Czytnik e-booków - jaki wybrać? Porady i przegląd najciekawszych modeli na rynku

KS
06.07.2018 09:30
Czytnik e-booków - jaki wybrać?

Czytnik e-booków - jaki wybrać? (fot. pexels)

Z czytników e-booków korzysta się bardzo wygodnie, do czego przekonuje się coraz więcej osób. Przygotowaliśmy dla was kilka ciekawych propozycji oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając reader.

Jaki ekran w czytniku e-booków wybrać?

Ekran jest najważniejszą częścią każdego czytnika e-booków, dlatego to jemu powinniśmy poświęcić najwięcej czasu podczas wybierania odpowiedniego modelu. Pierwsza rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to rozmiar wyświetlacza. Najwięcej modeli readerów ma 6-calowe ekrany, co jest kompromisem pomiędzy wielkością urządzenia, a wygodą użytkowania. Na rynku pojawiają się także modele większe (nawet 10-calowe), jednak są one zdecydowanie droższe i niekoniecznie wygodniejsze w obsłudze. Na dużych ekranach jednak o wiele łatwiej czyta się teksty w formacie PDF, ponieważ więcej tekstu mieści się na ekranie.

Drugą ważną rzeczą jest typ ekranu. Tutaj bardzo ważne jest, by wybrać czytnik z e-papierem. E-papier (e-ink) nie odbija światła i wygląda jak zwykły książkowy papier. Modele z wyświetlaczami LCD i dodatkowymi funkcjami, jak np. odtwarzanie filmów, to tak naprawdę nie czytniki, a słabszej jakości tablety. Podczas czytania oczy się męczą, jak podczas korzystania z telewizora czy komputera. Na rynku mamy różne technologie e-ink, wśród których warte uwagi są np. Carta (dostępne w czytnikach np. Kindle Paperwhite PocketBook Touch Lux) oraz Pearl (wykorzystywane np. w podstawowych modelach Kindle).

Czytniki e-booków: Pocketbook i Booken - rożne modeleCzytniki e-booków: Pocketbook i Booken - rożne modele kolaż redakcja, materiały partnerów

Czytniki e-booków Kindle

Czytniki e-booków Kindle cieszą się wśród użytkowników największą popularnością, a to dlatego, że są dostępne w bardzo dobrych cenach. Nawet podstawowy, najprostszy model, który kupimy poniżej 300 zł doskonale spełni swoją rolę. Wszystkie wykorzystują sprawdzoną technologię e-papieru. Dodatkowym plusem jest bardzo szeroka oferta księgarni oraz darmowych książek do pobrania (również w języku polskim) w formacie MOBI - przystosowanym do czytników Kindle. Wiele polskich księgarni internetowych ma również w swojej ofercie książki dedykowane na Kindle. 

Czytnik e-booków KindleCzytnik e-booków Kindle fot. pexels

E-reader: z podświetleniem czy bez? Podstawowe funkcje

O ile ilość pamięci RAM nie ma w przypadku czytnika znaczenia, to dobrze jest zwrócić uwagę na pojemność. Na 2 GB pamięci wewnętrznej zmieści się około tysiąca książek i publikacji w formacie MOBI lub EPUB, ale znacznie mniej tych w formacie PDF. Warto jednak zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje. Coraz częściej na rynku pojawiają się czytniki e-booków z podświetleniem, co umożliwia nam czytanie w słabym świetle. Warto zwrócić uwagę, że sam ekran nie świeci - tekst jest najczęściej oświetlany przez diody zamontowane u góry. 

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj sterowania czytnikiem. Obecnie większość modeli ma ekrany dotykowe, a producenci rezygnują z przycisków. Należy przy tym pamiętać, że czytniki z e-papierem będą miały słabszy czas reakcji niż np. smartfony. Ekran dotykowy przydaje się przede wszystkim, jeśli korzystamy z dodatkowych funkcji czytnika, np. ze słownika lub z internetu. Readery jednak w większości przypadków nie nadają się do regularnego korzystania z internetu i nie w tym celu powinniśmy je kupować. 

Czytniki e-booków możemy kupić w różnych cenach, ale solidne podstawowe modele z e-papierem dostaniemy już za 250-350 zł. 

Więcej o:
Komentarze (41)
Zaloguj się
  • real.avalanche

    Oceniono 17 razy 9

    "E-papier (e-ink) nie odbija światła" - no to żeście pojechali. To jak się czyta? Brailem?

  • iwanme

    Oceniono 11 razy 7

    W kwestii ergonomii jak ktoś się zastanawia nad czytnikiem to polecam jednak te z przyciskami zmiany stron (największa wada Kindle PW3 to według mnie właśnie ich brak).
    Ekrany dotykowe w czytnikach są ok, ale jednak zdecydowanie wygodniej zmienia się strony bez mazania palcem po ekranie.

  • yamata

    Oceniono 9 razy 3

    Fajny ''przegląd''. Do wyboru Kindle albo... Kindle ;)
    Dziękujemy za sponsorowany artykuł, ale warto by to gdzieś wyraźnie zaznaczyć, a nie tylko pod zdjęciem dyskretnie napisać że to ''materiały partnera''!

  • botnet

    Oceniono 8 razy 2

    Słaby ten poradnik.
    Jak już ktoś wymienia nazwy technologi E-Ink to niech napiszę czym się to różni. Pearl jest starszą wersją papieru elektronicznego. Oferuje gorsze kontrasty i ppi na poziomie 167 ppi. Carta jest nowsza, co za tym idzie poprawiono kontrast miejsca bez tekstu są bardziej białe, wzrosło też ppi do 212 ppi. Dostępne są też czytniki z ulepszoną Cartą, która oferuje 300ppi (najwyższa półka cenowa).
    W artykule źle wytłumaczono też, czym E-ink jest lepszy od LCD. Żeby zobaczyć co jest na ekranie LCD, musimy go podświetlać od tyłu. Efekt jest taki sam, jakbyśmy ciągle patrzyli w świecącą lampkę. Wzrok nam się bardziej męczy. E-ink nie potrzebuje tego. Zachowuje się jak zwykły papier. Dlatego możemy pomarzyć o czytaniu w słabym świetle, lub po ciemku.

    Jak autor słusznie wspomniał rozmiar jest kompromisem. Ogólnie standardowo ekrany mają 6 cali. W ofercie są modele 8 calowe (są to modele z wyższej półki, co za tym idzie droższe). Jeżeli dla kogoś 8 cali to nadal mało, w sprzedaży są modele 10 calowe. Cena w okolicach 2,2 tys. (sprawdziłem na szybko na stornie jednego sklepu).

    I teraz na koniec dodatki. Wspomniane podświetlenie to według mnie pozycja obowiązkowa, która wpływa realnie na komfort użytkowania czytnika. Reszta rzeczy jak Wi-Fi, łączność GSM, ekran dotykowy, to rzeczy które każdy powinien sam rozpatrzyć, czy są mu potrzebne. Łączność przyspiesza przesyłanie plików. Czy to przez maila, chmurę itp.

    Podzespoły w stylu ilość ram, czy moc procesora są mało istotne. Te urządzenia stworzone zostały w jednym celu. Czytanie książek elektronicznych. Nie muszą być demonami szybkości, które odpalą najnowszą grę mobilną (swoją drogą z czasem odświeżania ekranów E-Ink byłoby to ciekawe widowisko ;))

    I na koniec formaty. Kindle czytają tylko format stworzony przez Amazon, dodatkowo możecie mieć problem z otworzeniem książek posiadających zabezpieczenie DRM. O ile to pierwsze nie jest problemem, bo książki można przekonwertować, a większość księgarni sprzedaje książki w MOBI i EPUB, o tyle drugie już jest.

    Podsumowując. Czytnik to fajne urządzenie jak dużo czytasz. Nie zastąpi papieru w 100% na obecną chwilę.

  • k niebieski

    Oceniono 1 raz 1

    Co za debil to pisał? Nie odbijają światła? Na zdjęciu jak byk widać, jak jest z tym odbijaniem. Pamięć RAM nie ma znaczenia? Ma i to duże! Te tanie czytniki z małym RAMem działają tak wolno, że szału można dostać! I nie, papier elektroniczny nie wygląda tak samo jak zwykły papier. Jest szary i ciemny. Oprócz czytania w słońcu, czy bardzo jasnym pokoju, to czytniki MUSZĄ mieć podświetlenie, żeby można było komfortowo czytać!

  • jk kj

    Oceniono 2 razy 0

    polecam pocketbook touch lux 3 uzywam od kilku lat i nie mam zastrzeżeń w miarę tani, obsługuje wszystkie popularne formaty, e-ink carta, podswietlenie ekranu, wifi. Co prawda moze troszke mały (6") no ale cos za cos.

  • Mariusz Shrek

    Oceniono 2 razy -2

    Yotaphone 3 bardzo dobry telefon z czytaniem ebook nie odbija światła słonecznego , podwójny ekran , Amoled 5 ,5" 1920x1080 , sprawnie szybko działa stabilnie pomimo słabszego procesora sandragon 625 , dwa urządzenia mobilne w jednym urządzeniu polecam wszystkim którzy lubią czytać książki ta wersja 3 jest tańsza smartfona YotaPhone warto kupować przyjemność z urzywania smartfona mało popularne urządzenie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX