Na co zwracać uwagę kupując obiektyw do lustrzanki lub bezlusterkowca?

PP
29.07.2018 15:00
Fotograf

Fotograf (fot. Robert Cooke / flickr / CC BY 2.0 / kadrowane)

Jeśli właśnie kupiłeś pierwszą lustrzankę i przymierzasz się do zakupu nowego obiektywu warto poznać kilka praktycznych porad, które przydadzą się laikom. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru, aby obiektyw spełnił oczekiwania?

1) Ogniskowa

Parametrem, który należy wziąć pod uwagę jako pierwszy jest oczywiście ogniskowa obiektywu. To właśnie ona określa powiększenie obiektywu i - co się z tym wiąże - także jego przeznaczenie.

Kupując pierwszy obiektyw warto zastanowić się do jakich zadań będziemy go używać. Pierwszym z całego zestawu będzie najprawdopodobniej standardowy obiektyw reporterski, czyli taki o ogniskowej 24-70 mm dla pełnej klatki czy 17-50 mm dla matrycy APS-C.

Obiektyw do portretu powinien być jeszcze dłuższy, a do krajobrazu krótszy. Wszystko zależy od zastosowania. Warto jednak pamiętać, że znacznie łatwiej jest stworzyć jest obiektyw o niezmiennej ogniskowej lub przynajmniej o małym jej zakresie, dlatego często charakteryzują się one nieco lepszą jakością obrazu.

2) System

Drugą, choć nie mniej ważną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest system, pod który obiektyw został zbudowany. Każdy z producentów stosuje własne mocowanie obiektywu w swoich aparatach.

Dlatego instrument dostosowany do lustrzanej Canona nie będzie pasował do aparatu Sony. Przynajmniej nie bez odpowiedniego adaptera. Różne jest nie tylko sposób "zapięcia" obiektywu, ale również umiejscowienie styków, które odpowiadają za przenoszenie informacji między obiektywem, a aparatem.

ObiektywyObiektywy fot. materiały partnerów

3) Światłosiła

Kolejnym, niezwykle ważnym elementem obiektywu jest maksymalne otwarcie przysłony. Tak zwana światłosiła to stosunek średnicy instrumentu optycznego do jego ogniskowej.

Im wartość ta jest mniejsza, tym otwór przysłony jest większy wpuszczając na materiał światłoczuły większą ilość światła. A im jest go więcej tym bardziej doświetlone zdjęcia jesteśmy w stanie zrobić w kiepskich warunkach przy jednakowych ustawieniach ISO i czasu naświetlania.

Przykładami relatywnie szerokich otworów przysłony dla obiektywów zmiennoogniskowych jest f/2,0 czy f/2,8. Wiele, nawet tanich konstrukcji stałoogniskowych osiąga jednak wartości takie jak f/1,4 czy f/1,8.

Otwór przysłony decyduje też o głębi ostrości. Mocno przymknięta przysłona (a więc duża wartość przysłony, np. f/16) to duża głębia ostrości obejmująca zarówno pierwszy plan, jak i tło. Duży otwór przysłony to mała głębia ostrości ograniczająca się np. do tylko jednego elementu w kadrze.

4) Obiektywy "specjalne"

Jeśli potrzebujesz obiektywu do "zadań specjalnych" (np. wyłącznie do zdjęć makro) warto wiedzieć, że producenci mają takie w ofercie. Można znaleźć m.in. obiektywy własnie do fotografowania przyrody w niezwykle dużym powiększeniu.

Mają one przesuniętą granice ogniskowania (ustawania ostrości), dzięki czemu, można zbliżyć soczewkę obiektywu do fotografowanego obiektu powiększając go. Innym przykładem niestandardowego obiektywu jest fisheye, czyli rybie oko. To ultraszerokokątny obiektyw (o ogniskowej np. 8 mm) o nieskorygowanej dystorsji, który może zapewnić niezwykle ciekawy efekt "zakrzywienia" rzeczywistości.

5) Autofocus czy bez?

Kupując obiektyw należy zwrócić uwagę na to, czy wybrany model ma silniczek do automatycznego ustawiania ostrości. Warto wiedzieć, że na rynku znajdziemy, zarówno obiektywy manualne, gdzie ostrość trzeba ustawić samemu i automatyczne.

Po drugie warto zwrócić uwagę na to, w jaki silnik autofocusu jest wyposażony dany model obiektywu. Najlepsze, bo najszybsze i jednocześnie ciche są silniczki ultradźwiękowe. W niektórych aparatach mechaniczny silniczek jest już wbudowany w korpus.

ObiektywyObiektywy fot. materiały partnerów

Więcej o:
Komentarze (8)
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 9 razy 9

  Jak wszystko ostatnio na Gazecie, po łepkach, niedokładnie i z błędami, kolejna reklama udająca artykuł, nawpychane 'sprawdź cenę' a poza tym merytoryczne dno...
  Chcecie dowiedzieć się czegoś konkretnego, szukajcie informacji na portalach fachowych, tam znają się na czymś więcej niż tylko pisaniu (merytorycznie słabych) reklam a'la tekstów na dowolny wybrany temat.

 • Karol Saukowski

  Oceniono 10 razy 6

  Chcesz dowiedzieć się jakie obiektywy wybrać, poczytaj testy na optyczne.pl, a nie takie ogólniki jak tutaj...

 • nick.gw

  Oceniono 3 razy -3

  Moim zdaniem, trzeba zobaczyc, czy bedzie mozna ten obiektyw sprzedac za pare lat, jesli nie, mozna go sobie darowac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX