiąt złotych można znaleźć znacznie bardziej zaawansowane gogle. Przede wszystkim takie modele umożliwiają sterowanie w grach lub filmach.

W zależności od modelu możemy spotkać zestaw przycisków umieszczony na headsecie lub bezprzewodowy pilot łączący się ze smartfonem przez Bluetooth. W niektórych modelach poza przyciskami można też spotkać dotykowy panel.

Na tej półce cenowej można też spodziewać się lepszej jakości wykonania czy większych soczewek. Wrażenia z zabawy i tak będą jednak w dużej mierze zależały od zastosowanego telefonu. Im większa rozdzielczość i wydajniejsze podzespoły tym lepiej.

Zestawy dedykowane

Wszystkie wymienione wcześniej gogle współpracują ze wszystkimi lub pewną grupą smartfonów. Są na rynku jednak zestawy, które działają jedynie w połączeniu z konkretnym urządzeniem czy serią.

Warto wymienić tu headset Samsung Gear VR, który współpracuje jedynie z kilkoma najlepszymi smartfonami tego producenta. W zamian dostajemy zupełnie odrębne środowisko, które Samsung stworzył we współpracy z firmą Oculus. Dedykowanych aplikacji jest całkiem sporo i są one bardziej zaawansowane niż darmowe programy z Google Play. W obu miejscach za niektóre trzeba jednak zapłacić.

W przypadku Gear VR w grach skorzystać można z panelu dotykowego i przycisków umieszczonych na headsecie. Wraz z zestawem dostajemy też osobny pilot, który rozpoznaje położenie w przestrzeni, a to otwiera nowe możliwości.

Podobnie do tematu podeszło Sony, które ma w swojej ofercie zestaw VR przygotowany do współpracy z aktualną generacją swoich konsol. W tym przypadku już we zewnętrzu gogli znalazła się cała elektronika i wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości.

Świetnej jakości obraz i unikalne produkcjami VR na pewno cieszą. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to gogle mobilne, a na dodatek kosztują znacznie więcej od pozostałych propozycji.

Hykker VR Glasses 3DHykker VR Glasses 3D fot. Bartłomiej Pawlak

Więcej o:
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • templogin

  Oceniono 1 raz 1

  Normalnie szok, ma być artykuł o goglach VR, a omawiają tylko pudełka na telefon do naciągnięcia na łeb :D
  Zamiast porównać google Vive, Rift i Sony VR, tylko wspomnieli, że te ostatnie istnieją.

 • chuckd

  Oceniono 1 raz 1

  To nie jest artykuł o VR. Podpowiadamy: autor nie ma pojęcia o czym pisze!

 • pkozar

  0

  W tym przypadku już we zewnętrzu gogli... Świetnej jakości obraz i unikalne produkcjami VR... Czy to na pewno po polsku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX