Projektor multimedialny - większy brat telewizora. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

PP
10.09.2018 15:00
InFocus SP8600

InFocus SP8600 (Fot. InFocus)

Projektor może świetnie sprawdzić się do oglądania filmów, zwłaszcza z dobrym zestawem kina domowego. Nie każdy projektor zapewni jednak odpowiednią jakość obrazu. Na co zwracać uwagę, aby wybrać odpowiedni model?

Jasność projektora

Pierwszą i jedną z najbardziej istotnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę jest jasność projektora. To od niej zależy czy oglądanie filmów będzie komfortowe. Z ciemniejszych projektorów skorzystamy bowiem tylko w zupełnie zaciemnionych pomieszczeniach, a jasne sprawdzą się w domowych warunkach.

Trzeba też pamiętać, że im dalej ustawimy projektor ekranu (lub np. ściany), tym bardziej rozproszone światło uzyskamy. Przy bardzo dużych przekątnych dobrą jakość obrazu zapewnią tylko lepsze projektory z najjaśniejszymi lampami.

Jasność projektora określa się w lumenach. Upraszczając - im jest ich więcej tym lepiej. Można przyjąć jednak pewną zasadę:

 1. Poniżej 1500 lumenów - tylko do zupełnie ciemnych pomieszczeń
 2. 1500 - 2500 lumenów - możliwość komfortowego oglądania w półmroku
 3. Powyżej 2500 lumenów - komfortowe oglądanie przy normalnym oświetleniu

Warto zadbać też o jak najwyższy kontrast, dzięki czemu obraz będzie żywszy i nieco bardziej "realistyczny". Do oglądania filmów najlepiej zatem zdecydować się na projektor z najwyższym możliwym kontrastem. Można przyjąć, że minimum jest tu poziom 6000:1 lub 7000:1.

Problemem jest niestety fakt, że zbyt jasny projektor w ciemnym pomieszczeniu nie będzie osiągał wysokiego kontrastu. Trzeba zatem na to uważać.

ProjektoryProjektory fot. materiały partnerów

Rozdzielczość obrazu

Drugą bardzo istotną kwestią jest rozdzielczość obrazu wyświetlanego przez projektor. Na rynku mamy pełen przekrój od najniższych rozdzielczości 480p (w najtańszych projektorach) przez Full HD aż po 4K.

Jeśli zależy wam na niskiej cenie projektora warto wybrać model z rozdzielczością przynajmniej HD (1280 x 720 pix). Lepszym, choć oczywiście droższym wyborem będzie najpopularniejsze dziś Full HD, w którym komfortowo obejrzycie filmy. Najlepszym i bardzo drogim, choć przyszłościowym rozwiązanie będzie postawienie na projektor 4K.

Warto również zwrócić uwagę na formaty obrazu, których dziś jest sporo. Najpopularniejszy przy rozdzielczości Full HD to 16:9, choć można też spotkać się z formatem 16:10. Im bardziej panoramiczny obraz tym bardziej nada się do oglądania filmów, które zazwyczaj są w formacie 21:9.

Wyposażenie projektora

Poza dwoma powyższymi parametrami, które decydują o jakości obrazu warto zwrócić również uwagę, na inne, z pozoru mniej ważne aspekty. Np. liczbę dostępnych złączy. Dobrze zadbać, aby projektor miał przynajmniej jedno HDMI i inne, dodatkowe gniazdo. Przydatne jest także gniazdo do wyprowadzenia dźwięku do zewnętrznych głośników.

Od czasu do czasu będzie zapewne potrzeba odtworzenia filmu czy zdjęć z komputera stacjonarnego, laptopa czy smartfona. W takich przypadkach przyda się także wbudowane Wi-Fi, która pozwoli na wygodne, zdalne przesyłanie danych do projektora.

Projektor przenośny?

Osobną, bardzo ciekawą kategorią sprzętu są projektory przenośne. To małe i lekkie urządzenia, które pozwolą na odtworzenie materiałów wideo, choć nie imponują jakością obrazu.

Ich największą zaletą jest jednak mobilność. Często zapewniają wystarczająco dobry obraz, aby obejrzeć film w zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu. Mobilne projektory często są też wyposażone we wbudowany akumulator, dzięki czemu mogą sprawdzić się np. podczas wypadu pod namiot.

Więcej o:
Komentarze (12)
Zaloguj się
 • trener44

  Oceniono 2 razy 2

  Projektory o jasności powyżej 2500lm to zwykle projektory przeznaczone do prezentacji. Odwzorowanie kolorów maja beznadziejne i slaby kontrast. Lepiej zainwestować w zaciemnienie pomieszczenia i kupić projektor dedykowany do kina domowego.

  TReneR

 • j_stalin

  Oceniono 1 raz 1

  ten artykul juz byl kilka miesiecy temu i autor powtarza w nim te same bzdury.
  1. projektor to nie zaden brat telewizora. projektor rzuca onraz na ekran a my widzimy go na zasadzie odbicia. telewizor swieci wlasnym swiatlem i bezposrednio je ogladamy. co najwyzej kuzyn, ale brat na pewno nie.
  2. najwieksza jasnosc i najwiekszy kontrast sa potrzebne przy projekcjach biurowych w jasnym pomieszczczeniu. do kina domowego wlasnie TRZEBA zaciemnic pomieszczenie, wtedy mozna rozkoszowac sie filmem. ciemno jest potrzebne aby wlasnie nie "walic" z projektora cala moza swietlna, bo wtedy zle pokazuje kolory a zwlaszcza czarny. tak wiec znow pudlo.
  3. brak info i dwoch podstawych typach DLP i LCD jak pracuja i czym sie roznia.
  4. rozdzielczosc jest jakims fetyszem dla marketingowcow. nie ma tak wiele materialu 4k, tego tyou projektory sa horrendalnie drogie, sam mama HD ready i na ekranie o przekatnej 2.5m, zareczam ze, kazdy film wyglada tak, ze gacie spadaja.
  4 format jedyny sluszny do kina domowego to 16:9 lub 16:10, nie ma co wogle dywagowac. caly material DVD i BD jest pod ten format przygotowany, podobnie netflix youtube itp. jak chcemy miec inny format to idzmy do kina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX