Jak wybrać głośniki do komputera? Lepiej 2.1 czy 5.1? Z subwooferem czy bez?

PP
28.09.2018 17:00
Jakie głośniki do telewizora?

Jakie głośniki do telewizora? (fot. pexels)

Jeśli dźwięk z wbudowanych w komputer głośniczków przestał Cie zadowalać czas rozejrzeć się za głośnikiem. Wybór na rynku jest ogromny, dlatego podpowiadamy na co zwracać uwagę, aby nie "utopić" pieniędzy.

Jakość dźwięku

Wybierając jakiekolwiek głośnik jakość dźwięku będzie największą niewiadomą. Niestety nie da się jej przewidzieć czytając tylko specyfikację techniczną. Można w uproszczeniu zakładać, że takim wyznacznikiem może być cena - im wyższa tym lepsza jakość brzmienia. Niestety ten wskaźnik nie zawsze się sprawdzi.

Z ograniczonym zaufaniem trzeba też podchodzić do zapewnień producentów o "nieskazitelnej jakość dźwięku". Najlepiej przy wyborze sprzętu kierować się recenzjami i wiarygodnymi opiniami w internecie. Warto też postawić na znaną i szanowaną w branży markę, jak Creative, Logitech, Edifier, Bose.

Jeśli tylko jest taka możliwość - nic nie zastąpi samodzielnego przetestowania wybranego modelu. Każdy ma własne preferencje, więc osobiste przetestowanie jest bezcenne.

2.0, 2.1, 5.1 - co wybrać?

O co w ogóle chodzi? Wbrew pozorom rozszyfrowanie tych skrótów jest banalnie proste. Cyfra przed kropką oznacza liczbę kolumn, a cyfra po niej określa obecność subwoofera.

Mamy więc kolejno zestaw składający się z dwóch kolumn, z dwóch kolumn i subwoofera lub z pięciu kolumn i subwoofera. Które rozwiązanie jest lepsze? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od preferencji. System 2.0 sprawdzi się do niewielkiego pokoju, w którym jest raczej niewiele miejsca subwoofer. Niektóre głośniki i tak potrafią wydobyć z siebie sporo basu, ale w 2.0 chodzi głównie o odwzorowanie nieco wyższych tonów.

Jeśli jednak macie nieco większe pomieszczenie i lubić bas warto zdecydować się na dodatkowy głośnik niskotonowy. Do bardzo dużych pokoi można z kolei wybrać system 5.1, który zapewni prawdziwy dźwięk przestrzenny. Trzeba tylko pamiętać o ustawieniu kolumn w odpowiednich miejscach.

Warto też sprawdzić ile membran zamontowano w każdej z kolumn. Można spotkać takie z pojedynczym głośnikiem lub dwoma - osobnym wysoko-tonowym i średnio-tonowym. Ta druga opcja zazwyczaj będzie lepsza, a czasem membran jest nawet więcej.

Głośniki 2.0, 2.1, 5.1Głośniki 2.0, 2.1, 5.1 fot. materiały producentów

Obudowa głośników

Kupując głośniki przeważnie zwracamy na wygląd, ale niekoniecznie na materiały z których wykonano obudowę. Akurat w przypadku głośników ma to niebagatelne znaczenie.

A dobór materiałów i jakość wykonania jest różna. Najdroższe i najlepsze zestawy są robione np. z... kamienia. Zejdźmy jednak na Ziemię. Takich luksusów nie uświadczycie w typowych głośnikach komputerowych.

Te najtańsze wykonano z plastiku. To też niestety najgorszy materiał do pracy z falami akustycznymi. Zdecydowanie lepiej znaleźć modele zrobione z płyty MDF (stworzonej z włókien drzewnych) lub drewna. Ta ostatnia opcja zazwyczaj jest najlepsza, ale też najdroższa.

Jakie powinny być złącza

Na koniec nie można zapominać o dostępnych złączach. To najbardziej podstawowe to gniazdo mini jack, które spotkać w większości głośników. W niektórych sprzętach można spotkać się też z większą odmianą jacka (6,3 mm).

Dobrze też, aby zestaw umożliwiał odpięcie satelitów od subwoofera (lub głównego głośnika). To zdecydowanie ułatwia podłączanie sprzętu i zarządzanie okablowaniem.

Coraz więcej zestawów ma też dedykowane gniazdo optyczne. To jeden z lepszych sposobów na transmisję strumienia audio. Warto też zadbać o obecność modułu Bluetooth. To świetne rozwiązanie jeśli chcecie posłuchać muzyki ze smartfona.

Komentarze (15)
Zaloguj się
 • Taba To

  Oceniono 8 razy 6

  Systemy wielodrożne ( np. 4x i więcej ) dla zwyczajnego wymagającego odtwarzania to koszmarna pomyłka i nabijanie Klienta. Naprawdę wystarczą 2 kolumny stereo Hi-Fi o mocy do 25 W ( wyłącznie drewniane ). I pamiętajmy: najniższy możliwy dźwięk bas do odtworzenia w zamkniętym pomieszczeniu silnie zależy również od przekątnej pomieszczenia poniżej której dźwięk jest zniekształcony lub harmoniczny. Dla 50 Hz długość fali to ok 7.5 m.

 • jar_i_mir

  Oceniono 7 razy 3

  Nie ma to jak w jednym zestawieniu dać jakieś Kruger Matz i B&W 802. :-)
  Zastanawiam się dlaczego brakuje Nautilusów, one też by się do komputera byłyby jak znalazł. ;-)

 • pimpolak-11

  Oceniono 5 razy 3

  Zanim kupisz subwoofer zastanów się czy sąsiedzi to zniosą.

 • wawiak80

  Oceniono 6 razy 2

  Dawno minęła era tych wszystkich wieloglosnikowych zestawów 5.1. Efektów realnych niewiele, do tego zastawione półki i zbierający się kurz. Do normalnego grania czy słuchnia muzyki absolutnie wystaerczy solidny zestaw 2.1 Dobre używki można już kupić za 50-60 zł

 • romek_z_warszawy

  0

  Smieszą mnie tacy Janusze podniecający się jakością głośników. Potem pakują super sprzęt do małego pokoju, którego nie da się wyciszyć i odtwarzają pliki mp3.

 • iron_giant

  0

  Co za "baran językowy" pisze te teksty!
  Braki przecinków zauważam od początku do końca tekstu.
  Brakuje słów w zdaniach, więc nie mogą brzmieć logicznie.
  Literówka kłuje w oczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX