Kamera 360 - co to jest i do czego służy? Czy warto kupić takie urządzenie?

PP
06.11.2018 11:00
Samsung Gear 360 (2017)

Samsung Gear 360 (2017) (fot. Bartłomiej Pawlak)

Kamera 360 to wyjątkowo przydatny gadżet, który może posłużyć nie tylko na wakacjach, ale również na co dzień. Zwłaszcza że takie urządzenie kupimy dziś za relatywnie niewielkie pieniądze.

Szczyt popularności kamery 360 już chyba za nami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawić sobie takie urządzenie. Tym bardziej, że gadżety te są coraz tańsze, a nawet starsze modele wciąż sprawdzają się świetnie.

Co to jest kamera 360?

Jeśli "kamera sferyczna" to dla was termin zupełnie nowy, śpieszymy z wyjaśnieniem. Kamerka sferyczna, inaczej zwana kamerą 360, to urządzenie rejestrujące wszystko co dzieje się dookoła niej.

Jak to możliwe? Takie kamerki są najczęściej wyposażone w dwa lub więcej szerokokątnych obiektywów skierowanych w różne strony. Urządzenie sczytuje obraz z każdej z matryc jednocześnie i za pomocą oprogramowania łączy dane w jeden obraz 360 stopni.

Jak to działa w praktyce?

Działanie urządzenia uzależnione jest od konkretnego modelu. Najczęściej mamy do dyspozycji aplikację na telefon, która łączy się z kamerką przez Bluetooth lub Wi-Fi. Na rynku są też kamery, które podłącza się bezpośrednio do gniazda USB w smartfonie. 

Na ekranie telefonu można włączyć podgląd w czasie rzeczywistym, choć w przypadku kamer sferycznych nie jest on konieczny do nagrywania, bo i tak nie mamy możliwości kadrowania obrazu. Jest też oczywiście dostęp do ustawień i panel sterowania, dzięki któremu można zdalnie rozpocząć nagrywanie lub wykonać zdjęcie.

Gotowa fotografia lub wideo są zapisywane w pamięci urządzenia, a po przeniesieniu do smartfona mogą być dowolnie obracane. Dzięki temu każdy może oglądać wybrany przez siebie wycinek rzeczywistości.

Kamery 360Kamery 360 fot. materiały partnerów

W niektórych modelach kamer sferycznych wyposażonych w dwa obiektywy (np. Samsung Gear 360) mamy możliwość wyłączenia jednego z aparatów i nagrywania lub fotografowania w 180 stopniach.

W tym przypadku nie mamy już możliwości "poruszania się" po obrazie, a zdjęcie jest zapisywane jako tradycyjna, "nieruchoma" fotografia. Zaletą jest bardzo szeroki kąt widzenia i możliwość odtworzenia jej na każdym urządzaniu lub wydrukowania. To samo dotyczy nagrywania filmów w 180 stopniach.

Gdzie przyda się kamera 360?

Zastosowań takich kamer jest bardzo wiele i ciężko określić jedyną, konkretną dziedzinę. Dla wielu użytkowników kamerka sferyczna będzie przede wszystkim świetnym towarzyszem wakacyjnego wyjazdu.

Ma bowiem zazwyczaj bardzo małe wymiary i wagę, a najlepiej oddaje wygląd miejsca, w którym filmujemy. Dzięki temu możemy obejrzeć kilkakrotnie ten sam film, za każdym razem oglądając inny wycinek sceny.

Kamerki sferyczne rewelacyjnie nadają się też do robienia zdjęć krajobrazowych. Pozwalają z łatwością i szybko sfotografować całą scenę. W trybie zdjęć 180 stopni świetnie zastępują męczący tryb panoramiczny w smartfonie, wykonując panoramiczne zdjęcie w ułamku sekundy.

Komentarze (6)
Zaloguj się
 • adstr

  Oceniono 4 razy 4

  Kamera "sczytuje" obraz?

 • zerozer52

  Oceniono 6 razy 4

  Warto "upić" tępy pismaku.

 • zerozer52

  Oceniono 5 razy 3

  Tępym pismakom już coś się nie podoba?

 • grubymisiek1

  Oceniono 1 raz 1

  To sprzęt obowiązkowy dla idących na spotkania do pisich urzędów.

 • maklik

  Oceniono 1 raz 1

  Upić warto, ale się.

 • fctheduck

  Oceniono 1 raz -1

  Nie, nie warto

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX