Dominikana - 8 powodów, dla których musisz ją odwiedzić

Marcin Wieczorkowski
11.07.2018 12:54
Dominikana

Dominikana (fot. Denis Burdin / shutterstock.com)

Na pięknej Dominikanie można odpoczywać w cieniu palm, nurkować w kolorowym świecie, zagrać w golfa na spektakularnych polach albo po prostu powłóczyć się po zabytkowych, kilkusetletnich uliczkach. Dominikana to prawdziwa perła wśród karaibskich wysp. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

1. Puerto Plata

Jeden z najbardziej znanych karaibskich kurortów oraz stolica prowincji o tej samej nazwie. "Srebrne miasto", bo tak nazywane jest Puerto Plata, obecnie znane jest przede wszystkim jako miejscowość wypoczynkowa, jednak jego historia sięga początków XVI wieku. To właśnie wtedy wzniesiono tu twierdzę (Fort San Felipe) odgrywającą istotną rolę podczas hiszpańskich podbojów w Ameryce Środkowej. Dzięki tak długiej historii miasto to obfituje w wiele zabytków czających się pomiędzy uroczymi, wąskimi uliczkami i kamienicami w wiktoriańskim stylu. Jednym z nich jest wzniesiona w stylu art déco katedra świętego Filipa Apostoła.

Okoliczne wybrzeże, pomimo że nazywane srebrnym, słynie głównie z bogatych złóż bursztynu, co także przekłada się na ofertę tutejszych stoisk i bazarów, na których można dostać wyjątkowo piękne pamiątki wykonane z tego kamienia. W centrum miasta znajduje się również interesujące muzeum bursztynu. Nie zapominajmy jednak, że Puerto Plata to przede wszystkim nowoczesny kurort z rozwiniętą bazą hotelową oraz znakomitymi warunkami do uprawiania sportów wodnych - to zasługa silnych wiatrów, które co roku przyciągają tu amatorów żeglarstwa, surfingu i windsurfingu.

2. Sosúa

Niektórzy nazywają to miasto "Karaibską Ibizą" - nie bez powodu. To prawdopodobnie jedno z najbardziej imprezowych miejsc na całej Dominikanie. Zdecydowanie polecane młodym turystom, którzy oprócz całodziennego wylegiwania się na złotym piasku, po zachodzie słońca chcą się dobrze zabawić.

DominikanaDominikana fot. Tatiana Popova / shutterstock.com

To gwarantuje Sosúa - miasto pełne jest barów, dyskotek oraz nocnych klubów, które zaczynają pustoszeć dopiero bladym świtem... I to wcale nie dlatego, że imprezy już się kończą. Po prostu najczęściej przenoszą się na plaże. Tutejsze "beach parties" są wręcz kultowe! Jednak Sosúa to nie tylko zabawa - to także znakomite miejsce dla fanów sportów wodnych, szczególnie nurkowania i snorkelingu. Spokojne i przejrzyste wody kryją rafę koralową oraz różnorodne gatunki ryb.

3. Półwysep Samaná

Nieprzypadkowo uznawany jest za jedno z najbardziej urokliwszych miejsc na całej Dominikanie - to tutaj znajdują się prawdopodobnie najpiękniejsze plaże na całej wyspie, w tym niezwykle widowiskowa Playa Rincon. Dodatkowym plusem półwyspu Samaná jest także sielska atmosfera i brak masowej turystyki, dlatego też życie płynie tu wolniej, a sam region postrzegany jest jako oaza spokoju. Tutejszy park narodowy (Parque Nacional Los Haitises) to raj dla wielbicieli przyrody - oblewane przejrzystą wodą wysepki porasta tropikalna roślinność oraz gęste lasy namorzynowe.

DominikanaDominikana fot. Klemen Misic / shutterstock.com

Znajdziemy tu także wspaniały wodospad Salto El Limón oraz jaskinie, na których ścianach odkryto prekolumbijskie malowidła. Na półwysep warto przyjechać zwłaszcza na początku roku - w styczniu i lutym w zatoce Samaná pojawiają się ogromne humbaki wraz z nowo narodzonymi młodymi.

4. Jezioro Enriquillo

Największe jezioro Antyli wyjątkowe jest nie tylko z powodu swojej rozległej powierzchni. Jest ono także najniżej położonym punktem w regionie, ponieważ Enriquillo usytuowane jest w rowie tektonicznym znajdującym się 46 metrów poniżej poziomu morza. Z tego też powodu charakteryzuje się wysokim zasoleniem wody - prawie trzykrotnie większym od wody morskiej.

Jezioro jest częścią parku narodowego Isla Cabritos znanego przede wszystkim dzięki jednej z najliczniejszych w obu Amerykach populacji dzikich krokodyli. Oprócz tego, w rezerwacie tym schronienie znalazło ponad 60 chronionych gatunków ptaków oraz 100 gatunków roślin. Otaczające jezioro pasma górskie Sierra de Neiba oraz Sierra de Bahoruco kryją także inne skarby - pozostałości po kulturze miejscowych Indian Taino w postaci naściennych malowideł znajdujących się w licznych jaskiniach.

5. Santo Domingo

Stolica Dominikany nosi zaszczytne miano najstarszego, założonego przez kolonizatorów, miasta w tak zwanym Nowym Świecie. Zostało stworzone przez brata samego Krzysztofa Kolumba pod koniec XV wieku i od razu stało się główną hiszpańską bazą podboju pozostałych amerykańskich terytoriów oraz istotnym kolonialnym ośrodkiem administracyjnym. Najcenniejszą perłą w koronie Santo Domingo jest tutejsze stare miasto (Zona Colonial), które w 1990 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pełne jest ono urokliwych, świetnie do dzisiaj zachowanych kamienic w hiszpańskim stylu kolonialnym, wijących się wzdłuż wąskich brukowanych uliczek.

DominikanaDominikana fot. e2dan / shutterstock.com

Bez wątpienia jednym z najważniejszych zabytków jest Bazylika Mniejsza Najświętszej Marii Panny, która jest najstarszą istniejącą do dzisiaj katedrą w obu Amerykach. Entuzjaści sztuki w stolicy Dominikany także nie będą się nudzić - Plaza de la Cultura to miejsce, gdzie znajdują się m.in. muzeum sztuki nowoczesnej oraz Pałac Narodowy. Innym obowiązkowym punktem podczas wizyty w Santo Domingo jest spacer po uroczej nadmorskiej promenadzie Malecon.

6. Park Narodowy Jaragua

Położony w południowo-zachodniej części kraju, w prowincji Pedernalez, jest największym obszarem chronionym nie tylko na Dominikanie, lecz także w całym regionie Karaibów. Zajmuje obszar ponad 1300 kilometrów kwadratowych, z czego zdecydowaną większość stanowią wody morskie oraz powierzchnia wysp Beata i Alto Velo, które są znanym siedliskiem licznych gatunków ptaków. Natomiast rejon laguny Oviedo charakteryzuje się idealnymi warunkami dla populacji takich zwierząt, jak żółwie morskie, legwany.

DominikanaDominikana fot. Tim Ross / Wikimedia Commons

Tutaj znajdują się również bardzo rzadkie lęgowiska flamingów. Dzięki suchemu klimatowi panującemu w parku możemy zobaczyć tu także wiele gatunków kaktusów. Kiedy marzy nam się chwila ochłody, warto wybrać się do znajdujących się na terenie rezerwatu jaskiń El Guanal i La Poza, w których możemy podziwiać archeologiczne odkrycia z epoki Indian Taino oraz Arawak. Co ciekawe, sama nazwa parku również pochodzi właśnie od imienia jednego z wodzów tego pierwszego plemienia.

7. Punta Cana

Kolejny niezwykle popularny wśród turystów z całego świata region turystyczny Dominikany - jest to najbardziej wysunięty na wschód przylądek kraju. W tym rejonie znajdziemy aż dziesięć długich i szerokich, pięknych plaż oblanych ciepłą, błękitną wodą. Punta Cana to także, podobnie zresztą jak Puerto Plata, miejsce do uprawiania wszelakich sportów wodnych, ale nie tylko. W tym regionie znajdują się bowiem również urokliwie usytuowane pola golfowe, niektóre z fantastycznym widokiem na ocean. Punta Cana słynie także ze znakomitej kuchni - wzdłuż plaż znajdziemy wiele klimatycznych barów i restauracji, które serwują wyłącznie tradycyjne karaibskie dania.

Pomoc za pomocPomoc za pomoc fot. Joao Virissimo / shutterstock.com

Co więcej, nieopodal wybrzeży Punta Cana znajduje się słynna Wyspa Delfinów. To naturalne akwarium jest oddalone zaledwie o kilka minut podróży łodzią na otwarte morze, gdzie po odbyciu krótkiego szkolenia można popływać w towarzystwie delfinów, płaszczek, a nawet rekinów w ich naturalnym środowisku.

8. Parque Nacional del Este

Jeden z najcenniejszych parków narodowych na Dominikanie plasuje się równocześnie w gronie największych wodnych rezerwatów na całych Karaibach. Parque Nacional del Este słynie przede wszystkim z tego, że jest domem dla ponad 112 różnych gatunków ptaków. Oprócz tego żyje tu także mnóstwo gryzoni oraz aż 18 gatunków nietoperzy.

DominikanaDominikana fot. Jovana Milanko / shutterstock.com

Jednak największe wrażenie na odwiedzających robi podwodna rafa koralowa, dzięki której miejsce to jest jednym z najlepszych do uprawiania nurkowania na całych Karaibach. Warte odwiedzenia są również liczne, znajdujące się w rejonie Guaraguao, jaskinie. Na ich ścianach odnaleziono cenne wielowiekowe malowidła. A co po dniu pełnym wrażeń? Romantyczny wieczór na jednej z tutejszych urokliwych (i przede wszystkim pustych) plaż.

Komentarze (10)
Zaloguj się
 • miqlec

  Oceniono 5 razy 1

  Powód 9 - mile spędzone 3 dni na lotnisku

 • caards

  Oceniono 1 raz 1

  Z dziećmi czy bez?

 • juliusz.verne

  Oceniono 3 razy 1

  Czy niedawno nie bylo artykulu na wyborczej jak turystyka i seksturystyka niszczy Dominikane i w zasadzie nie powinno się tam jeździć?

 • charleys

  0

  Artykuł sponsorowany, a drobnym druczkiem i jasnym tekstem "Oferta partnera"

 • nessuno

  Oceniono 2 razy 0

  Miejsca zapewne urokliwe, ale pamiętajmy, z jakim biurem podróży się tam wybierzemy. TUI już pokazał, jak się stara.

 • libero1963

  Oceniono 2 razy 0

  Nic nie muszę. Może wyjazd na Krym byłby tańszy, tylko reklamować nie ma komu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX