Jak wybrać radio samochodowe? Na co zwracać uwagę przy zakupie

red
02.08.2019 14:00
Jak wybrać radio samochodowe?

Jak wybrać radio samochodowe? (fot. pexels)

Radio samochodowe stanowi podstawę systemu audio. Chociaż to głośniki grają główną rolę przy polepszaniu jakości dźwięku w samochodzie, to wybór radia również nie powinien być przypadkowy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując radio samochodowe.

Rodzaje odtwarzaczy samochodowych

Przede wszystkim warto wiedzieć, że na rynku mamy do wybory dwa typy radioodtwarzaczy, rozróżniane ze względu na ich wielkość. Radio tradycyjne określa się symbolem 1-DIM - pasuje ono do standardowej kieszeni o wymiarach 50 x180 x 160 mm. Symbolem 2-DIM określa się stacje multimedialne, które są dwa razy wyższe. Pasują do większości aut azjatyckich, chociaż coraz częściej są również kompatybilne także z innymi modelami samochodów. W nowoczesnych radiach 2-DIM umieszcza się obecnie także monitory, systemy nawigacji GPS czy odtwarzacze DVD. 

Jakie radio samochodowe wybrać? Nasze typy

Kenwood KMM-103GY, ok. 190 złKenwood KMM-103GY, ok. 190 zł fot. materiały producenta

  • Maksymalna moc wyjściowa 4 x 50 W
  • Odtwarzane formaty: MP3, WAV, WMA, FLAC

Polecamy ten model przede wszystkim za świetny stosunek ceny do jakości odtwarzanego dźwięku. Proste w obsłudze, idealne dla osób, które wymagają, by odbiornik dobrze spełniał podstawowe funkcje. 

Alpine UTE-72BT, ok 330 złAlpine UTE-72BT, ok 330 zł fot. materiały producenta

  • Maksymalna moc wyjściowa 4 x 50 W
  • Odtwarzane formaty: AAC, MP3, WMA

Bardzo solidne radio, które oferuje wiele dodatkowych funkcji, w tym łączność z telefonem za pośrednictwem Bluetooth. Bez problemu możemy sparować je również z iPodem czy iPhonem. Duży plus za świetnie działający system głośnomówiący. 

Vordon HT-852BT, ok 500 złVordon HT-852BT, ok 500 zł fot. materiały producenta

  • Maksymalna moc wyjściowa 4 x 45 W
  • Odtwarzane formaty: MP3, WAV, WMA, FLAC
  • Wyświetlacz 7 cali

Solidne radio 2-DIM w tym przedziale cenowym. Dobrze odtwarza zarówno dźwięk, jak i obraz. Dostaje od nas plus za możliwość podłączenia kamery cofania. Łączy się z telefonami za pośrednictwem Bluetooth, jednak nie ma wsparcia dla produktów Apple. Ma wyście do subwoofera oraz czytnik kart pamięci. 

Pioneer AVH-X390BT, ok. 1400 złPioneer AVH-X390BT, ok. 1400 zł fot. materiały producenta

  • Maksymalna moc wyjściowa 4 x 50 W
  • Odtwarzane formaty: CD Audio, CD-R, CD-RW, AAC, MP3, WAV, WMA, FLAC
  • Wyświetlacz 6,2 cali

To najdroższy z polecanych przez nas radioodtwarzaczy, który oferuje wiele przydatnych funkcji. Np. możliwość podłączenia kamery cofania, wsparcie dla iPoda i iPhone'a, możliwość rozbudowy o nawigację GPS czy możliwość połączenia dwóch telefonów jednocześnie poprzez Bluetooth. Odtwarza obrazy w formatach: DivX, DVD+R, DVD+RW, DVD-R, DVD-RW, DVD Video, H.264, JPEG, MPEG, WMV, Xvid. 

Jak wybrać radio - podstawowe parametry techniczne

Przy wyborze radia samochodowego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego rozmiar. O podziale ze względu na wielkość napisaliśmy już na początku, więc teraz przyjrzymy się pozostałym aspektom technicznym, o których warto pamiętać, szukając najlepszego radioodtwarzacza dla siebie. 

  • Moc wyjściowa, np. 4 x 20W - pierwsza cyfra oznacza liczbę głośników, a kolejna - maksymalną moc wyrażoną w watach. Im wyższa, tym system audio będzie głośniejszy. Rozsądnym wyborem będzie radio o mocy 4 x 40W.
  • Kanały - określają, ile sprzętów będzie można podpiąć do radia samochodowego. Najczęściej wybierane przez kierowców są modele z 4-kanałowym wyjściem wstępnym. 
  • Tuner radiowy - standardem w autach jest RDS, który pozwala na automatyczne strojenie radia; w nowoczesnych radioodtwarzaczach możemy spotkać się również z tunerem EON, który ma za zadanie samodzielnie zmieniać stacje radiowe na te, które nas interesują. W Polsce system działa jedynie w teorii, ale w zachodniej Europie staje się coraz popularniejszy. 
  • TP i TA - to dwa systemy działające w ramach RDS-u. TP przesyła sygnały dotyczące aktualnych audycji radiowych. Z kolei TA włączy automatycznie radio, kiedy zacznie się interesująca cię audycja, nawet jeśli słuchasz w danej chwili muzyki z CD. 
  • DAB i DVB-T - to nowoczesne technologie, które odpowiadają za odbieranie cyfrowego dźwięku lub telewizji. Można je spotkać w nowoczesnych radiach samochodowych. 

Formaty odtwarzanego dźwięku 

Mimo że powstało wiele nowych formatów, to radia samochodowe z czytnikiem płyt CD wciąż cieszą się ogromną popularnością. Warto zwrócić uwagę, czy poza płytami CD odtwarzacz poradzi sobie również z płytami CD-R i CD-RW. Większość nowych sprzętów bez problemu odtworzy również pliki muzyczne w formatach MP3, WMA, czy AAC. Z kolei modele z wyświetlaczem zazwyczaj pozwalają na odtwarzanie formatów DVD, DivX oraz JPG.

Wyświetlacz i podświetlenie w radiu samochodowym

Dla jednych wygląd odtwarzacza samochodowego nie będzie miał znaczenia, innym osobom będzie zależeć na tym, bo pasował on do pozostałego wyposażenia samochodu. Najpowszechniej występujący kolor podświetlenia to czerwony, zielony, niebieski lub biały. Jednak w najnowszych urządzeniach możemy mieć również możliwość wyboru i zmiany koloru. Dobrze, jeśli wyświetlacz ma duży kontrast, dzięki czemu wyświetlane napisy nie zlewają się. 

Jakie radio samochodowe wybrać?Jakie radio samochodowe wybrać? fot. unsplash

Złącza w odtwarzaczach samochodowych

O ile odtwarzanie płyt CD oraz formatów MP3 z płyt CD to już standard, to większość odtwarzaczy oferuje również inne możliwości. Warto zwrócić uwagę, czy odtwarzacz posiada złącze USB i AUX. To pierwsze ma tę przewagę, że za jego pośrednictwem możemy od razu ładować baterię smartfona czy iPoda. Do podłączenia dowolnego odtwarzacza przenośnego za pomocą AUX będzie potrzebny dodatkowy kabel z końcówką typu mini jack. W niektórych radiach samochodowych znajdziemy również slot na karty pamięci - SD czy MMC.

Jeżeli planujemy z czasem rozszerzyć nasz samochodowy zestaw audio, warto poszukać radia z wyjściem do subwoofera czy przedwzmacniacza. Dodatkowym plusem będzie też łączność Bluetooth. Pozwoli ona na bezprzewodowe połączenie się z telefonem, dzięki czemu możemy przemienić nasz radioodtwarzacz w system głośnomówiący. 

Odtwarzacz samochodowy - dodatkowe cechy i funkcje

Wybierając radio samochodowe, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje. Niektóre z nich będą tylko ciekawym gadżetem, inne zaś mogą okazać się bardzo przydatne. Do popularnych rozwiązań można zaliczyć chociażby pilot do zdalnego sterowania czy ochronę odtwarzacza płyt. Warto wybrać model ze zdejmowanym panelem, co ma dodatkowo utrudnić potencjalnym złodziejom kradzież sprzętu z samochodu. Dobrym pomysłem będzie też wybór modelu z opcją łagodzenia wstrząsów, dzięki czemu utwory na płycie nie będą przeskakiwać w czasie jazdy na wyboistych drogach. 

Wybór radia samochodowego nie powinien być dokonany przypadkowo, zwłaszcza jeśli zależy nam na dobrej jakości dźwięku i myślimy o rozbudowaniu systemu audio. Nowe samochodowy wyposażone są już zazwyczaj w dobrej jakości odtwarzacz, jeśli jednak wybierzemy odpowiedni radioodtwarzacz samochodowy, nawet w starszym aucie możemy cieszyć się doskonałą jakością dźwięku.

Więcej o:
Komentarze (4)
Zaloguj się
  • nr36

    Oceniono 4 razy 4

    na co zwracać uwagę? żeby nie było droższe od samochodu... jak to często bywa.

  • podmiot.lir

    Oceniono 1 raz 1

    Naprawdę można jeszcze kupić radio osobno i zaintalować w nowoczesnym samochodzie?

  • acototak

    Oceniono 1 raz 1

    Tłuczki, rozmiar radia to 1 lub 2 DIN, a nie DIM. Chodzi o Deutsches Institut für Normung (DIN)

  • manolis

    0

    1 DIM 2 DIMY A TRZY DIMY TO JUZ CALA WIOSKA :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX