Tańsza, ale skuteczna alternatywa dla kina domowego. Podpowiadamy jak wybrać dobry soundbar

PP
04.08.2018 08:30
Telewizory LG

Telewizory LG (Fot. LG)

Użytkownicy, którzy kupili nowy telewizor często narzekają na niską jakość dźwięku. Można oczywiście zdecydować się zestaw kina domowego, jednak ten jest drogi i zajmuje sporo miejsca. Wtedy do akcji wkraczają soundbary. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Głośniki montowane w nowoczesnych telewizorach mogą zawieść nawet mniej wybrednych użytkowników. Niestety tego problemu nie sposób uniknąć. Można jednak zdecydować się na zakup zewnętrznego systemu audio, który sprawi, że poczujecie się jak w kinie.

Jedną z opcji jest oczywiście zestaw kina domowego. Niestety, aby zakup takiego sprzętu miał sens potrzeba sporo miejsca w pokoju i... dość grubego portfela. Lepszym wyborem dla przeciętnego Kowalskiego będzie soundbar. To płaski panel montowany najczęściej pod telewizorem, który zastępuje wbudowane głośniki, ale może też stanowić centrum systemu audio.

Na rynku jest szeroki wybór, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Soundbar można dopasować do swoich potrzeb, a ceny wahają się od ok. 200 zł do nawet kilku tysięcy za sprzęt dla najbardziej wymagających użytkowników. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby zakup nie okazał się "klapą".

Jakość dźwięku

Wybierając jakiekolwiek głośnik jakość dźwięku będzie największą niewiadomą. Niestety nie da się jej przewidzieć czytając tylko specyfikację techniczną. Soundbary składają się z od dwóch do kilkunastu małych głośników, jednak większa ich liczba nie gwarantuje lepszych doznań audio.

Można w uproszczeniu zakładać, że takim wyznacznikiem może być cena - im wyższa tym lepsza jakość brzmienia. Taki wskaźnik nie zawsze się jednak sprawdzi. Możemy znaleźć drogi produkt, który nie spełni oczekiwań lub świetnie grający soundbar w zadziwiająco niskiej cenie.

Z ograniczonym zaufaniem trzeba też podchodzić do zapewnień producentów o "nieskazitelnej jakość dźwięku". Najlepiej przy wyborze sprzętu kierować się recenzjami i wiarygodnymi opiniami w internecie. Jeśli jest taka możliwość - nic nie zastąpi samodzielnego "przesłuchania" wybranego modelu.

Jak wybrać dobry soundbar?Jak wybrać dobry soundbar? fot. materiały partnerów

Z subwooferem czy bez?

Zupełnie osobną kwestią jest obecność dodatkowego subwoofera. Sam soundbar składa się z niewielkich średnio i wysoko-tonowych membran, które dają bardzo niewiele basu.

Do oglądania programów, gdzie przeważają dialogi subwoofer nie jest konieczny. Gdy chcemy obejrzeć film akcji dodatkowy głośnik niskotonowy może być wręcz niezbędny. Obecność subwoofera pozwala też wykorzystać soundbar do słuchania muzyki.

Możliwości komunikacji

Przed wyborem konkretnego modelu należy dokładnie sprawdzić czy dany soundbar może podłączyć do konkretnego telewizora. Na rynku znajdziemy przede wszystkim modele wyposażone w gniazdo optyczne.

Może okazać się, że przez niektóre urządzenia ten standard przesyłu dźwięku jest nieobsługiwany. W takiej sytuacji pozostaje jeszcze kabel HDMI lub mini jack.

Na koniec trzeba sprawdzić w jaki sposób połączyć soundbar z subwooferem. Pasywne subwoofery wymagają użycia kabla. Te z własnym wzmacniaczem można zazwyczaj połączyć przez Bluetooth. W przypadku tych drugich pozostaje jednak kwestia podpięcia ich do prądu.

Wielkość i możliwości montażu

Na koniec warto jeszcze pomyśleć o tak błahej sprawie jak wymiary i montaż. Najczęściej soundbar umieszczany jest pod ekranem i tam też chyba najlepiej wygląda.

Wystarczy zadbać, aby nie wystawał zbyt mocno poza obrys obudowy telewizora, ani nie były za krótki. Jeśli używacie uchwytu do telewizora dobrze jest upewnić się, że da się tam zamocować również soundbar.

Jak wybrać dobry soundbar?Jak wybrać dobry soundbar? fot. materiały partnerów

Więcej o:
Komentarze (11)
Zaloguj się
 • js08836

  Oceniono 7 razy 5

  Wiedza zaczerpnięta z tego artykułu wręcz poraża na zasadzie wiem, że nic nie wiem. Zero przydatności.

 • romek-z

  Oceniono 1 raz 1

  W telewizorze nie może byc dobry dźwięk? Nie może jeśłi telewizor jest cienki, a teraz wszystkie są. W cienkim telewizorze nie da się zmieścic tradycyjnych głośników z magnesem, cewką i membraną stożkową papierową czy plastikową zy metalową. Są oczywiście technologie płaskich głośników. Ale te wynalazki sprzed kilku lat nie daja dźwięku HiFi. A głośniki płaskie z przed kilkudziesięciu lat są drogie i żeby uzyskac odpowiednią moc musza mieć dużą powierzchnię. Jeżeli napiszę "electostatic" to może niektórzy skojarzą o co chodzi. Jednym słowem soundbar to jedyne rozwiązanie problemu zachodzącej sprzeczności - cienki telewizor i sensowny dźwięk. Jedyna rada zaglądać do zagranicznych czasopism i czytac recenzje porównawcze zestawów. Dzwięku nie oceniać podczas oglądania filmów tylko koncertów fortepianowych.

 • j_stalin

  Oceniono 1 raz 1

  dlaczego podpisujecie ten artykul "nowe" skoro juz kilka miesiecy temu byl on na portalu? i na dodatek "wiedza" w nim zawarta nie ulegla najmniejszej zmianie??? bzdury, banały, bzdury i zadnego konkretu CO kupic...

 • duch87

  0

  Mam PUS8303, jak na warunki, które mam w mieszkaniu jego głośniki wystarczają w 100% do pokoju. Filmy, sport ogląda się znakomicie.

 • allegropajew

  Oceniono 4 razy -2

  Nie ma dobrych soundbarów, bo maks. głośniczki tam mają 5 cm. A tyle to minimalna średnica jakiegoś sensownego świerszcza jest. Głośnik średniotonowy poniżej 15 cm to też kompletna porażka. No i rozstaw maksymalnie 150 cm. Trzeba nosem dotykać do ekranu!!!!!

  Ja zastosowałem bardzo elegancki myk. Kupiłem sobie 2.1 do komputera. Satelity po 15W, DWUdrożna! Subek 30W o średnicy 25 cm, Z ciekawości podłączyłem do telewizora (fabrycznie 2x10W), subek ZA ekran, satelity po 2m w bok (tyle było kabla) i .... tak już zostało. Zestawik powystawowy kupiłem za 125 zł na alledrogo (na krawędzi subwoofera jest mała 5mm ryska). Na subie jest pokrętło basów i sopranów, na długim kablu pokrętło głośności. Nadto gniazdo USB (1A), w który można wetknąć stosowny moduł BT (za 100zł) oraz na pilocie wejście ekstra jack. W zestawie też przejściówka jack na 2xRCA, coby kompa wygodnie podłączyć.
  Oczywiście apetyt rośnie, bo to tylko 2+1. Podłączenie optykiem przez tani konwerter DAC nie daje żadnych wrażeń przestrzennych, tyle że bez przepinania drutów mam na tym głos zarówno z TV (dekoder MM), jak i z BR. Są DAC-e, które mają emulację dźwięku 3W, ale w tej cenie (300zł) można w lombardzie kupić pełne 5.1. Zresztą, jak ktoś nie jest audiozbokiem, to dobry BRE PLUS zestaw 5.1 kupić można obecnie tam, gdzie włanczają niskie ceny za równy 1000 zł. Kolumienki subtelne, dwudrożne, 10cm + 5 cm. na słupkach. Tylne DWUdrożne, na oko takie same, tylko bez słupków. Centralna listwa 2.1, jakby zwykły na boku, długość ok. 75 cm. Skrzynka do tego niezbyt wielka, ale 15 cm bęben mieści. Moc łączna 100W. Do pokoju 5x5 niebo a ziemia.
  Ja do siebie chcę jednak trafić coś z tylnymi bezprzewodowymi, bo zasilanie za kanapą mam, a drutów listwami dookoła pokoju mi się ciągnąć nie karkuluje.
  Gościula

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX