Szukasz telewizora LCD, OLED czy QLED? Co oznaczają te nazwy?

PP
17.09.2018 10:00
Targi CES 2018

Targi CES 2018 (fot. Paweł Okopień)

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem nowego telewizora powinieneś wiedzieć, co oznaczają skróty LCD, IPS, OLED i QLED. Większość osób prawdopodobnie kiedyś o nich słyszała, jednak nie wie czym są. My tłumaczymy czym różnią się te technologie i którą wybrać.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że każda z wymienionych nazw oznacza technologię, w której został wykonany ekran telewizora. Własnie ta kwestia ma największy wpływ na różnice w jakości wyświetlanego obrazu.

Jest to również jedna z rzeczy, o której niewiele wie przeciętny użytkownik, a szkoda.

Czym charakteryzuje się LCD?

Zacznijmy od LCD, która jest dziś najstarszą wykorzystywaną powszechnie, a więc również najlepiej dopracowaną technologią wyświetlania obrazu. Jak działa LCD oraz jakie ma wady i zalety?

Ekran LCD (a więc ciekłokrystaliczny) wymaga podświetlenia diodami LED (wcześniej lampą CCFL). Światło białe przechodzi wtedy przez ciekłe kryształy, które zmieniają polaryzację fali.

W ten sposób wyświetlane są barwy. Jest to możliwe, bo każdy piksel, składa się z trzech subpikseli - czerwonego, zielonego i niebieskiego, które mieszane w odpowiednich proporcjach tworzą pozostałe kolory.

Technologia ta nie jest więc doskonała. Każdy piksel, niezależnie od tego za jaką barwę odpowiada, wymaga zewnętrznego podświetlenia. Cały panel jest oświetlany (prawie) równomiernie, a to jest powodem, dla którego ekrany LCD nie mogą "wyświetlić" koloru czarnego. Emitują najwyżej ciemnoszary, który ma "udawać" prawdziwą czerń.

To sprawia, że kontrast jest mocno ograniczony i znacznie gorszy od tego w panelach OLED. Kolory są też mniej nasycone, a ekran ma pewne opóźnienia, w efekcie czego może smużyć w przy wyświetlaniu szybkiej akcji. Panele LCD nie odwzorowują też obrazu poprawnie jeśli patrzymy na nie pod kątem.

Panele LCD zazwyczaj mają wyższe maksymalne podświetlenie od OLED. Uważa się też, że są od nich bardziej żywotne, choć dziś różnice są coraz mniejsze. LCD jest także znacznie tańsze. W efekcie monitory i telewizory wykonane w tej technologii znajdziecie na każdej półce cenowej.

IPS, czyli lepsze LCD

Częściowym rozwiązaniem dwóch problemów LCD TN jest technologia IPS. To wciąż LCD, jednak z nieco innym ułożeniem kryształów. Dzięki temu panele IPS wyświetlają bardziej nasycone kolory, a obraz dobrze wygląda także pod kątem. Wadą są większe opóźnienia.

TelewizoryTelewizory fot. materiały partnerów

QLED - czyli "nowe" LCD od Samsunga

Samsung od pewnego czasu forsuje własne rozwiązanie, które oparte jest na LCD i tzw. kropce kwantowej. Panele te nazywa QLED (Q od Quantum dot) i oprócz podobnej nazwy nie mają one nic wspólnego z OLED.

Panele QLED to bardzo zaawansowane matryce LCD, które zapewniają znacznie lepszą jakość obrazu. Przede wszystkim mają większy kontrast, nasycenie barw, wyższą jasność i rewelacyjnie odwzorowują kolor biały. Mają także bardzo niski czas reakcji.

Niestety ta technologia to wciąż LCD, dlatego kolor czarny (czyli brak emisji światła) wciąż nie jest odwzorowany właściwie. W LCD jest to po prostu niemożliwe. Dlatego w niektórych większych modelach QLED spotkamy się z podświetleniem strefowym, które stara się trochę poprawić czerń i kontrast.

OLED - czyli czerń doskonała

OLED, a więc technologia organicznej diody elektroluminescencyjnej jest pod tym względem doskonała. Zasada wyświetlania obrazu jest tu odmienna - każdy piksel samodzielnie emituje światło, dlatego podświetlona może być jedynie część ekranu. Zaciemnione fragmenty odwzorowują kolor czarny. Dodatkowo każdy piksel składa się z sub-pikseli w czterech kolorach.

W ten sposób ekrany mają niemal nieskończony kontrast i rewelacyjnie radzą sobie z wyświetlaniem ciemniejszych barw w zestawieniu z jasnymi akcentami. Mają również lepszy czas rekcji, a przy tym są nieco bardziej oszczędne. Nieco gorzej od QLED odwzorowują za to biel.

Co wybrać?

To zależy od zastosowania. Jeśli zamierzacie oglądać filmy, prawdziwy kinowy klimat poczujecie wybierając OLED. Rozwijany przez Samsunga QLED lepiej sprawdzi się, gdy chcecie lepszego odwzorowania bieli. Będzie też bardziej trwały, jeżeli zamierzacie wykorzystać telewizor np. jako ramkę do wyświetlania zdjęć.

Niestety oba rozwiązanie są dziś bardzo drogie. Najtańsze modele zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Oszczędni muszą więc zdecydować się na tradycyjne ekrany LCD, które nie są tak dobre jak OLED i QLED, ale wciąż zadowolą większość użytkowników. Wybór należy więc do was.

Więcej o:
Komentarze (12)
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  Co polaryzacja ma do barwy???
  Kryształ ciekły działa jak filtr.

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Telewizory LCD nie emituja czarnego? No pacz pan.

 • allegropajew

  Oceniono 3 razy 1

  Czyżby reklama?
  A o pracach nad microledami kto wspomni?
  A o miniledach? Właśnie pokazano prototyp MODUŁOWY 70" i 1440 stref podświetlania.
  Ale to nie S., który w modelach 2018 ma 14 pionowych pasów, co miga na potęgę i nie idzie szajsu wyłączyć!

  Nadto od 2017 ma zwalony soft 24p, przez co NIE daje się na nim oglądać BD.

  Gościula

 • duch87

  0

  Do tych skrótów dorzuciłbym jeszcze "ambilight" czyli boczne podświetlanie obrazu. Dla osób, które szukają nowego telewizora może się przydać ;)

 • adam545

  0

  Mocno nasycone kolory to sztuczne kolory ,jaki telewizor to nie ma znaczenia wazne sa rzeczywiste kolory a nie kilka funkcji w jednym ,a co do wszystkiego to do niczego

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 0

  Przed 40 latu konstruowano w Polsce własne telewizory. Dzisiaj odlewa się krasnale i pomniki dla prezesa

 • jacek.boczkowski

  0

  Mam monitor z panelem LCD typu TN (podświetlenie LED). Teoretycznie obraz nie powinien być dobry jednak po dość pracochłonnym wyregulowaniu kolorów uzyskałem zupełnie dobrą biel i czerń. Za to w ogóle nie ma smużenia ponieważ ten typ panelu ma je najmniejsze. Producent podaje czas reakcji matrycy 2 ms. Te czasy trzeba pomnożyć przez 5 aby uzyskać realne wartości. Wśród ekranów LCD uznaje się za najlepsze panele VA a nieco gorsze IPS. W praktyce o jakości obrazu decyduje balans bieli czyli proporcje między składowymi RGB.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX