Jaki monitor kupić? Wybór redakcji
Samsung S24D330H materiały producenta
cechy: 24 cale, matryca TN, 1920 x 1080 px; cena: ok. 500 zł
Monitor ma niezłe odwzorowanie kolorów i niski czas reakcji. Dobrze sprawdzi się dzięki temu do gier, ale z powodzeniem posłuży również do innych zadań. Solidna propozycja zarówno do biura, jak i do domu, do celów rozrywkowych. Polecamy ze względu na stosunek jakości do ceny.
BenQ ZOWIE materiały producenta
cechy: 24 cale, matryca TN, 1920 x 1080 px; cena: ok. 900 zł
Ten monitor cechuje bardzo szybka matryca o czasie reakcji 1ms i częstotliwości odświeżania 144 Hz. Wyposażony jest w szereg dodatkowych funkcji, które mają za zadanie poprawiać wrażenia podczas rozgrywki, np. technologia Low Blue Light, Black eQualizer, Flicker-Free czy tryb gry FPS.
LG 27UD88-W materiały producenta
cechy: 27 cale, matryca IPS, 3840 x 2160 px; cena: ok. 2400 zł
Monitor wyświetla obraz w rozdzielczości 4K i świetnie odwirowuje kolory, dzięki czemu będzie dobrą propozycją zarówno dla początkujących grafików, jak i profesjonalistów. Dzięki funkcji Pivot monitor można obrócić o 90 stopni, co zapewnia dodatkowe możliwości podczas tworzenia i obróbki obrazu. Sprawdzi się również świetnie do oglądania filmów.
Acer Predator XB271HKbmiprz materiały producenta
cechy: 27 cale, matryca IPS, 3840 x 2160 px; cena: ok. 2700 zł
To propozycja dla posiadaczy PS4 Pro lub Xbox'a One X, ponieważ dzięki rozdzielczości 4K pozwolą cieszyć się najlepszymi wrażeniami z gier. Niski czas reakcji i wsparcie funkcji dla graczy to dodatkowe plusy. Ma również wbudowane głośniki DTS Sound i technologii Acer TrueHarmony, które dają naprawdę solidny dźwięk, jak na tego typu sprzęt. To również propozycja, która zadowoli wymagających graczy komputerowych.
Rozdzielczość i przekątna ekranu w monitorze
Pierwsza rzecz jaka przychodzi na myśl przy wyborze monitora to jego przekątna. Wybierając konkretny model powinniśmy zastanowić się nad tym, ile miejsca mamy na monitor oraz do jakich celów będzie nam służył. Często do pracy biurowej wystarczy mniejszy model, nawet 19 cali. Do gier komputerowych odpowiednie będą modele między 20-24 cali, zaś do obróbki grafiki czy oglądania filmów warto wybrać większy monitor.
Kolejna kwestia to rozdzielczość natywna i proporcje ekranu. Jeśli chodzi o proporcje to mamy do wyboru przede wszystkim modele:
- 16:9 lub 16:10 - panoramiczne i najbardziej popularne
- 21:9 - ultra panoramiczne monitory
- 5:4 lub 4:3 - mało popularne obecnie monitory przypominające kwadrat
Rozdzielczość z kolei określa maksymalną ilość pikseli, jaka może zostać wyświetlona w najwyższej jakości obrazu. Na rynku znajdziemy monitory wyświetlające w rozdzielczości 1366 x 768 px, 1920 x 1080 (Full HD - najpopularniejsza rozdzielczość), 2560 x 1440 (popularna wśród graczy) oraz w najnowszych monitorach - 3840 x 2160 (4K).
Rodzaje matryc w monitorach
Ze względu na sposób wyświetlania wyróżniamy dwa typy matryc: LED (duża żywotność i małe zużycie prądu) oraz CCFL (starsze i tańsze modele). O wiele większy wyrób mamy jeśli chodzi o podział na technologię wykonania matryc.
- Matryce TN - stosunkowo tanie, a przez to popularne. Oferują niski czas reakcji, ale również wąskie kąty widzenia. Dobrze sprawdzają się w monitorach biurowych.
- Matryca IPS - technologia stawia przede wszystkim na najwyższą jakość obrazu i odwzorowanie kolorów. Oferuje przyzwoity czas reakcji i szerokie kąty widzenia. Jednak są to stosunkowo drogie monitory.
- Matryca MVA lub PVA - stanowią kompromis pomiędzy matrycami TN i IPS, dając przyzwoitą jakość obrazu i kolorów oraz szerokie kąty widzenia. Niestety mają również nieco gorszy czas reakcji.
Szeroki kąt (powyżej 170 stopni) widzenia oznacza, że po odchyleniu monitora obraz wciąż będzie dobrze widoczny. Przy niektórych zadaniach kąty widzenia będą bardzo istotnym parametrem i wtedy najlepiej jest zdecydować się na monitor IPS lub PVA/MVA. Do codziennej pracy oraz do większości gier dobrze sprawdzą się również tańsze modele TN. Najszersze kąty widzenia są istotne przede wszystkich w monitorach ultra panoramicznych.
Jaki monitor wybrać? fot. unsplash
Czas reakcji matrycy
Czas reakcji matrycy to najprościej mówiąc czas (podawany w milisekundach), jaki potrzebuje pojedynczy piksel by w pełni się zapalić lub zgasnąć. Czas reakcji będzie najważniejszy w przypadku oglądania filmów oraz grania w gry. Gracze powinni szukać monitorów z opóźnieniem 4 ms lub mniejszym. Jeśli szukacie monitora do pracy czy przeglądania internetu, ten parametr nie będzie miał dużego znaczenia.
Częstotliwość odświeżania
Określa jak często w ciągu sekundy zostaje odświeżony obraz. W monitorach LCD standardem będzie 60 Hz, jednak na wyższym odświeżaniu powinno zależeć przede wszystkim graczom. W najlepszym monitorach do gier odświeżanie będzie na poziomie 120-144 Hz.
Złącza i funkcje dodatkowe
Najważniejsze złącza, jakie powinien posiadać monitor to HDMI, VGA, D-SUB czy HDMI-MHL. W droższych modelach znajdziemy również złącze DVI. W zależności od potrzeb możemy szukać monitorów również z innymi złączami, np. USB oraz wyposażonymi w funkcje dodatkowe. Najlepszym przykładem będą tutaj np. tryb czytania (zmniejszający emitowane niebieskie światło przez co oczy się nie męczą) czy tryb gier.
Poniżej znajdziecie inne polecane przez nas monitory
darmen987
Oceniono 8 razy 6
"Jaki monitor wybrać", a na dwóch zdjęciach znajduje się komputer Apple, który cały umieszczony jest w obudowie monitora. Ach ci młodzi dziennikarze ...