Smartfony z pojemnymi bateriami. Oto propozycje dla użytkowników, którzy liczą na długi czas pracy

SG
18.07.2018 15:11
Smartfon - ładowanie baterii

Smartfon - ładowanie baterii (fot. Pixabay (CC0))

Jednym z najważniejszych parametrów technicznych przy wyborze nowego smartfonu jest pojemność wbudowanej baterii. To między innymi ona decyduje o tym, jak długo będziemy w stanie korzystać z telefonu bez konieczności podłączania do źródła energii elektrycznej.

Na samym wstępie z jednym zdecydowanie trzeba się pogodzić. Na obecnym etapie nie ma fizycznej możliwości, aby współczesne smartfony dorównały czasem pracy telefonom komórkowym, które znamy sprzed lat. Zapomnijmy zatem o mitycznych "dwóch tygodniach" bez kontaktu z gniazdkiem. W większości przypadków musimy się przyzwyczaić do ładowania baterii smartfonu prawie codziennie.

Huawei P20 ProHuawei P20 Pro fot. Huawei

Przy zakupie smartfonu warto brać pod uwagę pojemność wbudowanej baterii wyrażoną w mAh (miliamperogodzinach). Oczywiście o czasie pracy bez zasilania decyduje również szereg innych czynników. Jeśli zdecydujemy się na ekran o wysokiej rozdzielczości i mocniejsze podzespoły, musimy liczyć się z większym obciążeniem baterii i krótszym czasem działania. Znaczenie ma również wersja systemu operacyjnego.

Jak wydłużyć czas pracy smartfonu na baterii?

Na ile wystarczy bateria w smartfonie zależy w wielu przypadkach od samego użytkownika, a raczej tego, w jaki sposób korzysta z urządzenia. Najnowsze wersje systemu Android mają wbudowane skuteczne mechanizmy redukujące zużycie energii w momencie, kiedy telefon pozostaje nieużywany. Jednak na niewiele się zdadzą, jeśli postanowimy obciążyć smartfon nieustanną pracą.

Xiaomi Redmi 6 ProXiaomi Redmi 6 Pro Xiaomi

Z pewnością warto ustawić krótszy czas do uśpienia ekranu i ręcznie ustawić jego jasność. Często automatyczna regulacja jasności działa w sposób sztuczny i nadmiernie zużywa energię. Pomaga również wyłączenie lokalizacji oraz wszelkich zbędnych czujników, takich jak Wi-Fi czy Bluetooth. Wypada też przejrzeć listę aplikacji oraz gier i usunąć te, z których nie zamierzamy już korzystać. Część z nich może stale pracować w tle.

Jak dbać o baterię?

Naczelną zasadą dla każdego użytkownika smartfonu winno być stosowanie ładowarek przeznaczonych dla konkretnego modelu. W innym wypadku narażamy się na szybsze zużycie ogniwa na skutek skoków napięcia, a w ekstremalnych sytuacjach nawet pożar. Dobrze jest nie przegrzewać smartfonu i unikać ładowania baterii do poziomu 100 proc. Najlepiej utrzymywać poziom naładowania do maksymalnie 75 proc.

Wiko RainbowWiko Rainbow Fot. Wiko

Aby zachować długą żywotność baterii należy unikać sytuacji jej pełnego rozładowania. Taka strategia prowadzi do szybszego zużycia i obniżenia pojemności. Najlepiej, aby stan naładowania nie spadał poniżej poziomu 25 proc. Zdecydowanie warto unikać pozostawiania smartfonu podłączonego na całą noc do źródła zasilania. Lepiej jest ładować urządzenie krótkimi i częstymi seriami.

Więcej o:
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • nazimno

  Oceniono 10 razy 8

  Czlowieku, ktory to piszesz w gazecie.
  TO NIE JEST BATERIA !!!

  To jest akumulator.

  Koniec.

 • ltte

  Oceniono 11 razy 7

  Czy któryś z tych telefonów ma baterię powyżej 5000 mAh?
  Nie ma? To o czym jest ten artykuł?

 • koles_ziom

  Oceniono 5 razy 5

  I żadnego z naprawdę pojemną baterią i mało energożernymi podzespołami.

 • paseo

  Oceniono 6 razy 4

  Unikac ladowania baterii do poziomu 100 % a najlepiej utrzymywać na poziomie 75 % …..Alez ci konstruktorzy to debile,prawda gazetowi spece??Skad wzieliscie te madrosci ??? Wezcie się do lopaty,to z pewnoscia dobrze wam zrobi a sprawy techniczne zostawcie fachowcom.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 3

  Pojęcia: ogniwo, akumulator, bateria nie są tożsame, choć bywają powiązane.
  Ogniwo to pojedynczy element w którym zgromadzona jest energia elektrochemiczna nieodnawialnie.
  Charakteryzuje się określonym napięciem (siłą elektromotoryczną) zdefiniowaną przez rodzaj elektrod. Popularne ogniwo Leclanchego (np. paluszki AA, AAA, R20, R14) ma napięcie nominalne ok. 1.5V ( SEM nieco wyższą).
  Z kolei akumulator to też ogniwo tyle, że odnawialne ładowalne. Popularne gniwo ołowiowe ma napięcie nominalne ok. 2V.
  A bateria to zespół ogniw lub akumulatorów.
  W zależności od ilości i sposobu połączenia ogniw może mieć napięcie wyższe niż pojedyncze ogniwo.
  Przykłady baterii ogniw to 3R10, 6F22.
  Przykładem baterii akumulatorów są "akumulatory" (niewłaściwe określenie" samochodowe 6, 12, 24 Voltowe.
  Pytanie?
  Co jest w Smartfonie? Nie wiem.
  Może pojedyncze ładowalne ogniwo czyli akumulator czy też kilka ogniw sprzężonych (równolegle, szeregowo?), wtedy bateria (akumulatorów).
  Oczywiście język potoczny kieruje się swoimi zasadami i nie razi mnie jako fizyka za bardzo zamienne stosowanie słów bateria - skumulator.
  Bo ile osób zrozumiało to, co wyżej napisałem?

 • klm747

  Oceniono 7 razy 3

  "Dobrze jest nie przegrzewać smartfonu i unikać ładowania baterii do poziomu 100 proc. Najlepiej utrzymywać poziom naładowania do maksymalnie 75 proc." - szkoda czasu na czytanie tych debilzmów...
  poziom tego gudłajskiego portalu sięga dna...

 • remo29

  Oceniono 4 razy 2

  Mam dwa z androidem, prywatnego używam intensywnie (net, sms, rozmowy, muzyka itd.), wytrzymuje 24 godziny (czasem więcej), służbowego używam w godzinach pracy, tylko do dzwonienia, a po robocie ląduje na półce, ładuję go raz na 5-6 dni. Zatem nie CO tylko JAK używasz decyduje o działaniu na jednym ładowaniu.

 • Daniel Sankowski

  Oceniono 4 razy 2

  Artykulik od dupy strony. Nijak ma się do rzeczywistej pracy akumulatora w smartfonie opartym na systemie operacyjnym android. Nawet sam czysty android bez aplikacji stosowanych przez poszczególnych producentów, nie jest w stanie z akumulatora "wycisnąć" kilka dni pracy. I więcej aplikacji tym większe obciążenie procesorów, nawet gdy zostały "zamknięte" przez użytkownika. Po prostu działają w tle dalej w tle i są tak zaprogramowane. Kiedyś miałem Pentagrama Monstera P430-1 z dwiema bateriami. Jedna miała 4100 mhA a druga chyba 6000 mhA i ten telefon mógł pracować max. 96 godz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX