Okulary VR - jakie wybrać do smartfona, komputera lub konsoli?

KS
11.09.2018 11:30
Okulary VR

Okulary VR (/ fot. pixabay)

Okulary VR (rozszerzonej rzeczywistości) stają się coraz łatwiej dostępne dla coraz większej grupy użytkowników. Jeśli zastanawicie się nad wyborem właściwego modelu - podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jakie modele możemy polecić.

Co to są gogle rozszerzonej rzeczywistości?

Najprościej mówiąc są to gogle VR dzięki specjalnemu oprogramowaniu pozwalają przenieść się do wirtualnej rzeczywistości rozszerzonej. Dają dzięki temu wrażenie przeniesienia się w przestrzeni i trójwymiarowej głębi. Zastosowania okularów rozszerzonej rzeczywistości są coraz szersze, zarówno w rozrywce, jak i celach biznesowych. Z kolei ceny gogli VR zaczynają się już od kilkunastu złotych. Poniżej przedstawiamy kilka polecanych przez nas modeli, a niżej szczegółowo opiszemy, na co zwracać uwagę, kiedy szukamy gogli dopasowanych do naszych potrzeb. 

Jakie okulary VR wybrać? 

Gogle VR do smartfona - Samsung Gear VRGogle VR do smartfona - Samsung Gear VR fot. Samsung

Stworzone specjalnie dla wybranych modeli smartfonów z rodziny Samsunga przy współpracy z firmą Oculus. Współpracują z telefonami Smsung Galaxy S4 lub nowszymi. Dodatkowym plusem jest sklep z aplikacjami wykorzystującymi wirtualną rzeczywistość. 

Okulary VR do konsoli - Playstation VROkulary VR do konsoli - Playstation VR fot. Sony

Dla graczy konsolowych nie ma zbyt dużego wyboru, ponieważ obecnie dostępne są na rynku jedynie okulary kompatybilne z PlayStation 4. Gogle od Sony wyposażone zostały w ekran o rozdzielczości 1920 × 1080 z matrycą OLED. Oferują trzy tryby odświeżania oraz pole widzenia 100 stopni.

Okulary VR do komputera - Oculus RiftOkulary VR do komputera - Oculus Rift fot. Oculus

Jeśli chodzi o gogle do komputera to na rynku wyróżniają się zdecydowanie okulary Oculus Rift. Wyposażone zostały w ekran OLED o rozdzielczości 2160 × 1200, częstotliwości odświeżania 90 Hz i z polem widzenia 110 stopni. Są o połowę tańsze od największego konkurenta - HTC Vive, chociaż go tych drugich dołączone są dodatkowe kontrolery. 

Tanie gogle VR do smartfona - jakie warto kupić?

Na uwagę zasługują również tańsze gogle VR - nie zapewniają aż tak wyrazistych wrażeń, jednak będą dobrym kompromisem pomiędzy jakością a ceną produktu. Warto zwrócić uwagę np. na Volcano Blaze, które pasują do wielu smartfonów i kosztują w okolicy 150 zł. W podobnej cenie znajdziemy również gogle VR BOX II wraz z dołączonym do nich bezprzewodowym padem. To również gogle do wykorzystania ze smartfonem. Ciekawą opcją są również Google Cardboard wykonane z kartonu - ich ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych. 

Okulary VR z kartonu - do jakiego smartfona pasują?

Okulary VR z kartonu to propozycja przede wszystkim dla osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z rozszerzoną rzeczywistością. Pasują do większości smartfonów z Androidem i kosztują niewiele. Odpowiedni szablon jest wycinany z kartonu, do którego są przymocowywane odpowiednie soczewki. Następnie montujemy do nich smartfon i możemy cieszyć się VR. Oczywiście jakość obrazu czy komfort nie będzie satysfakcjonujący, jednak rozwiązanie to pozwala zapoznać się z rozszerzoną rzeczywistością przy niewielkich kosztach.

Wybierając gogle VR do smartfona musimy zwrócić uwagę podane przez producenta maksymalne wymiary wspieranego smartfonu lub listą konkretnych modeli, jakie zaleca producent gogli. Dotyczy to zarówno gogli z kartonu, jak i innych modeli przeznaczonych do smartfonów. Nie tylko rozmiar okularów ma znaczenie - muszą one także współpracować ze sterowaniem naszego smartfona.  

Jakość obrazu i dźwięku w goglach VR

W przypadku gogli przeznaczonych do smartfonów na jakość obrazu będą wpływać przede wszystkim jakość zastosowanych soczewek, jak i jakości telefonu. Okulary VR do smartfona nie posiadają własnego wyświetlacza, tak więc jakość ekranu w telefonie będzie miała duże znaczenie, a rozdzielczość wyświetlacza nie powinna być mniejsza niż HD i minimalnej częstotliwości odświeżania 60 Hz. 

Jeśli chodzi o jakość dźwięku to większość gogli do smartfona będzie odtwarzała go z telefonu. W przypadku bardziej zaawanasowanych modeli, mają one wbudowane słuchawki lub istnieje możliwość podłączenia słuchawek bezprzewodowych. 

Wyposażenie gogli VR i dodatkowe akcesoria

Najprostsze gogle nie będą miały ani zaawanasowanych przycisków ani dodatkowych kontrolerów. Sterowanie odbywa się za pomocą ruchów głowy oraz odpowiedniego oprogramowania. Bardziej zaawansowane modele będą wyposażone w suwaki, przyciski czy nawet touchpad. Do okularów VR nie są wymagane żadne dodatkowe kontrolery czy akcesoria. Jednak w przypadku niektórych gier czy aplikacji możemy wykorzystać również gamepady. 

Komfort użytkowania gogli rozszerzonej rzeczywistości

Wybierając gogle rozszerzonej rzeczywistości nie można zapomnieć również o komforcie użytkowania. Najtańsze gogle, wykonane z kartonu nie sprawdzą się podczas dłuższych sesji grania czy oglądania filmów. Droższe modele są wykonane z lepszej jakości materiałów, są wygodniejsze i bardziej ergonomiczne. Warto zwrócić uwagę na to, by gogle oferowały regulację rozstawu soczewek, zwłaszcza jeśli na co dzień nosimy okulary korekcyjne. Z gogli nie będziemy raczej mogli korzystać w okularach, więc regulacja soczewek pozwoli dopasować je do naszej wady wzroku. Warto również zwrócić uwagę na wagę gogli - im lżejsze tym lepiej. Nie bez znaczenia będzie też wentylacja, jaką zapewniają zastosowane materiały. 

Więcej o:
Komentarze (9)
Zaloguj się
 • bbaaqq

  Oceniono 5 razy 5

  ... poziom artykułu, poniżej dna ...

  Pierwsza sprawa, kategorie sprzętu VR:
  1. Zestawy zakładane na telefon - wykorzystują ekran telefonu do wyświetlania obrazu. Droższe modele np. Samsung Gear mają dodatkowy kontroler i pozwalają na oglądanie całkiem niezłej rozdzielczości materiałów oraz granie w proste gry. Wady - nie można poruszać się po wirtualnej przestrzeni bo zestaw taki śledzi wyłącznie obroty głowy a nie ruchy całego człowieka. Druga wada, to taka że telefon ma słabą moc obliczeniową i nie potrafi wygenerować złożonej grafiki, np. koniecznej do bawienia się w Google Earth

  2. Zestawy niezależne (standalone) - w większości funkcji zbliżone do tych telefonicznych, z tym że jest to osobne urządzenie, nie potrzebuje do działania komputera ani telefonu - jest to relatywna nowość na rynku, zabawka znacząco tańsza niż dobry telefon plus obudowa VR na niego

  3. Okulary podpinane do komputera lub konsoli - konsolowe (tylko PS4) to najtańsza z opcji, opcje pecetowe, Vive oraz Oculus Rift dają najwięcej możliwości i frajdy z gry. Ich wadą jest konieczność posiadania mocnego komputera z dobrą kartą graficzną (minimum GTX1060 lub lepiej 1080) oraz dużej ilości wolnej przestrzeni do stworzenia tzw. play roomu. W przygotowaniu jest wiele nowych, np.

  4. Zestawy rozszerzonej rzeczywistości które nie odcinają nas od świata, a nakładają na niego swoją własną warstwę, np. Microsoft Holo Lens, które jednak są najmniej rozwinięte ze wszystkich chociaż w przyszłości moim zdaniem przebiją pozostałe typy.

  W ramach tych typów można się zastanawiać co jest lepsze i dlaczego, jak zapłacicie kilka tysi to mogę wam ze szczegółami to opisać.

 • Jeme Enenkowicz

  Oceniono 4 razy 4

  Rany, jaki fatalny tekst... Błędy merytoryczne poganiane brakiem wartościowych informacji...

 • siwywaldi

  Oceniono 1 raz 1

  W artykule próżno szukać odpowiedzi na NAJWAŻNIEJSZE pytanie brzmiące:
  Jaki wpływ na oczy ma długotrwałe oglądanie obrazu z odległości 5 centymetrów? Bo jaki mają słuchawki to już wiemy. Rosną nam pokolenia GŁUCHYCH osobników w tym również i zawodowych akustyków, którzy nagłaśniając koncerty uważają że DOBRZE, znaczy wyłącznie GŁOŚNO. I nawet w średniej wielkości salach "fundują" widzom natężenie dźwięku, na skraju możliwości trwałego uszkodzenia słuchu

 • haha-to-ja

  Oceniono 3 razy 1

  klepacze wierszówy po politoLOLgiach dzisiaj ekspertami od VR , allegro daje 50gr wiecej za artykÓł ;)

 • mamber1100

  0

  Wiele z tych okularów to buble. Zaciski mają tam, gdzie telefony mają przyciski (podgłaśnianie - przyciszanie)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX