Nokia wróciła. Jak zorientować się w aktualnej ofercie smartfonów producenta? Podpowiadamy

SG
26.06.2018 14:16
Nokia 8 Sirocco, Nokia 7 Plus i Nokia 6 (2018)

Nokia 8 Sirocco, Nokia 7 Plus i Nokia 6 (2018) (fot. HMD Global)

Wydaje się, że legendarna niegdyś marka telefonów powróciła na dobre. W ofercie ma zarówno smartfony z Androidem, jak i proste telefony komórkowe dla mniej wymagających użytkowników. Ale który z nich wybrać? Rzucamy okiem na aktualne portfolio marki.

Za sprawą fińskiego konsorcjum HMD Global, które nabyło prawa do marki Nokia, pierwsze smartfony z logiem kultowego producenta wróciły na rynek na początku 2017 roku. Są one produkowane w Chinach, ale pod względem jakości wykonania w niczym nie ustępują konkurencji.

Na pierwszy ogień dostaliśmy w ubiegłym roku trzy modele smartfonów z Androidem (Nokia 3, 5 i 6), a także reanimację klasycznego telefonu komórkowego sprzed lat, czyli Nokię 3310. Potem przyszła kolej na uzupełnienie oferty z obu stron (na dole o Nokię 2 oraz na górze o Nokię 8).

O co chodzi z tymi numerami?

Przy wyborze konkretnego modelu smartfonów Nokii warto pamiętać o numeracji symbolizującej nazwę modelu. Najtańsze i najprostsze telefony mają jednocześnie najniższą cyfrę. Dla przykładu już wkrótce w sprzedaży zadebiutuje Nokia 1. To dobry sprzęt dla tych, którzy planują przesiadkę na smartfon z telefonu komórkowego. Podobnie sprawa wygląda ze stojącą oczko wyżej Nokią 2.1, czyli następcą modelu Nokia 2 z 2017 roku.

Nokia 8Nokia 8 fot. HMD Global

Z kolei na drugim końcu skali znajdziemy Nokię 8 Sirocco - model flagowy z najwyższej półki cenowej, a także jego poprzednika z 2017 roku, czyli Nokię 8. Tu możemy już liczyć na sprzęt o lepszych parametrach w kwestii wydajności, jakości zdjęć i wideo oraz wyświetlanego obrazu. Niezależnie od modelu HMD Global zapowiada szybkie aktualizacje Androida do najnowszej wersji.

O co chodzi z tym Androidem?

HMD Global od samego początku stawia na czystego Androida. Żaden z modeli smartfonów nie ma nakładki graficznej, która mogłaby powodować spowolnienie lub problemy z aktualizacją systemową. Dodatkowo firma ściśle współpracuje z Google nad projektem Android GO. To nieco uszczuplona wersja przeznaczona dla najprostszych modeli, która zawiera szereg odchudzonych aplikacji, aby zapewnić optymalne działanie sprzętu.

Nokia 3.1Nokia 3.1 fot. Nokia

Kupując Nokię 1, Nokię 2.1 i Nokię 3.1 możemy liczyć właśnie na tę specjalną edycję Androida. Wartym zapamiętania jest fakt, że Android GO nie pochodzi bezpośrednio od Google, a odpowiedzialnym za rozwój i aktualizacje staje się w tym momencie HMD Global. Z kolei Android One to kolejny program współpracy z producentami sprzętu, według którego Google za odpowiednią opłatą zapewnia im oprogramowanie i aktualizacje.

W tym wypadku możemy wybierać spośród modeli Nokia 6.1, Nokia 7 Plus oraz Nokia 8 Sirocco.

Więcej o:
Komentarze (8)
Zaloguj się
  • Johnny Bravo

    Oceniono 3 razy 1

    "Są one produkowane w Chinach, ale pod względem jakości wykonania w niczym nie ustępują konkurencji." - ?!?!? A srajfon to gdzie jest niby produkowany i pewnie kilka innych marek telefonów?

  • winblastyna

    0

    Mam Nokię 7 plus. Świetny telefon.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX