Zmniejsz rachunki za prąd, wybierając energooszczędne technologie - telewizory, laptopy i inne

KS
17.09.2018 09:30
Zmniejsz rachunki za prąd, wybierając energooszczędne technologie

Zmniejsz rachunki za prąd, wybierając energooszczędne technologie (fot. pexels)

Starsze telewizory, komputery i inne popularne sprzety eleketroniczne mogą pobierać bardzo duże energii, co przy regularnym użytkowaniu przekłada się na większe rachunki za prąd. Wybraliśmy dla was domowe sprzęty, które pozwolą wam zaoszczędzić.

Nowoczesne telewizory LED

Nowoczesne telewizory wykonywane w technologii LED pobierają znacznie mniej energii niż popularne niegdyś telewizory LCD czy plazmowe. Pobór energii przez nowy telewizor może być nawet 10-krotnie niższy niż w przypadku modeli sprzed kilku czy kilkunastu lat, nawet jeśli nowy telewizor będzie miał większą przekątną ekranu. Tego typu telewizory mają również wiele dodatkowych funkcji, które pozytywnie wpłyną na wrażenia dźwiękowe czy wizualne. 

Nowoczesne telewizory LEDNowoczesne telewizory LED fot. pexels

Energooszczędne laptopy i komputery

Jeżeli zależy nam na oszczędzaniu energii, to dobrym rozwiązaniem może być też wymiana starszego komputera stacjonarnego czy laptopa na nowy sprzęt. Wybierając energooszczędny laptop czy komputer stacjonarny warto zwrócić uwagę przede wszystkim na procesor i kartę graficzną. Energooszczędne procesory Core i3, i5 lub i7 oznaczone są dodatkową literą U, bądź Y. Drugim podzespołem, który zużywa najwięcej prądu będzie karta graficzna - w tym przypadku słabsze i starsze karty wypadają lepiej. Najnowsze i najlepsze karty graficzne mają sobie radzić z najbardziej wymagającymi procesami i zadaniami, a nie oszczędzać energię. 

Energooszczędne laptopy i komputeryEnergooszczędne laptopy i komputery fot. pexels

Dla graczy - konsole nowej generacji

Dla graczy konsolowych, którym zależy na zmniejszeniu poborów energii, a tym samym niższych rachunkach za pra, możemy polecić nowe wersje konsol. Zarówno Xbox One S i X jak i PlayStation 4 Slim oraz Pro pobierają mniej energii niż ich starsze odpowiedniki. Wraz ze zmniejszonym poborem energii idzie również większa wydajność, dlatego kupując nową konsolę warto zastanowić się nad tymi modelami. 

Dla graczy - konsole nowej generacji - PlayStation 4 ProDla graczy - konsole nowej generacji - PlayStation 4 Pro fot. Sony

Energooszczędne AGD - klasa energetyczna

Chcąc zmniejszyć rachunki za prąd nie można zapomnieć o sprzętach AGD, ponieważ niektóre z nich (np. lodówka) pracują cały czas lub bardzo często. Wybierając sprzęt AGD kierujemy się klasą energooszczędności, która określona jest przez odpowiednie litry. Najwyższą klasę energetyczną będą miały sprzęty oznaczone jako A, A+ czy nawet A++. W przypadku takich sprzętów jak pralka czy zmywarka, warto też zwrócić uwagę na zużycie wody, co dodatkowo pozwoli nam lepiej kontrolować rachunki za nią. Warto oczywiście również wspomnieć o wymianie żarówek w domu na żarówki LED, które również znacznie obniżą rachunki na prąd. Pamiętajmy także o rozsądnym użytkowaniu sprzętów i nie zostawianie ich włączonych, kiedy nie są używane. 

Więcej o:
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • mr.creosote

  Oceniono 11 razy 9

  Ja kiedyś zacząłem płacić mniej za prąd. Teraz ściga mnie komornik.

 • beton44

  Oceniono 7 razy 7

  Ale bełkot - jakaś nowa gwiazda na stażowo - gimbusowym firmamencie Wyborczej ???

 • x50e6

  Oceniono 5 razy 3

  Bełkot i kłamstwa. Technologia LED i LCD jest różni się wyłącznie podświetleniem. Sprawność podświetlenia LED i CCL jest zbliżona. Rzeczywiście po takich artykułach można zwątpić w uczciwość GW. Naprawdę warto?

 • rezun-one

  Oceniono 5 razy 3

  Oszczędzanie zużycia przez wymianę sprzętu mija się z celem.
  Dostawcy energii poprzez podwyżki ich cen, błyskawicznie doprowadzają opłaty do poprzedniej wysokości.
  Człowiek nie ma szans z nieuczciwym państwem.

 • zartiepl

  Oceniono 3 razy 3

  Kup nowe... a za 2,5 roku następne, bo te się rozlecą. A 6-letni laptop biznesowy jak śmigał, tak śmiga.
  Bełkot na temat telewizorów nawet trudno skomentować :-/

 • sigit

  Oceniono 1 raz 1

  Mydło i powidło, byle sprzedać sprzęt płacącego. Manta z Androidem 4 to już wręcz kpina.
  REKLAMA REKLAMA REKLAMA

 • radeberger

  Oceniono 1 raz 1

  Pytanie za 100 punktów. Po co mi lodówka A+++. jeśli różnica w zużyciu prądu do gorszej jest taka, że lodówka spłaci różnicę ceny dopiero po 20 latach?

 • hens

  Oceniono 3 razy 1

  Telewizor LCD Astarte 42" 480 W............Telewizor Philips LCD LED 49" 80 W.
  Tabliczki znamionowe nie kłamią, a jeżeli tak jest, to jedynie tak że zamiast 480 W jest poboru 600 W

 • allegropajew

  0

  Właśnie (w połowie lipca, ale na rachunku widać to dopiero teraz) RWE PODNIOSŁO opłatę przejściową ze 1,90 na 6,50 netto miesięcznie. I tak małymi kroczkami....

  Gościula

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX