Klimatyzator domowy - jak działa i jaki model wybrać?

KS
02.08.2018 10:00
Klimatyzator domowy Olimpia Splendid Dolceclima silent

Klimatyzator domowy Olimpia Splendid Dolceclima silent (materiały producenta)

Letnie upały potrafią być uciążliwe, a zwykłe wentylatory nie zawsze dają sobie radę. Jeżeli zależy nam na obniżeniu temperatury możemy sięgnąć po domowy klimatyzator.

Klimatyzator domowy ma za zadanie odbierać ciepłe powietrze z pomieszczenia i przekazywać je na zewnątrz. Wiele modeli ma wbudowany agregat chłodzący, dzięki czemu nie potrzeba montować dodatkowych elementów na zewnątrz budynku. 

Klimatyzator przenośny

Ich główną zaletą jest to, że mogą być przenoszone do dowolnego pomieszczenia i łatwość montażu. Bez problemu mogą być stosowane w mieszkaniach, w których nie została przewidziana instalacja klimatyzacji. Są też stosunkowo tanie oraz nie zajmują wiele miejsca. Co za tym idzie niestety nie są zbyt wydajne. Wyróżniamy modele monoblokowe (gdzie rura musi zostać odprowadzona za okno) oraz typu split, który składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. 

Klimatyzatory przenośneKlimatyzatory przenośne kolaż redakcja, fot. materiały partnerów

Klimatyzator stacjonarny

Tu również wyróżniamy modele typu slip oraz monoblokowe, z tym, że te drugie muszą być montowane we wcześniej zaprojektowanej wnęce. Sprawdzają się przede wszystkich w domach, gdzie wcześniej mogliśmy zaplanować montaż klimatyzacji, ponieważ klimatyzatory stacjonarne wymagają fachowego montażu. Cechują się jednak większą wydajnością, funkcjami dodatkowymi, a niektóre modele mogą chłodzić wiele pomieszczeń jednocześnie. Są jednak zdecydowanie droższe niż kimatyzatory przenośne. 

Jak wybrać klimatyzator?

Wybierając klimatyzator warto zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. 

 • wydajność chłodzenia - mierzona jest w kilowatach (kW). Im więcej kW tym większe pomieszczenie może zostać schłodzone.
 • poziom hałasu
 • energooszczędność 
 • rura odprowadzająca ciepło - długość nie powinna przekraczać 1,5 m by urządzenie nie uległo przegrzaniu
 • dodatkowe funkcje - niektóre modele są wyposażone w dodatkowe funkcje, jak np. wskaźniki temperatury, programatory zegarowe czy zdalne sterowanie. 

Klimatyzator czy klimator?

Klimator przypomina z wyglądu klimatyzator bez rury, ale jego działanie jest inne. Klimator nie obniża temperatury powietrza, ale zapewnia powiew chłodnego powietrza lepiej niż wentylator, ze względu na to, że odparowuje on wodę ze specjalnej, nasączonej tkaniny. Podczas, gdy klimatyzator osusza powietrza, klimator będzie je nawilżać. 

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (63)

 • roman_

  Oceniono 22 razy 14

  Tylko split!
  Reszta to kit, lepiej kupić wentylator.

  Pokaż starsze odpowiedzi (3)

 • roman_

  Oceniono 25 razy 9

  A to zdjęcie z salonu zakrawa na oskarżenie o oszustwo.
  Nie widać rury odprowadzającej ciepło ani miejsca na je wyprzedzenie jej na zewnątrz pomieszczania.

  Pokaż starsze odpowiedzi (4)

 • dlugi48

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystko to jest g... Tylko split może schłodzić pomieszczenie, a w tym artykule nie ma ani jednego. WYRZUCONE PIENIĄDZE. Ludzie, nie dajcie się nabić w butelkę. Co z tego, że dmucha zimnym powietrzem, a gorące wyrzuca rurą za okno? Skoro wyrzuca, to musi skądś brać, by w pomieszczeniu nie wytworzyła się próżnia. A skąd bierze? Z dworu, gorące.

  Pokaż starsze odpowiedzi (1)

 • krzywelustro

  Oceniono 5 razy 3

  Nie mam możliwości wyprowadzania rury na zewnątrz, więc po zapoznaniu się z różnymi opiniami (również użytkowników w internecie) kupiłem klimator. Producenci tego typu urządzeń już w instrukcji doradzają, aby w pojemniku na wodę umieszczać nie wodę, lecz lód, wówczas urządzenie schładza powietrze w pomieszczeniu. Niektórzy producenci dodają do urządzenia specjalne pojemniki do zamrażania lodu lub żelowe wkłady chłodzące (które wcześniej należy przynajmniej kilka godzin potrzymać w zamrażarce). Niestety, takie rozwiązanie w niewielkim stopniu spełniało moje potrzeby.

  Tak było do czasu, kiedy na początku lipcowych upałów dokonałem epokowego odkrycia. Otóż przyciąłem do odpowiedniej wysokości (dostosowanej do wysokości szuflad w mojej zamrażarce), umyte kartony po mleku. Odpowiedni zapas takich kartonów napełnionych wodą umieszczam w przeznaczonej tylko do tego celu szufladzie zamrażarki i pozwalam im mrozić się rotacyjnie przez kilka dni. Codziennie wyjmuję z zamrażarki dwie solidne bryły (70 x 70 x 120) dobrze zmrożonego lodu i "wysypuję" je do pojemnika na wodę w klimatorze (opróżnione kartoniki po mleku natychmiast napełniam wodą i wstawiam z powrotem do zamrażarki). Ważna rzecz: przed wrzuceniem lodu pojemniki na wodę opróżniam, pozostawiając ok. 3 cm wody na dnie. I jeszcze jedno: klimator użytkowany w ten sposób powinien pracować w ruchu ciągłym (wystarczą minimalne "obroty"), nie można go wyłączać, bo wówczas lód topi się bezproduktywnie.

  Pokaż starsze odpowiedzi (9)

 • robertus555

  Oceniono 5 razy 3

  Przy tym artykule redaktor się nie namęczył,tyle napisać to nic nie napisać.

  Pokaż starsze odpowiedzi (2)

 • Gość: Janusz Kozubal

  Oceniono 2 razy 2

  Wszystko to prawda tylko kasy brak.

 • auxlux

  Oceniono 8 razy 2

  Na zdjęciu pewnie rura idzie w dół przez podłogę :D Ewentualnie nadmiar ciepła zamieniany jest na energię elektryczną i odprowadzany do sieci.

  Pokaż starsze odpowiedzi (2)

 • Gość: P L

  Oceniono 6 razy 2

  Klimatyzator typu slip? Tzn taki do sypialni?

  Pokaż starsze odpowiedzi (1)

 • Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX