Routery stacjonarne i mobilne z LTE. Jaki wybrać? Oto kilka porad, które ułatwią zakup

PP
06.09.2018 09:00
Źródło: Pixabay

Źródło: Pixabay (Źródło: Pixabay)

Wielu użytkowników nie przykłada większej uwagi do wyboru odpowiedniego routera Wi-Fi, a wbrew pozorom jest to urządzenie niezwykle istotne.

Wybór odpowiedniego routera dla wielu osób jest sprawą drugorzędną. Jednak to właśnie od tego urządzenia zależy czy korzystanie z internetu będzie bezproblemowe, a jego szybkość odpowiednia. Warto więc wiedzieć, na co uważać przy zakupie. Oto garść najważniejszych porad.

Router mobilny czy stacjonarny?

Pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać to gdzie z routera będziemy korzystać. Na rynku są zarówno urządzenia przeznaczone wyłącznie do pracy stacjonarnej, jak i dedykowane osobom często przemieszczającym się.

Te drugie, czyli routery mobilne są we wbudowany akumulator, który pozwala korzystać z nich z dala od gniazdka. Często mogą też posłużyć jako dodatkowy power bank dla smartfona, ale nie są bez wad. Oferują znacznie węższy wybór gniazd i portów.

Najważniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Jeśli wiecie już jaki rodzaj wybrać warto upewnić się, że router będzie mógł bezproblemowo połączyć się z domowym internetem. Operatorzy oferujący internet używają różnych złącz.

Dwa najpopularniejsze sposoby to wtyczki RJ-45 i RJ-11. Ten pierwszy to popularna wtyczka LAN, do której gniazdo znajdziecie też w niektórych komputerach. Ten drugi to kabel telefoniczny, służący również do podłączenia stacjonarnego telefonu.

W niektórych routerach można również spotkać gniazdo USB, które pozwoli podłączyć zewnętrzny modem mobilny. Umożliwi także podłączenie dysku twardego lub pendrive'a i udostępnienie jego zawartości.

Routery - stacjonarne i mobilneRoutery - stacjonarne i mobilne fot. materiały partnerów

Z LTE czy bez?

Czasy kombinowania z zewnętrznymi modemami 3G jednak już dawno minęły. Teraz wiele routerów jest wyposażonych w slot na kartę SIM. Dzięki temu można bezproblemowo przesyłać internet z sieci LTE.

Przy zakupie warto sprawdzić czy wybrany model jest wyposażony we wbudowany modem mobilny. W routerach mobilnych jest to element obowiązkowy, jednak urządzenia stacjonarne nie zawsze go obsługują.

Jeśli znaleźliście ofertę internetu mobilnego, która jest korzystniejsza od propozycji operatorów stacjonarnych warto ją rozważyć. Trzeba jednak pamiętać, że prędkość łącza będzie warunkowało miejsce zamieszkania. Poza miastami warto wyposażyć się w dodatkową antenę poprawiającą zasięg.

Single Band czy Dual Band?

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest obsługiwana częstotliwość. Sieć Wi-Fi pracuje na dwóch - 2,4 GHz i 5 GHz. Korzystanie z tej pierwszej może sprawiać problemy.

Nietrudno bowiem o zakłócenia, które utrudnią korzystanie z internetu i znacząco ograniczą jego maksymalną szybkość. Owe zakłócenia powodują m.in. wszystkie urządzenia Wi-Fi w pobliżu, a nawet sprzęty takie jak mikrofalówka.

Warto więc dopłacić do routera Dual Band, a więc obsługującego obie sieci. Warto sprawdzić też jaki standard Wi-Fi obsługuje. Najlepiej, aby był to 802.11n lub 802.11ac. Od tego również zależy szybkość domowego internetu.

Więcej o:
Komentarze (12)
Zaloguj się
 • single_malt

  Oceniono 17 razy 17

  warto upewnić się, że router będzie mógł bezproblemowo połączyć się z domowym internetem. Operatorzy oferujący internet używają różnych złącz.

  beznadziejny artykul …..

 • i.l

  Oceniono 15 razy 11

  tekst jest tylko pretekstem do reklamy. Patałachy i groszoroby.

 • do100jnik

  Oceniono 9 razy 9

  nie poruszono b. ważnego tematu, w mieście czy na obszarze zurbanizowanym zazwyczaj nie ma problemów z siecią stacjonarną jak i mobilną, problemy zaczynają się w 'terenie' i tu pojawiają się problemy zasięgu (operatora), anteny (są routery, do których nie ma jak podłączyć pożądnej a nawet w ogóle jakiejkolwiek anteny) i pasma, ale to już za trudne dla autora, ale miejsce na reklamy znalazło się

 • jurekwy

  Oceniono 7 razy 7

  Merytorycznie artykuł słaby. Nic z tego nie wynika. Ani słowa o zabezpieczeniach, łatwości konfiguracji, sile sygnału czy dodatkowych funkcjach (np. serwer druków). Dual Band ma sens jak urządzenia odbiorcze posiadają możliwość pracy w dwóch zakresach (z reguły nie). Mobilny router jak nazwa wskazuje ma być przenośny i z reguły nie dorównuje stacjonarnym na LAN-nie. Sens zakupu routera mobilnego jest wątpliwy, bo każdy współczesny smartfon ma funkcje routera WiFi, co wystarczy do obsługi kilku urządzeń.

 • johnny-doe

  Oceniono 3 razy 3

  A na zdjęciu gigabitowy MikroTik z PoE i światłowodem, który bije na głowę cały ten ***** prezentowany w artykule.

 • dar61

  Oceniono 5 razy 3

  Albo jakość, albo jakoś, Redakcjo?
  Odfiltrowane reklamy mnie nie upewnią, po co tutaj zaglądać...

  ****
  O rany, o okaleczenia, o skazy...
  '...Pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać to gdzie...'
  >>> pytanie, [PRZECINEK] jakie [...] zadać, [PRZECINEK] to...

  Czy jest w Redakcji polski tlanslator?
  '...jak i dedykowane osobom...'
  >>> PRZEZNACZONA DLA

  Czy jest w Redakcji orto-doktor i sumator?
  '...drugie, czyli routery mobilne są we wbudowany akumulator...'
  >>> drugie, czyli routery mobilne, [PRZECINEK] są WYPOSAŻONE we...

  Jeśli wiecie, co to słownik:
  '...Jeśli wiecie już jaki rodzaj wybrać warto upewnić [...] Jeśli znaleźliście ofertę internetu mobilnego, która jest korzystniejsza od propozycji operatorów stacjonarnych warto ją...'
  >>> już, [PRZECINEK] jaki [...] wybrać, [PRZECINEK] warto [...] stacjonarnych, [PRZECINEK] warto...

  '...Warto sprawdzić też jaki standard...'
  >>> też, [PRZECINEK] jaki...

 • allegropajew

  Oceniono 2 razy 2

  Mam od 8 lat pokazany na zdjęciu WR841N. Nic lepszego nie potrzeba, bo łącze mam tylko 60 mbit, i żeby mieć więcej, musiałbym kupić kolejne :)).

  Ważne, by OBIE anteny ustawić RÓWNOLEGLE PIONOWO. Dodatkowo można, choć tu uzysk będzie minimalny, pokręcić ruterkiem. To samo dotyczy wysokości, na jakiej stoi.

  2.4 Ghz nie stwarzało problemu nawet w 50-mieszkaniowym bloku na osiedlu. Tylko sprawdziłem (WiFi Analyzerem w telefonie) kanał bezpośredniego sąsiada od strony pokoju najdalszego ruterowi i wybrałem odległy (on 3, ja 9).

  Gościula

 • pan_glosny

  0

  Bullshit!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX